Carl Luthander Sold at Auction Prices

Bühnendekorationsmaler, Landscape painter, Painter

  • Carl Luthander, Vy från Södermälarstrand CARL
    Apr. 25, 2012

    Carl Luthander, Vy från Södermälarstrand CARL

    Est: kr15,000 - kr18,000

    Carl Luthander, Vy från Södermälarstrand CARL LUTHANDER 1879-1967 Vy från Södermälarstrand mot Gamla stan - Stockholm Signerad Luthander. Olja på duk, 55 x 61 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • LUTHANDER, Carl (1879-1967): Fiskare, signerad
    Mar. 21, 2011

    LUTHANDER, Carl (1879-1967): Fiskare, signerad

    Est: - kr1,500

    LUTHANDER, Carl (1879-1967): Fiskare, signerad Luthander, olja på duk, 22x33

    Stockholms Auktionsverket