Anna Nordgren Sold at Auction Prices

Genre Painter, Portrait painter, Painter

    • Anna Nordgren
      Sep. 04, 2022

      Anna Nordgren

      Est: €1,500 - €3,000

      (1847 Mariestad - 1916 Skara) Schwedische Landschaft mit Bauernhäusern und Bach bei Lund Impressionistische, mit virtuos lockerem Duktus gemalte Studie der bedeutenden schwedischen Malerin, die 1867 - 1874 an der Kunstakademie in Stockholm studierte. 1874 - 1883 in Paris ansässig, besuchte Nordgren die Académie Julian. 1876, 1889 und 1904 beschickte sie die Weltausstellungen in Philadelphia, Paris und St. Louis. Nach einem London-Aufenthalt (1885 - 1899) lebte sie in Schweden zunächst in Göteborg, ab 1908 in Drottningholm, ab 1909 in Stockholm und ab 1913 in Skara. Öl/Malkarton. L. u. sign.; L. u. sign.; Verso von fremder Hand bez.; 30 cm x 45 cm. Oil on cardboard. Signed. Inscribed by a foreign hand on the reverse.

    • Anna Nordgren, Am See
      Nov. 23, 2019

      Anna Nordgren, Am See

      Blick von einem Weg auf einen von der Sonne hell erleuchteten See, Pastell, um 1910, links unten signiert "Anna Nordgren", Einriss, unter Passepartout und ohne Glas gerahmt, Passepartoutausschnitt ca. 27,8 x 42,7 cm. Künstlerinfo: schwedische Malerin und Zeichnerin (1847 Mariestad bis 1916 Skara), ab 1865 Studium als eine der ersten Frauen am Slöjdskolan in Stockholm, hier 1867–74 Schülerin bei Carl Gustaf Qvarnström und Johan Christoffer Boklund, 1874–83 lebte sie in Paris und Studium an der Akademie Julian, 1876 mit zwei Werken auf der Weltausstellung in Philadelphia vertreten, ab 1885 lebt sie in London und Präsentation ihrer Werke in zahlreichen Ausstellungen, 1889 auf der Weltausstellung in Paris vertreten, 1899 Rückkehr nach Schweden, Quelle: Thieme-Becker und Wikipedia.

    • Anna Nordgren, 3 st. Tillskrivna.
      Jun. 18, 2016

      Anna Nordgren, 3 st. Tillskrivna.

      Est: - kr1,000

      Anna Nordgren, 3 st. Tillskrivna. Landskap, bland annat med Läckö slott. Osignerade blyertsteckningar. Monterade i en ram tillsammans med fotografi.  69X49 cm.  Proveniens: Anna Nordgrens efterlevande.

      Crafoord Auktioner
    • Anna Nordgren.
      Jun. 18, 2016

      Anna Nordgren.

      Est: - kr1,000

      Anna Nordgren. 'Höje å vid Lund'. Signerad olja på pannå. 29X43 cm. Krackelyrer. Proveniens: Anna Nordgrens efterlevande.

      Crafoord Auktioner
    • Anna Nordgen, tillskriven.
      Jun. 18, 2016

      Anna Nordgen, tillskriven.

      Est: - kr2,000

      Anna Nordgen, tillskriven. Läsande dalkulla. Osignerad olja på duk. 50x61 cm. Proveniens: Anna Nordgrens efterlevande.

      Crafoord Auktioner
    • Anna Nordgren, tillskriven.
      Jun. 18, 2016

      Anna Nordgren, tillskriven.

      Est: - kr3,000

      Anna Nordgren, tillskriven. Pörte. Osignerad. Olja på duk. 50X60 cm. Proveniens: Anna Nordgrens efterlevande

      Crafoord Auktioner
    • Anna Nordgren.
      Jun. 18, 2016

      Anna Nordgren.

      Est: - kr1,500

      Anna Nordgren. 'Björkhage'. Signerad olja på pannå. 33,5X43 cm.  Proveniens: Anna Nordgrens efterlevande.

