Adolf Novák Sold at Auction Prices

Painter, Photographer

    • NOVAK (ADOLF) ADA (CZECH 1912-1990) - Zatisi s hruskami | Still life with pears
      Nov. 28, 2022

      NOVAK (ADOLF) ADA (CZECH 1912-1990) - Zatisi s hruskami | Still life with pears

      NOVAK (ADOLF) ADA (CZECH 1912-1990) Zatisi s hruskami | Still life with pears olej na platne 75 x 47 cm

      Einszwei Gallery
    • wohl nach Ada NOVAK (1912-1990) | probably after Ada NOVAK (1912-1990)
      Sep. 23, 2021

      wohl nach Ada NOVAK (1912-1990) | probably after Ada NOVAK (1912-1990)

      Est: €120 - €150

      "New York" Gemälde - Mischtechnik auf Papier auf Pappe aufgezogen, dieses Motiv wurde von Ada Novak während seines New York Aufenthalts 1935 gemalt, Maße 38 cm x 48 cm, mit Rahmen 44 cm x 54 cm | "New York" painting - mixed media on paper mounted on cardboard, this motive was painted by Ada Novak during his stay in New York in 1935, dimensions 38 cm x 48 cm, with frame 44 cm x 54 cm

      Auktionshaus Kloss
    • Ada (Adolf) Novák (1912-1990)
      Mar. 12, 2020

      Ada (Adolf) Novák (1912-1990)

      AKT 1943 Černobílá bromostříbrná fotografie na polomatném papíru, původní autorská zvětšenina. 167x114 mm (179x129 mm). Verso tužkou jméno autora a datace. Stav A/B. Nalomený levý horní roh. Další exemplář většího formátu uložen ve sbírkách Moravské galerie v Brně. Inv. č. MG 10888 Fotograf a malíř z Českých Budějovic. Vystudoval AVU v Praze (u prof. V. Nowaka). Fotografii se jako autodidakt věnoval asi od r. 1927. Byl členem českobudějovické avantgardní skupiny Linie a její fotografické sekce Fotolinie (1932-1938), tvořil ve skupině sdružené kolem časopisu Jih (1934-1937), byl členem Sdružení jihočeských výtvarníků (1941-1949). Od r. 1948 členem SČSVU. 1982 mu byl udělen čestný titul Zasloužilý umělec. V rámci Fotolinie i naší a evropské avantgardní fotografie zaujímají snímky Ady Nováka svébytné postavení, představují mimořádně radikální zhodnocení „mžikových“ fotografií, mimo jiné i jako protipól estetice tradiční umělecké fotografie své doby. Nekonvenčnost Novákových záběrů je šokující ještě dnes. Shodné prvky v Novákově tvorbě je možné spařovat např. ve snímcích zakladatele skupiny Linie - Josefa Bartušky. Novák se inspiroval především sovětským avantgardním filmem. Je autorem originálně pojatých aktů, portrétů, zátiší, snímků moderní architektury a nových témat. V moderní fotografii představuje tvorba Ady Nováka protipól nové věcnosti. NUDE 1943 Vintage gelatin silver print on semi-matte paper. 167x114 mm (179x129 mm). Artist`s name and date in pencil on the verso. Creased upper left corner. Second copy of bigger size is in the collections of the Moravian Gallery in Brno, inv. No. MG 10888 AKT 1943 Silbergelatineabzug auf Halbmattpapier, vintage. 167x114 mm (179x129 mm). Verso in Bleistift Name des Autors und Datum. Geknickte linke obere Ecke. Anderes Exemplar in größerem Format in den Sammlungen der Mährischen Galerie in Brünn, Inventarnummer MG 10888.

      Auction House Zezula
      Oct. 07, 2017

      Ada (Adolf) Novák (1912-1990)

      MALER JAKUB BAUERNFREUND II. 1932. Ferrotyped gelatin silver print, printed later by the photographer, probably in 1950’s. 403x295 mm (403x299 mm). Signed, titled and dated in pencil, as well as annotated („nový positiv“) on the verso. Provenance: Private collection, Czech Republic. Literature: V. Birgus (ed.): Česká fotografická avantgarda 1918-1948, Prague 1999, p. 143. Condition A/B. Upper edge with 4 mm tearing, slightly bent upper left corner.   MALÍŘ JAKUB BAUERNFREUND II. 1932. Černobílá bromostříbrná fotografie na lesklém papíru, pozdější autorská zvětšenina pravděpodobně z 50. let. 403x295 mm (403x299 mm). Verso tužkou podpis autora, název díla a datace s přípisem („nový positiv“). Provenience: Soukromá sbírka, Čechy. Repr.: V. Birgus (ed.): Česká fotografická avantgarda 1918-1948, Praha 1999, s. 143. Stav A/B. Horní okraj natržen ca 4 mm, lehce ohnutý levý horní roh.   MALER JAKUB BAUERNFREUND II. 1932 (späterer Abdruck). Silbergelatineabzug auf Glanzpapier, späterer Abdruck des Künstlers, wohl aus 1950s. 403x295 mm (403x299 mm). Verso in Bleistift signiert, Werktitel und Datum mit Zuschrift („Neu-Positiv“). Provenienz: böhmische Privatsammlung. Reproduziert in: V. Birgus (Herausgeb.): Česká fotografická avantgarda 1918-1948, Praha 1999, s. 143. Zustand A/B. Ober-Rand gerissen ca. 4 mm, obere linke Ecke leicht gefaltet.

      Auction House Zezula
      Oct. 10, 2015

      Ada (Adolf) Novák (1912-1990)

      Est: Kč70,000 - Kč120,000

      Ada (Adolf) Novák (1912-1990) SHADOW PLAY. 1934. Black and white silver bromide photograph on glossy paper, later authorial enlargement probably from 50’s or 60’s. 400x304 mm. Verso author’s signature and note: ‘foto 1934 (new positive) in pencil.’ Condition B/C. Damaged corners and rims, 9 mm tear on the top of the photograph. Ada (Adolf) Novák (1912-1990) STÍNOHRA. 1934. Černobílá bromostříbrná fotografie na lesklém papíru, pozdější autorská zvětšenina pravděpodobně z 50. až 60. let. 400x304 mm. Verso tužkou podpis autora a poznámka „foto 1934 (nový positiv)“. Stav B/C. Poškozené rohy a okraje, nahoře fotografie 9 mm natržená. Ada (Adolf) Novák (1912-1990) SCHATTENSPIEL. 1934. Schwarzweißfotografie, späterer Künstler-Bromsilbergelatineabzug auf Glanzpapier, wahrscheinlich aus den 50- 60. Jahren. 400x304 mm. Verso mit Bleistift signiert und Notiz „foto 1934 (neues Positiv)“. Zustand B/C. Beschädigte Ecken und Ränder, oben 9 mm gerissen.

      Auction House Zezula