Birger Lundquist Sold at Auction Prices

Small Sculture, Painter, Sculptor, Caricaturist, Illustrator

    • LUNDQUIST, BIRGER, (1910-1952), TECKNARE & KONSTN?R. ETT 80-TAL ORIGINALTECKNINGAR.
      Jun. 11, 2016

      LUNDQUIST, BIRGER, (1910-1952), TECKNARE & KONSTN?R. ETT 80-TAL ORIGINALTECKNINGAR.

      Est: - kr20,000

      LUNDQUIST, BIRGER, (1910-1952), TECKNARE & KONSTN?R. ETT 80-TAL ORIGINALTECKNINGAR. P?rm med ett 90-tal originalteckningar varav ca. 85 av Birger Lundquist, tidningstecknaren p? DN, bokillustrat?ren och konstn?ren, som blev endast 41 ?r gammal men under denna relativt korta levnad l?r ha utf?rt ca. 80000 teckningar. Birger Lundquists teckingar utg?r en fenomenalt s?llsam resa i svenskt kulturliv under 1900-talet. De ?r utf?rda i olika tekniker; bl?ck, tusch, blyerts, blandteknik. M?nga ?r i A 4-format, andra lite mindre. H?r passerar tidens stora kulturpersonligheter; Ragnar Sandberg, Bull Hedlund, Yngve Berg (blandteknik), ELD, Emil Johanson - Thor, Otte Sk?ld, Stellan M?rner, Arne Jones, Lennart Rodhe, Carlo Derkert, Gunnar Jungmarker, August Strindberg (helsida), Bror Hjort, Stig Lindberg, Wilhelm K?ge, Gunnar Nylund (tusch), Jolo, Evert Taube, Frank Heller, Otto G. Carlsund, Alva och Gunnar Myrdal m. fl, m. fl. En del ?r originalteckningar till bokillustrationer, en del ?r landskapsbilder. N?gra f? teckningar i p?rmen av Mark Sylwan, Bertil Lybeck, Edward Lindahl och diverse andra. Birger Lundquists teckningar ?r ofta b?de signerade f?r hand och blindst?mplade.

      Crafoord Auktioner
    • Birger Lundquist 1910-1952. Man med pipa. Signerad
      Aug. 27, 2012

      Birger Lundquist 1910-1952. Man med pipa. Signerad

      Birger Lundquist 1910-1952. Man med pipa. Signerad och daterad Lundquist 24

      Auktionskammare Uppsala