      Crafoord Auktioner
    • Anna Nordgren. Tillskriven.
      Jun. 18, 2016

      Anna Nordgren. Tillskriven.

      Est: - kr3,000

      Anna Nordgren. Tillskriven. Porträtt av kvinna. Osignerad olja på pannå. 43X38 cm.  Proveniens: Anna Nordgrens efterlevande.

      Crafoord Auktioner
    • Anna Nordgren. Tillskriven.
      Jun. 18, 2016

      Anna Nordgren. Tillskriven.

      Est: - kr2,000

      Anna Nordgren. Tillskriven. Porträtt av ung kvinna. Osignerad olja på duk. Skiss à tergo. 48X37 cm. Duklagning. Proveniens: Anna Nordgrens efterlevande.

      Crafoord Auktioner
    • Anna Nordgren. 3 st.
      Jun. 18, 2016

      Anna Nordgren. 3 st.

      Est: - kr3,000

      Anna Nordgren. 3 st. 'Morgon', 'Middag' och 'Afton'. Signerade, olja på pannå. 23X31,5   cm.  Proveniens: Anna Nordgrens efterlevande.

      Crafoord Auktioner
    • Anna Nordgren. 3 st.
      Jun. 18, 2016

      Anna Nordgren. 3 st.

      Est: - kr500

      Anna Nordgren. 3 st. Lekande barn. Signerade blyertsteckningar. 2 st. 16X22 samt osignerad oljemålning 22X15 cm. Oljemålning med skador. Proveniens: Anna Nordgrens efterlevande.

      Crafoord Auktioner
    • Anna Nordgren.
      Jun. 18, 2016

      Anna Nordgren.

      Est: - kr1,000

      Anna Nordgren. Teckningar, 11 st. Blyerts, tusch och akvarell. Monterade i en ram. 98X69 cm.  Proveniens: Anna Nordgrens efterlevande

      Crafoord Auktioner
    • - ANNA NORDGREN 1847-1916 Lillan matas Signerad
      Nov. 26, 2009

      - ANNA NORDGREN 1847-1916 Lillan matas Signerad

      Est: kr20,000 - kr30,000

      - ANNA NORDGREN 1847-1916 Lillan matas Signerad Anna Nordgren. Olja på duk, 92,5 x 72 cm. Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • ANNA NORDGREN 1847-1916 Bondkvinna vid
      May. 28, 2009

      ANNA NORDGREN 1847-1916 Bondkvinna vid

      Est: kr20,000 - kr25,000

      ANNA NORDGREN 1847-1916 Bondkvinna vid strandkanten Signerad och daterad Anna Nordgren 1880. Olja på duk, 151 x 100 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • ANNA NORDGREN 1847-1916 Nordsvenskt landskap med
      Nov. 29, 2007

      ANNA NORDGREN 1847-1916 Nordsvenskt landskap med

      Est: kr12,000 - kr15,000

      ANNA NORDGREN 1847-1916 Nordsvenskt landskap med vallflicka Signerad och daterad A. Nordgren 91. Olja pa duk, 38 x 52 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • ANNA NORDGREN 1847-1916 Allmogeinteriör med
      May. 31, 2007

      ANNA NORDGREN 1847-1916 Allmogeinteriör med

      ANNA NORDGREN 1847-1916 Allmogeinteriör med läsande pojke vid eldstaden Signerad Anna Nordgren. Olja på duk, 55,5 x 51 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Anna Nordgren (Swedish, 1847-1916)
      Nov. 09, 2004

      Anna Nordgren (Swedish, 1847-1916)

      Est: £2,000 - £3,000

      A girl in a meadow, signed, oil on panel, 6 7/8 x 9 in. (17.7 x 22 .8 cm.)

    • ANNA NORDGREN
      Oct. 26, 2004

      ANNA NORDGREN

      Est: $10,000 - $15,000

      signed Anna Nordgren (lower left) oil on canvas