Evert Lundquist Sold at Auction Prices

Painter, Mosaizist, b. 1904 - d. 1994

    • LUNDQUIST, EVERT: Ohne Titel.
      Nov. 09, 2024

      LUNDQUIST, EVERT: Ohne Titel.

      Est: CHF250 - CHF500

      LUNDQUIST, EVERT (1904 Stockholm 1994) : Ohne Titel; Öl auf Leinwand; 41x33 cm; sig. u. dat. (19)61 u.r.

    • EVERT LUNDQUIST (1904-1994) Paysage
      Nov. 03, 2023

      EVERT LUNDQUIST (1904-1994) Paysage

      Est: €2,000 - €3,000

      EVERT LUNDQUIST (1904-1994) Paysage Huile sur isorel Signée au revers 33 x 39 cm Oil on masonite Signed on the reverse 13 x 15 3/8 in. Provenance Collection particulière

      HVMC - Hôtel des Ventes de Monte-Carlo
      May. 12, 2023

      LUNDQUIST, EVERT: Ohne Titel.

      Est: CHF500 - CHF1,000

      LUNDQUIST, EVERT (1904 Stockholm 1994) : Ohne Titel; Öl auf Hartplatte; 45,5x35 cm; sig. u. dat. (19)61 u.l.

      May. 12, 2023

      LUNDQUIST, EVERT: Ohne Titel.

      Est: CHF500 - CHF1,000

      LUNDQUIST, EVERT (1904 Stockholm 1994) : Ohne Titel; Öl auf Malkarton; 39,5x29,5 cm; sig. u. dat. (19)61 u.r.

      May. 12, 2023

      LUNDQUIST, EVERT: Ohne Titel.

      Est: CHF500 - CHF1,000

      Nov. 05, 2021

      LUNDQUIST, EVERT: Ohne Titel.

      Est: CHF1,300 - CHF2,000

      Nov. 05, 2021

      LUNDQUIST, EVERT: Ohne Titel.

      Est: CHF1,300 - CHF2,000

      LUNDQUIST, EVERT (1904 Stockholm 1994) : Ohne Titel; Öl auf Malkarton; 43x35,5 cm; sig. u. dat. (19)61 u.r.

      Nov. 05, 2021

      LUNDQUIST, EVERT: Ohne Titel.

      Est: CHF1,300 - CHF2,000

      Nov. 05, 2021

      LUNDQUIST, EVERT: Ohne Titel.

      Est: CHF1,300 - CHF2,000

    • Evert Lundquist, "Vandrerskan"
      May. 22, 2018

      Evert Lundquist, "Vandrerskan"

      Est: kr250,000 - kr300,000

      Signed Evert Lundquist and dated 1960 on verso. Canvas 116 x 90 cm.

      Bukowskis
    • Evert Lundquist, "Bredvid stora fåglarna"
      May. 22, 2018

      Evert Lundquist, "Bredvid stora fåglarna"

      Est: kr100,000 - kr125,000

      Signed Evert Lundquist on verso. Canvas 73.5 x 50.5 cm.

      Bukowskis
    • Evert Lundquist, "Bilfärden"
      May. 22, 2018

      Evert Lundquist, "Bilfärden"

      Est: kr150,000 - kr175,000

      Executed in 1937. Canvas 81 x 65 cm.

      Bukowskis
    • Evert Lundquist (1904-1994)
      Sep. 21, 2017

      Evert Lundquist (1904-1994)

      Est: CHF400 - CHF600

      Evert Lundquist (1904-1994) Sans titre, huile sur toile, signée et datée 61, 65x54 cm

      Geneve Encheres
    • Evert Lundquist (1904-1994)
      Sep. 21, 2017

      Evert Lundquist (1904-1994)

      Est: CHF400 - CHF600

      Evert Lundquist (1904-1994) Sans titre, huile sur toile, signée et datée 60, 61x50 cm

      Geneve Encheres
    • Evert Lundquist 1904-1994. "Motiv från
      Jun. 12, 2013

      Evert Lundquist 1904-1994. "Motiv från

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Evert Lundquist 1904-1994. "Motiv från Drottningholmsparken". Signerad och daterad Evert Lundquist 1956. Olja på duk, 89 x 62.

