Ramon Lull Sold at Auction Prices

b. 1232 - d. 1315

    • Alchimia - Lull, Ramón - Codicillus seu vademecum Raymundi Lulli philosophi doctissimi, in quo fontes alchimicae artis ac philosophiae reconditioris uberrimè traduntur
      Nov. 20, 2024

      Alchimia - Lull, Ramón - Codicillus seu vademecum Raymundi Lulli philosophi doctissimi, in quo fontes alchimicae artis ac philosophiae reconditioris uberrimè traduntur

      Est: €600 - €800

      Colonia, appresso Eredi Arnold Erben Birckmann, 1572, in 8°. Comprende anche Testamentum Raymundi Lulli doctissimi et celeberrimi philosophi con segnatura e frontespizio propri. Legatura in pergamena floscia con titolo scritto in inchiostro bruno sul dorso. Marca tipografica al frontespizio, capolettera e finalini xilografici. Sottolineature e postille manoscritte in inchiostro bruno al margine. In Testamentum Raymundi Lulli doctissimi et celeberrimi philosophi sono presenti delle illustrazioni xilografiche e due tavole doppie ripiegate nel fascicolo 2A. Tarli, lievi danni alla legatura, strappi marginali, macchie e bruniture.

    • Lull Ramon, Opera ea quae ad adinventam ab ipso artem universalem... Argentorati: sumptibus hæredum Lazari Zetzneri, 1651.
      Oct. 10, 2024

      Lull Ramon, Opera ea quae ad adinventam ab ipso artem universalem... Argentorati: sumptibus hæredum Lazari Zetzneri, 1651.

      Est: €120 - €240

      In-8° (mm 180x110). Marca al frontespizio e illustrazioni in legno nel testo. Copia fortemente brunita. Parzialmente mancante il margine inferiore del frontespizio. Legatura in piena pelle, con ampi fregi dorati e titoli su tassello al dorso, tagli rossi e sguardie marmorizzate. Abrasioni alle cuffie e alle unghiature, forellini di tarlo al dorso. LEGATO CON: Alsted Johann Heinrich, Clavis artis Lullianae, et verae logices duos in libellos tributa... Argentorati: Sumptibus heredum Lazari Zetzneri, 1652. Esemplare da studio, non passibile di restituzione. (1)

      Gonnelli Casa d'Aste
      May. 04, 2023

      Est: €40 -

      LLULL, Ramon, 1232?-1316 Ramón Lull. Obres Essencials. Barcelona : Editorial Selecta, 1957.- 2 vols. : 1348, [16]; 1425, [5] p. : il. : (21 cm) : enc. Muito bom exemplar. Encadernação de editor em pele verde, com a lombada descolorida. Edição em papel "Bíblia".

      Veritas Art Auctioneers
    • Lull Ramon, Liber qui codicillus, seu vade mecum inscribitur, in quo fontes alchemiae artis & reconditioris philosophiae traduntur, ante hac nunc quam impressus. Coloniae: Apud Haeredes Arnoldi Birckmanni, 1563.
      Oct. 03, 2019

      Lull Ramon, Liber qui codicillus, seu vade mecum inscribitur, in quo fontes alchemiae artis & reconditioris philosophiae traduntur, ante hac nunc quam impressus. Coloniae: Apud Haeredes Arnoldi Birckmanni, 1563.

      Est: €900 - €1,800

      In-8° (mm 145x92). Pagine 271, [1]. Marca dello stampatore incisa in legno al frontespizio. Bruniture e uno strappetto al frontespizio, alcune lievi gore di umidità lungo il volume ma buona copia. Legatura moderna in pergamena rigida; tassello originale con titoli impressi in oro al dorso.

      Gonnelli Casa d'Aste
    • RAMON LULL (c. 1232-1315)
      Oct. 08, 2015

      RAMON LULL (c. 1232-1315)

      Est: £800 - £1,200

      RAMON LULL (c. 1232-1315) De secretis naturae, o della quinta essentia libri duo...De cose minerali, & metalliche libri quinque. [Edited by Pietro Lauro]. Venice: Giovambattista and Marchio Sessa, 1557. 8° (155 x 100mm). Woodcut device on title, woodcut illustrations including two full-page, woodcut initials. (Occasional waterstaining and browning, few small clean tears.) Contemporary limp vellum, manuscript title on spine, contemporary printer's waste in binding (somewhat worn). A translation of Ryff's edition (see previous lot). Pietro Lauro was a prolific translator into Italian of texts for Venetian printers and his own collection of letters was published in 1552 revealing his reformist tendencies. In the late 1550s he produced numerous translations of alchemical and medical works. Together with two other works by the same author: Codicillus seu vade mecum (Cologne: heirs of Arnold Birckman, 1572) and Opera ea quae ad adinventam ab ipso artem universalem (Strassburg: heirs of Lazarus Zetzner, 1617).

    • RAMON LULL (c. 1232-1315)
      Oct. 08, 2015

      RAMON LULL (c. 1232-1315)

      Est: £1,000 - £1,500

      RAMON LULL (c. 1232-1315) De secretis naturae sive Quinta essentia libri duo...De mineralibus & rebus metallicis libri quinque. [Edited by Walther Ryff]. Strassburg: Balthasar Beck, March 1541. 8° (137 x 82mm). Woodcut illustrations including three full-page. (Without final blank, title and quires A-E repaired, mainly at lower corner with some words and sections of woodcuts supplied in manuscript, full-page woodcut shaved at foredge, S7-8, T1 and V1-2 heavily browned, other occasional light browning.) 19th-century vellum, lettered in gilt on spine (removed shelfmark on spine). Provenance: Giacomo Boncompagni, Duke of Sora (1548-1612; ink stamp on title with his dragon crest) — ‘S’ (ink stamp on endpaper). RARE. Ryff's first edition of these tracts in which the philosophical system of Lull is explained and developed around the relationship with nature and the different characteristics of the metals and stones. Lull’s alchemical works were published singularly and in collections; this work was printed as a separate edition. Giacomo Boncompagni was the natural son of Pope Gregory XIII, who acquired the Duchy of Sora for his son in 1579. His library was assembled in the 1570s and 1580s. Adams L, 1704; Duveen p.369; Ferguson ii, 54; VD16 R158; cf. Caillet 6858 (1542 edition).