Reinhold Norstedt Sold at Auction Prices

Landscape painter, Etcher, Painter

  • REINHOLD NORSTEDT 1843-1911 Aftonstämning vid
    May. 25, 2011

    REINHOLD NORSTEDT 1843-1911 Aftonstämning vid

    Est: kr8,000 - kr10,000

    REINHOLD NORSTEDT 1843-1911 Aftonstämning vid Fürstenbergska palatset - Göteborg Signerad och daterad Reinhold Norstedt Motiv fr. Göteborg 1896. Olja på pannå, 21 x 27 cm. PROVENIENS: Herr Mauritz Svensson, Stockholm UTSTÄLLD: Grosse Berliner Kunst-Ausstellung 1900 Göteborg i konsten, Göteborgs museum 1956 LITTERATUR: Erik Wett...

    Stockholms Auktionsverket
  • REINHOLD NORSTEDT 1843-1911 Bygata i månsken -
    Dec. 08, 2010

    REINHOLD NORSTEDT 1843-1911 Bygata i månsken -

    Est: kr8,000 - kr10,000

    REINHOLD NORSTEDT 1843-1911 Bygata i månsken - Helsingör Signerad och daterad R-d Norstedt Helsingör 1883. Olja på pannå, 20,5 x 29 cm. I Erik Wettergrens bok om konstnären (SAK, Stockholm 1914) avbildas på sidan 86 (fig. 36. Helsingör, gata. 1883) en variant av målningen från samma år med något enklare staffage (proveniens: Carl Laurin...

    Stockholms Auktionsverket