Anna Norstedt Sold at Auction Prices

  • ANNA MUNTHE NORSTEDT 1854-1936 Blomsterstilleben
    May. 25, 2011

    ANNA MUNTHE NORSTEDT 1854-1936 Blomsterstilleben

    Est: kr6,000 - kr8,000

    ANNA MUNTHE NORSTEDT 1854-1936 Blomsterstilleben Signerad och daterad Anna M. Norstedt 1918. Olja på pannå, 25,5 x 15 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • ANNA MUNTHE NORSTEDT 1854-1936 Stilleben med
    Dec. 08, 2010

    ANNA MUNTHE NORSTEDT 1854-1936 Stilleben med

    Est: kr10,000 - kr12,000

    ANNA MUNTHE NORSTEDT 1854-1936 Stilleben med blommor i vas Signerad och daterad Anna Munthe Norstedt 1912. Olja på duk fäst på pannå, 23 x 15 cm.

    Stockholms Auktionsverket
    Dec. 08, 2010

    Est: kr12,000 - kr15,000

    ANNA MUNTHE NORSTEDT 1854-1936 Stilleben med luktärtor Signerad och daterad Anna Munthe Norstedt 5 Sept 1907. Olja på pannå, 37 x 18 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • MUNTHE-NORSTEDT, ANNA, 1854-1936 'Anemoner'.
    Nov. 20, 2010

    MUNTHE-NORSTEDT, ANNA, 1854-1936 'Anemoner'.

    Est: - kr1,090

    MUNTHE-NORSTEDT, ANNA, 1854-1936 'Anemoner'. Signerad och daterad 1918. Duk på pannå, 32x22. Baktill adresslapp från Föreningen Svenska Konstnärinnor.

    Crafoord Auktioner
  • ANNA MUNTHE NORSTEDT 1854-1936 Stilleben med pion
    May. 28, 2009

    ANNA MUNTHE NORSTEDT 1854-1936 Stilleben med pion

    Est: kr10,000 - kr12,000

    ANNA MUNTHE NORSTEDT 1854-1936 Stilleben med pion Signerad Anna Norstedt. Olja på pannå, 26,5 x 20,5 cm. Med dedikation: "Till Ada!"

    Stockholms Auktionsverket
    May. 28, 2009

    Est: kr6,000 - kr8,000

    ANNA MUNTHE NORSTEDT 1854-1936 Stilleben med äpplen Signerad och daterad Anna Mthe Norstedt 1903. Olja på pannå, 13,5 x 22,5 cm. Med dedikation

    Stockholms Auktionsverket
    May. 28, 2009

    Est: kr8,000 - kr10,000

    ANNA MUNTHE NORSTEDT 1854-1936 Blomsterstilleben Signerad och daterad Anna Munthe Norstedt 1896. Olja på pannå, 22 x 13 cm.

    Stockholms Auktionsverket
    May. 29, 2008

    Est: kr10,000 - kr12,000

    ANNA MUNTHE NORSTEDT 1854-1936 Blomsterstilleben Signerad och daterad Anna Norstedt 1895. Olja på pannå, 26,5 x 14,5 cm. PROVENIENS: Konstnären Berndt Lindholms familj Ändring/Sale room notice Proveniens/Provenance,: Konstnären / the artist Berndt Lindholm familj / familly

    Stockholms Auktionsverket
    May. 29, 2008

    Est: kr12,000 - kr15,000

    ANNA MUNTHE NORSTEDT 1854-1936 Stilleben med vårblommor Signerad och daterad Anna Norstedt 1892. Olja på duk, 41 x 26 cm. Med dedikation: "Till Mina! 1892"

    Stockholms Auktionsverket
    May. 29, 2008

    Est: kr20,000 - kr25,000

    ANNA MUNTHE NORSTEDT 1854-1936 Stilleben med blommor och frukter Signerad och daterad Anna Munthe Norstedt 1899. Olja på duk, 39 x 46,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
    Nov. 29, 2007

    Est: kr18,000 - kr20,000

    ANNA MUNTHE NORSTEDT 1854-1936 Blomsterstilleben Signerad Anna Munthe Norstedt. Olja pa panna, 37 x 27 cm.

    Stockholms Auktionsverket
    Nov. 29, 2007

    Est: kr12,000 - kr15,000

    ANNA MUNTHE NORSTEDT 1854-1936 Stilleben med ngsblommor och frukter Signerad och daterad Anna Munthe Norstedt 1896. Olja pa panna, 23,5 x 13,5 cm. Med dedikation

    Stockholms Auktionsverket
    May. 31, 2007

    ANNA MUNTHE NORSTEDT 1854-1936 Stilleben med druvor Signerad och daterad Anna Munthe Norstedt nov. 1895. Olja på pannå, 12 x 21,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket