Justus Evald Lundegård Sold at Auction Prices

Landscape painter, Etcher, Painter

  • LUNDEGÅRD, JUSTUS, 1860-1924 Solsken i rummet,
    Nov. 20, 2010

    LUNDEGÅRD, JUSTUS, 1860-1924 Solsken i rummet,

    Est: - kr430

    LUNDEGÅRD, JUSTUS, 1860-1924 Solsken i rummet, motiv från hemmet i Ramlösa. Signerad och daterad 05. Duk, 65x48.

    Crafoord Auktioner
  • LUNDEGÅRD, JUSTUS, 1860-1924 Sommarlandskap med
    Nov. 20, 2010

    LUNDEGÅRD, JUSTUS, 1860-1924 Sommarlandskap med

    Est: - kr330

    LUNDEGÅRD, JUSTUS, 1860-1924 Sommarlandskap med gård och höbärgning. Signerad. Duk, 53x75. Förgylld och guldbronserad originalpraktram.

    Crafoord Auktioner
  • LUNDEGÅRD, JUSTUS, 1860-1924 Helsingborgs hamn.
    Nov. 20, 2010

    LUNDEGÅRD, JUSTUS, 1860-1924 Helsingborgs hamn.

    Est: - kr540

    LUNDEGÅRD, JUSTUS, 1860-1924 Helsingborgs hamn. Signerad. Pannå, 45x76.

    Crafoord Auktioner
  • JUSTUS LUNDEGÅRD 1860-1924 Skånegård vid
    May. 28, 2009

    JUSTUS LUNDEGÅRD 1860-1924 Skånegård vid

    Est: kr8,000 - kr10,000

    JUSTUS LUNDEGÅRD 1860-1924 Skånegård vid vattendrag Signerad och daterad J. Lundegård -82. Olja på duk, 32 x 55 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • JUSTUS LUNDEGÅRD 1860-1924 Röda Hallar vid
    May. 28, 2009

    JUSTUS LUNDEGÅRD 1860-1924 Röda Hallar vid

    Est: kr12,000 - kr15,000

    JUSTUS LUNDEGÅRD 1860-1924 Röda Hallar vid Ablahamnsstigen motiv från Kullahalvön Signerad och daterad Lundegård 1902. Olja på duk, 54,5 x 90 cm. PROVENIENS: Patron Gösta F. Pally, Löberöd därefter genom arv inom nuvarande ägarfamilj

    Stockholms Auktionsverket
  • JUSTUS LUNDEGÅRD 1860-1924 Gammal trädgård med
    Nov. 27, 2008

    JUSTUS LUNDEGÅRD 1860-1924 Gammal trädgård med

    Est: kr840 - kr1,050

    JUSTUS LUNDEGÅRD 1860-1924 Gammal trädgård med stockrosor Signerad Lundegård. Olja på pannå, 50 x 34 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • JUSTUS LUNDEGARD 1860-1924
    Jun. 29, 2004

    JUSTUS LUNDEGARD 1860-1924

    Est: $12,000 - $15,000

    signed and inscribed Justus Lundegard/Montigny sur Loing/Janvier 1899 (lower right) oil on canvas

  • JUSTUS LUNDEGARD 1860-1924 SWEDISH SOUND
    Oct. 07, 2003

    JUSTUS LUNDEGARD 1860-1924 SWEDISH SOUND

    Est: $1,500 - $2,000

    SIGNED AND DATED (MAKER'S MARKS) signed and dated Arita/ 98 ARTIST'S NATIONALITY French MATERIAL/MEDIUM oil on canvas PUBLISHED CONDITION NOTE Lined canvas. Pressed craquelure in the upper half of the work; repaired paint loss along the edges; fairly clean varnish. Under ultraviolet light: apparently large areas of inpainting in the sky and trees in upper half but difficult to determine due to still active pigments. Please note the condition of frames is not guaranteed.