Peter Evald Nyborg Sold at Auction Prices

      • Peter Nyborg - Untitled Exhibition Poster
        Oct. 31, 2024

        Peter Nyborg - Untitled Exhibition Poster

        Est: $120 - $150

        Peter Nyborg - Untitled Exhibition Poster. Offset Lithograph. 31.5 x 47.5. Very good condition

        Bruce Teleky Inc.
        Oct. 13, 2024

        Est: $120 - $150

        Bruce Teleky Inc.
        Sep. 28, 2024

        Est: $120 - $150

        Bruce Teleky Inc.
        Sep. 12, 2024

        Est: $120 - $150

        Bruce Teleky Inc.
        Aug. 25, 2024

        Est: $120 - $150

        Bruce Teleky Inc.
        Aug. 11, 2024

        Est: $120 - $150

        Bruce Teleky Inc.
        Jul. 27, 2024

        Est: $120 - $150

        Bruce Teleky Inc.
      • Nyborg, Peter: Abstrakte Komposition ''Arran the Sea''
        Jul. 26, 2024

        Nyborg, Peter: Abstrakte Komposition ''Arran the Sea''

        Est: €150 - €300

        Nyborg, Peter - Abstract composition 'Arran the Sea' (born Copenhagen 1937) Oil on canvas. Verso signed and dated '2011', titled 'Arran the Sea' with place name 'Beaulieu Les Loches France'. 100 x 80 cm. // Nyborg, Peter Abstrakte Komposition ''Arran the Sea'' (Kopenhagen 1937 geb.) Öl/Lwd. Verso sign. und dat. ''2011'', betitelt ''Arran the Sea'' mit Ortsbez. ''Beaulieu Les Loches France''. 100 x 80 cm.

      • Nyborg, Peter: Abstrakte Komposition ''Midgard Wins''
        Jul. 26, 2024

        Nyborg, Peter: Abstrakte Komposition ''Midgard Wins''

        Est: €150 - €300

        Nyborg, Peter - Abstract composition 'Midgard Wins' (born Copenhagen 1937) Oil on canvas. Verso signed and dated '2011', titled 'Midgard Wins' with place name 'Beaulieu Les Loches France'. 100 x 80 cm. // Nyborg, Peter Abstrakte Komposition ''Midgard Wins'' (Kopenhagen 1937 geb.) Öl/Lwd. Verso sign. und dat. ''2011'', betitelt ''Midgard Wins'' mit Ortsbez. ''Beaulieu Les Loches France''. 100 x 80 cm.

      • Nyborg, Peter: Abstrakte Komposition ''Midgard Gold''
        Jul. 26, 2024

        Nyborg, Peter: Abstrakte Komposition ''Midgard Gold''

        Est: €150 - €300

        Nyborg, Peter - Abstract composition 'Midgard Gold' (born Copenhagen 1937) Oil on canvas. Verso signed and dated '2011', titled 'Midgard Gold' with place name 'Beaulieu Les Loches France'. 100 x 80 cm. // Nyborg, Peter Abstrakte Komposition ''Midgard Gold'' (Kopenhagen 1937 geb.) Öl/Lwd. Verso sign. und dat. ''2011'', betitelt ''Midgard Gold'' mit Ortsbez. ''Beaulieu Les Loches France''. 100 x 80 cm.

        Jul. 06, 2024

        Est: $120 - $150

        Bruce Teleky Inc.
        Jun. 15, 2024

        Est: $120 - $150

        Bruce Teleky Inc.
        May. 26, 2024

        Est: $120 - $150

        Bruce Teleky Inc.
        May. 12, 2024

        Est: $120 - $150

        Bruce Teleky Inc.
        Apr. 28, 2024

        Est: $120 - $150

        Bruce Teleky Inc.
        Apr. 07, 2024

        Est: $120 - $150

        Bruce Teleky Inc.
        Mar. 17, 2024

        Est: $120 - $150

        Bruce Teleky Inc.
        Feb. 25, 2024

        Est: $120 - $150

        Bruce Teleky Inc.
        Feb. 04, 2024

        Est: $120 - $150

        Bruce Teleky Inc.
      • Peter Nyborg og Hans Tyrrestrup
        Jan. 28, 2024

        Peter Nyborg og Hans Tyrrestrup

        Est: kr300 - kr600

        2 litografier, begge signeret og nummereret, 34 x 23 - 48 x 35

        Svendborg Auktionerne ApS
        Jan. 21, 2024

        Est: $120 - $150

        Bruce Teleky Inc.
        Jan. 07, 2024

        Est: $120 - $150

        Bruce Teleky Inc.
        Dec. 17, 2023

        Est: $120 - $150

        Bruce Teleky Inc.
      • PETER NYBORG, DEI E MITI
        Dec. 12, 2023

        PETER NYBORG, DEI E MITI

        Est: €100 - €200

        PETER NYBORG (1937) Dei e miti 1987 Lithograph, not numbered example, Michel Cassé editions, Paris (blindstamp) 91 x 64 cm Signed and dated lower right, titled lower centre PROVENANCE: Private collection, Lucca

        Art-Rite
      • Peter Nyborg (f. 1937)
        Dec. 09, 2023

        Peter Nyborg (f. 1937)

