Waldemar Lorentzon Sold at Auction Prices

    • Waldemar Lorentzon, "Kallelse"
      May. 22, 2018

      Waldemar Lorentzon, "Kallelse"

      Est: kr80,000 - kr100,000

      Signed Lorentz and dated 39-40. Canvas 92 x 83 cm.

      Bukowskis
    • Waldemar Lorentzon, "Modèle dans l’atelier"
      May. 22, 2018

      Waldemar Lorentzon, "Modèle dans l’atelier"

      Est: kr300,000 - kr350,000

      Signed Lorentz. On verso signed Wald. Lorentzon and dated 1924. Panel 33 x 23.5 cm.

      Bukowskis
    • Waldemar Lorentzon, City view
      May. 22, 2018

      Waldemar Lorentzon, City view

      Est: kr80,000 - kr100,000

      Signed Lorentz and dated -22. Canvas 46 x 448 cm.

      Bukowskis
    • Waldemar LORENTZON 1899 - 1984 Sans titre - 1936 Huile sur toile
      Dec. 06, 2016

      Waldemar LORENTZON 1899 - 1984 Sans titre - 1936 Huile sur toile

      Est: €8,000 - €12,000

      Waldemar LORENTZON 1899 - 1984 Sans titre - 1936 Huile sur toile Signée et datée en bas à droite "LORENTZ 36" h: 40 w: 37 cm Commentaire : Oil on canvas; signed and dated lower right

    • Waldemar Lorentzon Utsikt från terrassen, Mallorca
      Apr. 25, 2013

      Waldemar Lorentzon Utsikt från terrassen, Mallorca

      Est: kr300,000 - kr350,000

      Waldemar Lorentzon Utsikt från terrassen, Mallorca WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Utsikt från terrassen, Mallorca Signerad och daterad Lorentz -32. Olja på duk, 50 x 59,5 cm. PROVENIENS Bukowski Auktioner, Moderna, auktion

      Stockholms Auktionsverket
    • Waldemar Lorentzon, Höstbåt WALDEMAR LORENTZON
      Apr. 25, 2013

      Waldemar Lorentzon, Höstbåt WALDEMAR LORENTZON

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Waldemar Lorentzon, Höstbåt WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Höstbåt Signerad Lorentz samt signerad och daterad på baksidan Waldemar Lorentzon 1970. Olja på duk, 13,5 x 35 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Waldemar Lorentzon, Spanska tvätterskor WALDEMAR
      Apr. 25, 2013

      Waldemar Lorentzon, Spanska tvätterskor WALDEMAR

      Est: kr50,000 - kr60,000

      Waldemar Lorentzon, Spanska tvätterskor WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Spanska tvätterskor Signerad Lorentz. Olja på pannå, 93 x 66 cm. Utförd 1963 PROVENIENS: Bukowski Auktioner, Moderna, auktion 517, hösten 2000, katalognr

      Stockholms Auktionsverket
    • Waldemar Lorentzon, Vue de l'Hotel WALDEMAR
      Apr. 25, 2013

      Waldemar Lorentzon, Vue de l'Hotel WALDEMAR

      Est: kr25,000 - kr30,000

      Waldemar Lorentzon, Vue de l'Hotel WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Vue de l'Hotel Signerad Lorentz. Olja på pannå, 34 x 41 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Waldemar Lorentzon, Objets trouvez WALDEMAR
      Apr. 25, 2013

      Waldemar Lorentzon, Objets trouvez WALDEMAR

      Est: kr30,000 - kr40,000

      Waldemar Lorentzon, Objets trouvez WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Objets trouvez Signerad Lorentz. Olja på pannå, 46 x 37,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Waldemar Lorentzon, Spansk bygata WALDEMAR
      Apr. 25, 2013

      Waldemar Lorentzon, Spansk bygata WALDEMAR

      Est: kr30,000 - kr35,000

      Waldemar Lorentzon, Spansk bygata WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Spansk bygata Signerad Lorentz. Olja på pannå, 73 x 23,5 cm. PROVENIENS: Inöpt direkt från konstnären av nuvarande ägares familj