      Auktionskammare Uppsala
    • Evert Lundquist 1904-1994. "Sommarlandskap".
      Jun. 12, 2013

      Evert Lundquist 1904-1994. "Sommarlandskap".

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Evert Lundquist 1904-1994. "Sommarlandskap". Signerad, daterad och betitlad a tergo Evert Lundquist 1961. Olja på duk, 38 x 55.

      Auktionskammare Uppsala
    • EVERT LUNDQUIST, 1904-1994 Stilleben med bröd och
      May. 18, 2013

      EVERT LUNDQUIST, 1904-1994 Stilleben med bröd och

      Est: - kr8,000

      EVERT LUNDQUIST, 1904-1994 Stilleben med bröd och glas. Monogramsignerad. Olja på duk, 27x35 cm. (D).

      Crafoord Auktioner
    • Evert Lundquist, Boken EVERT LUNDQUIST 1904-1994
      Apr. 25, 2013

      Evert Lundquist, Boken EVERT LUNDQUIST 1904-1994

      Est: kr80,000 - kr100,000

      Evert Lundquist, Boken EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Boken Signerad E.L. Olja på duk, 66 x 54 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Evert Lundquist, Modellen EVERT LUNDQUIST
      Apr. 25, 2013

      Evert Lundquist, Modellen EVERT LUNDQUIST

      Est: kr15,000 - kr20,000

      Evert Lundquist, Modellen EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Modellen Signerad på baksidan Evert Lundquist London. Olja på duk, 35 x 30 cm. Utförd 1959-60 PROVENIENS: Direktör Sven Dahlberg, SIAB UTSTÄLLD

      Stockholms Auktionsverket
    • Evert Lundquist, Halmkärven EVERT LUNDQUIST
      Apr. 25, 2013

      Evert Lundquist, Halmkärven EVERT LUNDQUIST

      Est: kr25,000 - kr30,000

      Evert Lundquist, Halmkärven EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Halmkärven Signerad Evert Lundquist. Olja på duk, 42 x 28 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägares far

      Stockholms Auktionsverket
    • Evert Lundquist, Hatten EVERT LUNDQUIST 1904-1994
      Apr. 25, 2013

      Evert Lundquist, Hatten EVERT LUNDQUIST 1904-1994

      Est: kr50,000 - kr60,000

      Evert Lundquist, Hatten EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Hatten Signerad och daterad på baksidan Evert Lundquist 1967. Olja på duk, oval, 94 x 75 cm. UTSTÄLLD Evert Lundquist-utställningen, Moderna Museet

      Stockholms Auktionsverket
    • Evert Lundquist, Nature Morte (Brödet) EVERT
      Apr. 25, 2013

      Evert Lundquist, Nature Morte (Brödet) EVERT

      Est: kr50,000 - kr60,000

      Evert Lundquist, Nature Morte (Brödet) EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Nature Morte (Brödet) Signerad på baksidan Evert Lundquist. Olja på duk, 54 x 85,5 cm. PROVENIENS: Galleria d'Arte del Cavallino

      Stockholms Auktionsverket
    • Evert Lundquist, Från trädgården EVERT LUNDQUIST
      Apr. 25, 2013

      Evert Lundquist, Från trädgården EVERT LUNDQUIST

      Est: kr40,000 - kr50,000

      Evert Lundquist, Från trädgården EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Från trädgården Signerad på baksidan Evert Lundquist. Olja på duk, 57 x 65 cm. PROVENIENS: Galleria d'Arte del Cavallino, Venedig Beaux

      Stockholms Auktionsverket
    • Evert Lundquist, Träd EVERT LUNDQUIST 1904-1994
      Apr. 25, 2012

      Evert Lundquist, Träd EVERT LUNDQUIST 1904-1994

      Est: kr18,000 - kr20,000

      Evert Lundquist, Träd EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Träd Signerad E. L. Olja på duk fäst på pannå, 33,5 x 24 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Manstorso II Signerad
      Sep. 21, 2011

      EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Manstorso II Signerad

      Est: kr1,000 - kr2,000

      EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Manstorso II Signerad och numrerad Evert Lundquist 18/50. Torrnål, 32,5 x 26,8 cm. LITTERATUR: Bjurström 74

      Stockholms Auktionsverket
    • EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Utan titel Signerad på
      Sep. 21, 2011

      EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Utan titel Signerad på

      Est: kr20,000 - kr25,000

      EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Utan titel Signerad på baksidan E. L. Olja på duk, 61 x 92 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Öland Signerad och
      Sep. 21, 2011

      EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Öland Signerad och

      Est: kr50,000 - kr60,000

      EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Öland Signerad och daterad Evert Lundquist 1948. Olja på duk, 81 x 54 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Blommor Signerad och
      Sep. 21, 2011

      EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Blommor Signerad och

      Est: kr150,000 - kr200,000

      EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Blommor Signerad och daterad Lundquist 1956. Olja på duk, 92,5 x 73,5 cm. I början av 1950-talet, närmare bestämt 1953, fick Lundquist tillgång till en ateljé i Kanton på Drottningholm. Efter en rad tillfälliga ateljéer fick han nu en fast och viktig plats i tillvaron. Denna period innebar en rad positiva hände...

      Stockholms Auktionsverket
    • EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Porträtt Signerad på
      Sep. 21, 2011

      EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Porträtt Signerad på

      Est: kr20,000 - kr25,000

      EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Porträtt Signerad på baksidan Evert Lundquist. Olja på duk, 36 x 31,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Sicilien Signerad och
      Sep. 21, 2011

      EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Sicilien Signerad och

      Est: kr15,000 - kr18,000

      EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Sicilien Signerad och daterad Evert Lundquist Sicilien 1949. Olja på duk, 34,5 x 24,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • EVERT LUNDQUIST 1904-1994 UTÖ Signerad med
      Sep. 21, 2011

      EVERT LUNDQUIST 1904-1994 UTÖ Signerad med

      Est: kr10,000 - kr12,000

      EVERT LUNDQUIST 1904-1994 UTÖ Signerad med monogram E. L, samt daterad på baksidan 1978. Olja på duk, 21,5 x 16 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Blå Stenen Signerad med
      Sep. 21, 2011

      EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Blå Stenen Signerad med

      Est: kr8,000 - kr10,000

      EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Blå Stenen Signerad med monogram E. L. Olja på duk, 19 x 26 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Grisen Signerad E. L.
      Sep. 21, 2011

      EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Grisen Signerad E. L.

      Est: kr200,000 - kr250,000

      EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Grisen Signerad E. L. Olja på duk, 82 x 101 cm. UTSTÄLLD Galleri Gummesons 1962 Galleria del Cavallino, Venedig 1962 LITTERATUR Evert Lundquist: Ur ett målarliv, sidan 169, bild från utställningen på Gummesons 1962 "Hastigheten med vilken vi lever våra liv, uppkopplade mot ett snabbt bildflöde oc...

      Stockholms Auktionsverket
    • D - EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Blyg kvinna Signerad
      Apr. 13, 2011

      D - EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Blyg kvinna Signerad

      Est: kr15,000 - kr20,000

      D - EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Blyg kvinna Signerad och daterad på baksidan Evert Lundquist 1974. Olja på pannå, 73 x 49 cm. PROVENIENS Galerie Belle, Västerås 1976

      Stockholms Auktionsverket
    • D - EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Självporträtt
      Apr. 13, 2011

      D - EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Självporträtt

      Est: kr60,000 - kr80,000

      D - EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Självporträtt Signerad EL samt signerad och daterad på baksidan Evert Lundquist 1955. Olja på duk, 86 x 46 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • D - EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Gryningslandskap
      Apr. 13, 2011

      D - EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Gryningslandskap

      Est: kr8,000 - kr10,000

      D - EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Gryningslandskap Signerad E. L. Olja på duk fäst på papp, 18,5 x 22 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • D - EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Vägvisaren Signerad
      Apr. 13, 2011

