Hjalmar Norrström Sold at Auction Prices

Sculptor, Painter

  • CARL HJALMAR NORRSTRÖM, bordslampfot, 1917,
    Apr. 23, 2008

    CARL HJALMAR NORRSTRÖM, bordslampfot, 1917,

    Est: kr15,000 - kr20,000

    CARL HJALMAR NORRSTRÖM, bordslampfot, 1917, ståletsning, dekor av landskap med tallar och björkar, signerad Hj. NORRSTRÖM 917, höjd 36 cm HISTORIK: Hjalmar Norrstöm (1853-1923) var konsthantverkare, skulptör och målare. Sin utbildning fick han bland annat vid Ecole des Arts Decoratifs i Paris. Han verkade i Eskilstuna och utförde arbeten i ståle...

    Stockholms Auktionsverket