      Stockholms Auktionsverket
    • Waldemar Lorentzon, Från något till något WALDEMAR
      Apr. 25, 2013

      Waldemar Lorentzon, Från något till något WALDEMAR

      Est: kr30,000 - kr40,000

      Waldemar Lorentzon, Från något till något WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Från något till något Signerad Lorentz samt signerad och daterad på baksidan Waldemar Lorentzon Söndrum 1945. Olja på duk, 27,5 x

      Stockholms Auktionsverket
    • Waldemar Lorentzon, Frigörelse II WALDEMAR
      Apr. 25, 2013

      Waldemar Lorentzon, Frigörelse II WALDEMAR

      Est: kr30,000 - kr40,000

      Waldemar Lorentzon, Frigörelse II WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Frigörelse II Signerad Lorentz. Olja på duk, 50 x 60 cm. Utförd 1946

      Stockholms Auktionsverket
    • Waldemar Lorentzon 1899-1984. Gatuscen. Signerad
      Apr. 09, 2013

      Waldemar Lorentzon 1899-1984. Gatuscen. Signerad

      Est: kr1,000 - kr1,200

      Waldemar Lorentzon 1899-1984. Gatuscen. Signerad och numrerad Waldemar Lorentzon 89/260. Färglitografi, 34 x 45.

      Auktionskammare Uppsala
    • Waldemar Lorentzon 1899-1984. "Uppvaknandet".
      Aug. 28, 2012

      Waldemar Lorentzon 1899-1984. "Uppvaknandet".

      Est: kr3,000 - kr5,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Waldemar Lorentzon, Öländsk by WALDEMAR LORENTZON
      Apr. 25, 2012

      Waldemar Lorentzon, Öländsk by WALDEMAR LORENTZON

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Waldemar Lorentzon, Öländsk by WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Öländsk by Signerad Lorentz samt daterad på baksidan 1953. Olja på pannå, 16,5 x 41 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Waldemar Lorentzon, Korsbäraren WALDEMAR LORENTZON
      Apr. 25, 2012

      Waldemar Lorentzon, Korsbäraren WALDEMAR LORENTZON

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Waldemar Lorentzon, Korsbäraren WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Korsbärare Signerad och daterad Lorentz -43. Olja på pannå, 17,5 x 23,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Waldemar Lorentzon, Rappsfält i Skåne WALDEMAR
      Apr. 25, 2012

      Waldemar Lorentzon, Rappsfält i Skåne WALDEMAR

      Est: kr30,000 - kr40,000

      Waldemar Lorentzon, Rappsfält i Skåne WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Rappsfält i Skåne Signerad Lorentz. Olja på pannå, 40,5 x 57 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Waldemar Lorentzon, La fille au pot de fleurs
      Apr. 25, 2012

      Waldemar Lorentzon, La fille au pot de fleurs

      Est: kr200,000 - kr250,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Waldemar Lorentzon 1899-1984. På café. Signerad
      Mar. 26, 2012

      Waldemar Lorentzon 1899-1984. På café. Signerad

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Waldemar Lorentzon 1899-1984. "Förslag till
      Jan. 31, 2012

      Waldemar Lorentzon 1899-1984. "Förslag till

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
    • LORENTZON, WALDEMAR, 1899-1984 'Septemberdag vid
      May. 07, 2011

      LORENTZON, WALDEMAR, 1899-1984 'Septemberdag vid

      Est: - kr10,000

      LORENTZON, WALDEMAR, 1899-1984 'Septemberdag vid havet'. Signerad. Pannå, 26x34. (D).

