Lars-Gösta Lundberg Sold at Auction Prices

  • LG LUNDBERG, "Stängsel" Signed LG LUNDBERG and dat
    Nov. 17, 2010

    LG LUNDBERG, "Stängsel" Signed LG LUNDBERG and dat

    Est: kr6,000 - kr8,000

    Bukowskis
  • LG LUNDBERG, "Från Stockholms skärgård" Signed LG
    Nov. 17, 2010

    LG LUNDBERG, "Från Stockholms skärgård" Signed LG

    Est: kr8,000 - kr10,000

    LG LUNDBERG, "Från Stockholms skärgård" Signed LG L

    Bukowskis
    Nov. 17, 2010

    Est: kr8,000 - kr10,000

    Bukowskis
    Nov. 17, 2010

    Est: kr8,000 - kr10,000

    Bukowskis
  • LG LUNDBERG född 1938 Den gamla strykerskan
    Oct. 27, 2010

    LG LUNDBERG född 1938 Den gamla strykerskan

    Est: kr25,000 - kr30,000

    LG LUNDBERG född 1938 Den gamla strykerskan Signerad och daterad LG Lundberg 1968. Olja på duk, 99,5 x 89,5 cm. PROVENIENS Inköpt via Konsthallen, Göteborg UTSTÄLLD Galerie Prisma, Stockholm, katalognr 109 1007 Tidsbilder, Riksutställningar, Sverige och Finland 1971-72, katalognr 4, avbildad LG Lundberg - Stängsel, Mag...

    Stockholms Auktionsverket
  • D - LG LUNDBERG född 1938 Matris III Signerad och
    May. 03, 2010

    D - LG LUNDBERG född 1938 Matris III Signerad och

    Est: kr10,000 - kr12,000

    D - LG LUNDBERG född 1938 Matris III Signerad och daterad på baksidan LG Lundberg 1979. Olja på duk, 130 x 162 cm. PROVENIENS: Galleri Engström, Stockholm Stockholms Auktionsverk, Moderna Kvalitén, våren 2008

    Stockholms Auktionsverket
  • LG LUNDBERG Sweden born 1938 Från Stockholms
    Mar. 17, 2010

    LG LUNDBERG Sweden born 1938 Från Stockholms

    Est: kr3,000 - kr4,000

    LG LUNDBERG Sweden born 1938 Från Stockholms skärgård Signed and dated LG Lundberg 1995. Tempera on panel, 21 x 16 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • LG LUNDBERG Sweden born 1938 Väntan Signed and
    Mar. 17, 2010

    LG LUNDBERG Sweden born 1938 Väntan Signed and

    Est: kr6,000 - kr8,000

    LG LUNDBERG Sweden born 1938 Väntan Signed and dated LG Lundberg 1969. Oil on canvas, 61 x 72 cm. EXHIBITED 1007 Tidsbilder, Riksutställningar, Sverige och Finland 1971-72

    Stockholms Auktionsverket
  • Lars-Gösta Lundberg född 1938. Livets frukt.
    Dec. 07, 2007

    Lars-Gösta Lundberg född 1938. Livets frukt.

    Est: kr4,000 - kr5,000

    Lars-Gösta Lundberg född 1938. Livets frukt. Signerad och daterad L-G Lundberg 1969. Collage, 34 x 39,5. Signed and dated L-G Lundberg 1969. Collage, 34 x 39,5 cm.

    Auktionskammare Uppsala