      D - EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Vägvisaren Signerad

      Est: kr8,000 - kr10,000

      D - EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Vägvisaren Signerad E. L. Olja på duk fäst på pannå, 25,5 x 21,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • D - EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Himmel och hav
      Apr. 13, 2011

      D - EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Himmel och hav

      Est: kr20,000 - kr25,000

      D - EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Himmel och hav Signerad E.L samt signerad på baksidan Evert Lundquist. Olja på pannå, 33 x 37 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • D - EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Matvägraren Signerad
      Apr. 13, 2011

      D - EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Matvägraren Signerad

      Est: kr200,000 - kr250,000

      D - EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Matvägraren Signerad och daterad på baksidan Evert Lundquist 1975. Olja på duk, 104 x 116 cm. UTSTÄLLD Konstakademien, Stockholm 1977 Biennale di Venezia, 1982 "Ett konstverk, en målning, kan analyseras, beskrivas till 99%. Men det är den hundrade delen som gör målningen till ett konstverk." Evert L...

      Stockholms Auktionsverket
    • Evert Lundquist (1904-1994) 'Nude', 11.5 x 16.5in.
      Mar. 24, 2011

      Evert Lundquist (1904-1994) 'Nude', 11.5 x 16.5in.

      Est: £500 - £700

      Evert Lundquist (1904-1994) black chalk, 'Nude', signed, Beaux Arts Gallery label verso, 11.5 x 16.5in.

      Gorringes
    • LUNDQVIST, Evert (1904-1994): "Grisen", signerad
      Mar. 22, 2011

      LUNDQVIST, Evert (1904-1994): "Grisen", signerad

      Est: - kr1,000

      LUNDQVIST, Evert (1904-1994): "Grisen", signerad Evert Lundqvist, 16/50, etsning, 34x38; gulnader

      Stockholms Auktionsverket
    • LUNDQVIST, Evert (1904-1994): Handen, signerad,
      Mar. 22, 2011

      LUNDQVIST, Evert (1904-1994): Handen, signerad,

      Est: - kr1,000

      LUNDQVIST, Evert (1904-1994): Handen, signerad, 8/50, etsning, 27,5x25,5

      Stockholms Auktionsverket
    • LUNDQVIST, Evert (1904-1994): Flicka på stranden,
      Mar. 22, 2011

      LUNDQVIST, Evert (1904-1994): Flicka på stranden,

      Est: - kr1,000

      LUNDQVIST, Evert (1904-1994): Flicka på stranden, signerad, 4/50, etsning, 22,5x24

      Stockholms Auktionsverket
    • EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Självporträtt Signerad
      Oct. 28, 2010

      EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Självporträtt Signerad

      Est: kr100,000 - kr150,000

      EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Självporträtt Signerad EL. samt signerad och daterad på baksidan Evert Lundquist 1955. Olja på duk, 86 x 46 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Man med spade Signerad
      Oct. 28, 2010

      EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Man med spade Signerad

      Est: kr12,000 - kr15,000

      EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Man med spade Signerad E.L samt signerad på baksidan Evert Lundquist. Olja på duk, 22 x 24 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Kärra Signerad E.L samt
      Oct. 28, 2010

      EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Kärra Signerad E.L samt

      Est: kr12,000 - kr15,000

      EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Kärra Signerad E.L samt signerad på baksidan Evert Lundquist. Olja på duk, 24 x 24 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Sädesfält Signerad EL.
      Oct. 28, 2010

      EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Sädesfält Signerad EL.

      Est: kr15,000 - kr18,000

      EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Sädesfält Signerad EL. Olja på duk fäst på papp, 15,5 x 27 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Framåtlutad kvinna
      Oct. 28, 2010

      EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Framåtlutad kvinna

      Est: kr10,000 - kr12,000

      EVERT LUNDQUIST 1904-1994 Framåtlutad kvinna Signerad EL samt signerad på baksidan Evert Lundquist. Olja på duk fäst på papp, 16 x 17 cm.

      Stockholms Auktionsverket