      Crafoord Auktioner
    • D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Fiskafänge Det
      Apr. 13, 2011

      D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Fiskafänge Det

      Est: kr150,000 - kr175,000

      D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Fiskafänge Det bärgade nätet Signerad och daterad Lorentz -33. Olja på duk, 66 x 84 cm. LITTERATUR Halmstadgruppen, Ett kraftfält i svensk 1900-talskonst, Viveca Bosson, avbildad sidan 175 "I denna målning svävar båtarna i rymden som både kan ses som väldiga moln och ett upprört hav"

      Stockholms Auktionsverket
    • D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Människor och
      Apr. 13, 2011

      D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Människor och

      Est: kr20,000 - kr25,000

      D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Människor och båtar Signerad Lorentz samt daterad på baksidan 1950. Olja på duk, 24 x 35 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Försoningen
      Apr. 13, 2011

      D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Försoningen

      Est: kr25,000 - kr30,000

      D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Försoningen Alvaret, Öland Signerad Lorentz. Olja på duk, 38 x 55 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Sommarviken
      Apr. 13, 2011

      D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Sommarviken

      Est: kr25,000 - kr30,000

      D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Sommarviken Signerad Lorentz. Olja på duk, 33 x 24 cm. Utförd 1950

      Stockholms Auktionsverket
    • D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Badbodar Signerad
      Apr. 13, 2011

      D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Badbodar Signerad

      Est: kr20,000 - kr25,000

      D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Badbodar Signerad Lorentz. Olja på pannå, 15 x 68 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Strandbild
      Apr. 13, 2011

      D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Strandbild

      Est: kr18,000 - kr20,000

      D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Strandbild Signerad och daterad Lorentz -46. Olja på pannå, 38 x 46 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Ölandskväll
      Apr. 13, 2011

      D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Ölandskväll

      Est: kr12,000 - kr15,000

      D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Ölandskväll Signerad Lorentz samt daterad på baksidan 1952. Olja på duk, 30,5 x 66,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Strandfynd
      Apr. 13, 2011

      D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Strandfynd

      Est: kr20,000 - kr25,000

      D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Strandfynd Signerad och daterad Lorentz -44. Olja på duk, 34 x 46,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Waldemar Lorentzon, litografi, 55X39.
      Dec. 18, 2010

      Waldemar Lorentzon, litografi, 55X39.

      Crafoord Auktioner
    • Lorentzon, Waldemar, färglito, 'Möte', sign o numr
      Dec. 16, 2010

      Lorentzon, Waldemar, färglito, 'Möte', sign o numr

      Lorentzon, Waldemar, färglito, 'Möte', sign o numr 74/310, 54 x 40 cm, ur mappen 1967-68

      Hallands Auktionsverk
      Nov. 20, 2010

      Est: - kr1,630

      Crafoord Auktioner
    • LORENTZON, WALDEMAR, 1899-1984 'Le Dejeuner'
      Nov. 20, 2010

      LORENTZON, WALDEMAR, 1899-1984 'Le Dejeuner'

      Est: - kr3,260

      LORENTZON, WALDEMAR, 1899-1984 'Le Dejeuner' Signerad, à tergo daterad Grimaud 1955. Duk, 46x37. (D).

      Crafoord Auktioner
    • Lorentzon, Waldemar, olja, Senhöst på fiskeläget,
      Oct. 28, 2010

      Lorentzon, Waldemar, olja, Senhöst på fiskeläget,

      Lorentzon, Waldemar, olja, Senhöst på fiskeläget, sign, a tergo egenhändigt betitlad, 14 x 27 cm

      Hallands Auktionsverk
    • WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Ölandskväll Signerad
      Oct. 28, 2010

      WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Ölandskväll Signerad

      Est: kr15,000 - kr20,000

      WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Ölandskväll Signerad Lorentz samt daterad på baksidan 1952. Olja på duk, 30,5 x 66,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Lorentzon, Waldemar, teckning, självporträtt, sign
      Aug. 28, 2010

      Lorentzon, Waldemar, teckning, självporträtt, sign

      Lorentzon, Waldemar, teckning, självporträtt, sign o dat 1917, synl mått 27 x 22 cm

      Hallands Auktionsverk
    • Lorentzon, Waldemar, färglito, båtar på strand,
      Aug. 28, 2010

      Lorentzon, Waldemar, färglito, båtar på strand,

      Lorentzon, Waldemar, färglito, båtar på strand, sign o numr 37/300, ur Halmstadmappen från 1952

      Hallands Auktionsverk
    • Waldemar Lorentzon färglitografi, 42x57 cm
      Aug. 28, 2010

      Waldemar Lorentzon färglitografi, 42x57 cm

      Crafoord Auktioner
    • Lorentzon, Waldemar, färglito, Ljuset från Öster,
      Jun. 24, 2010

      Lorentzon, Waldemar, färglito, Ljuset från Öster,

      Lorentzon, Waldemar, färglito, Ljuset från Öster, sign o numr Hc 1/27 , 41 x 58 cm

      Hallands Auktionsverk
    • Lorentzon, Waldemar, färglito, Öppna dörrar, sign
      Jun. 24, 2010

      Lorentzon, Waldemar, färglito, Öppna dörrar, sign

      Lorentzon, Waldemar, färglito, Öppna dörrar, sign o numr 346/350, 50 x 37 cm

      Hallands Auktionsverk
    • D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Nature morte
      May. 06, 2010

      D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Nature morte

      Est: kr100,000 - kr125,000

      D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Nature morte Signerad och daterad Lorentz -30. Olja på duk, 40,5 x 45 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 I ateljén II
      May. 06, 2010

      D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 I ateljén II

      Est: kr60,000 - kr80,000

      D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 I ateljén II Signerad och daterad Lorentz 1923. Akvarell på papper, 35,5 x 25 cm. Målaren i ateljén är sannolikt WL:s kusin Erik Olson Stockholms Auktionsverk ber att få tacka Museichef emeritus Jan Torsten Ahlstrand, Lund, för värdefulla uppgifter i samband med katalogiseringen av detta verk PROVENIE...

      Stockholms Auktionsverket
    • D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 I ateljén I Olja
      May. 06, 2010

      D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 I ateljén I Olja

      Est: kr125,000 - kr150,000

      D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 I ateljén I Olja på duk, 80 x 55 cm. Utförd omkring 1923 Målaren i ateljén är sannolikt WL:s kusin Erik Olson Stockholms Auktionsverk ber att få tacka Museichef emeritus Jan Torsten Ahlstrand, Lund, för värdefulla uppgifter i samband med katalogiseringen av detta verk PROVENIENS Genom gåva från ...

      Stockholms Auktionsverket
    • D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Nature Morte
      May. 06, 2010

      D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Nature Morte

      Est: kr15,000 - kr20,000

      D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Nature Morte Signerad Lorentz. Blyerts på papper, 20 x 14,5 cm. Sannolikt utförd i Paris 1925 PROVENIENS Genom gåva från konstnären till överste Gustaf och Dola Berggren, som under en period bodde Frennarp utanför Halmstad.

      Stockholms Auktionsverket
    • D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Nature Morte Olja
      May. 06, 2010

      D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Nature Morte Olja

      Est: kr30,000 - kr40,000

      D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Nature Morte Olja på pannå, 17,5 x 23,5 cm. Sannolikt utförd i Paris 1925 PROVENIENS Genom gåva från konstnären till överste Gustaf och Dola Berggren, som under en period bodde i Frennarp utanför Halmstad.

      Stockholms Auktionsverket
    • D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Natten som har
      May. 06, 2010

      D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Natten som har

      Est: kr20,000 - kr25,000

      D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Natten som har flytt Signerad Lorentz samt daterad på baksidan 1966. Olja på pannå, 30 x 44 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Rendez-vous på
      May. 06, 2010

      D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Rendez-vous på

      Est: kr12,000 - kr15,000

      D - WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 Rendez-vous på Alvaret Signerad Lorentz. Olja på pannå, 27 x 35 cm. PROVENIENS: Ingengör Hans Filipson, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • WALDEMAR LORENTZON, "Vue de L'Hotel". (d)
      May. 04, 2010

      WALDEMAR LORENTZON, "Vue de L'Hotel". (d)

      Est: kr10,000 - kr12,000

      Bukowskis