        Est: kr1,000 - kr2,000

        Bøhmanden, betitlet og dateret 1965, olie på lærred, 98 x 115/CD

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Peter Nyborg (f. 1937)
        Oct. 14, 2023

        Peter Nyborg (f. 1937)

        Est: kr1,500 - kr3,000

        Svendborg Auktionerne ApS
      • PETER NYBORG, DEI E MITI
        Sep. 14, 2023

        PETER NYBORG, DEI E MITI

        Est: €120 - €280

        PETER NYBORG (1937) Dei e miti 1987 Litograph, ed. I/XX, Michel Cassé edition, Paris (blindstamp) 91 x 64 cm Signed and dated in pencil lower right, numbered lower left and titled lower center PROVENANCE: Private collection, Lucca

        Art-Rite
      • Peter Nyborg (f. 1937)
        Aug. 26, 2023

        Peter Nyborg (f. 1937)

        Est: kr1,500 - kr3,000

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Nyborg, Peter (geb. 1937 in Kopenhagen)
        Sep. 24, 2022

        Nyborg, Peter (geb. 1937 in Kopenhagen)

        Est: €280 - €336

        "Shields of Innocence", so verso betitelt. Acyrl/Lwd., rückseitig sign. und dat. (19)90. Ca. 39x 51 cm. Rahmung mit Schattenfuge. Beigegeben: Ausstellungskatalog. Für DKK 12.500,- erworben.

      • Peter Nyborg - Untitled - 1986 Offset Lithograph 47.5" x 31.5"
        Jul. 19, 2022

        Peter Nyborg - Untitled - 1986 Offset Lithograph 47.5" x 31.5"

        Est: $325 - $400

        "Untitled" by Peter Nyborg, 1986 Unsigned Offset Lithograph. Paper size is 47.5 x 31.5 inches, with an image size of 39.5 x 27.5 inches. The Offset Lithograph is from an unknown edition size. and is not framed. The condition was rated A-: Near Mint, very light signs of handling. Additional details: Exhibition poster for Peter Nyborg at Galerie 33 in Kobenhavn, 1986.

        DUMBO Auctions
        Jun. 18, 2022

        Est: €350 - €420

        Oct. 10, 2020

        Est: kr1,000 - kr2,000

        Peter Nyborg (f. 1937)# Komposition, Le Mirages de Valhall, olie på lærred, signeret og dateret P. Nyborg 2008 på bagsiden, 80 x 60/CD

        Svendborg Auktionerne ApS
        Oct. 10, 2020

        Est: kr1,000 - kr2,000

        Peter Nyborg (f. 1937)# Komposition, Kerry Winged, olie på lærred, signeret og dateret P. Nyborg 2009 på bagsiden, 80 x 60/CD

        Svendborg Auktionerne ApS
        Oct. 10, 2020

        Est: kr3,000 - kr6,000

        Peter Nyborg (f. 1937)# Komposition, Thor Twins, olie på lærred, signeret og dateret P. Nyborg 2008-2009 på bagsiden, 160 x 130/CD

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Peter Nyborg (f. 1937)# Komposition, Kerry Winged, olie på lærred, signeret og dateret P. Nyborg 200
        Aug. 15, 2020

        Peter Nyborg (f. 1937)# Komposition, Kerry Winged, olie på lærred, signeret og dateret P. Nyborg 200

        Est: kr1,500 - kr3,000

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Peter Nyborg (f. 1937)# Komposition, Le Mirages de Valhall, olie på lærred, signeret og dateret P. N
        Aug. 15, 2020

        Peter Nyborg (f. 1937)# Komposition, Le Mirages de Valhall, olie på lærred, signeret og dateret P. N

        Est: kr1,500 - kr3,000

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Peter Nyborg (f. 1937)# Komposition, Seven Parsifal Wings, olie på lærred, signeret og dateret P. Ny
        Aug. 15, 2020

        Peter Nyborg (f. 1937)# Komposition, Seven Parsifal Wings, olie på lærred, signeret og dateret P. Ny

        Est: kr3,000 - kr6,000

        Peter Nyborg (f. 1937)# Komposition, Seven Parsifal Wings, olie på lærred, signeret og dateret P. Nyborg 2008 på bagsiden, 120 x 90/CD

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Peter Nyborg (f. 1937)# Komposition, Thor Twins, olie på lærred, signeret og dateret P. Nyborg 2008-
        Aug. 15, 2020

        Peter Nyborg (f. 1937)# Komposition, Thor Twins, olie på lærred, signeret og dateret P. Nyborg 2008-

        Est: kr4,000 - kr8,000

        Svendborg Auktionerne ApS
      • Peter Nyborg (Danish, 1937) Rauens of Ireland, 1999-2000 Oil on canvas 30 x 23-1
        Sep. 12, 2019

        Peter Nyborg (Danish, 1937) Rauens of Ireland, 1999-2000 Oil on canvas 30 x 23-1

        Peter Nyborg (Danish, 1937) Rauens of Ireland, 1999-2000 Oil on canvas 30 x 23-1/2 inches (76.2 x 59.7 cm) Signed lower center: Nyborg Signed, dated, and titled on the reverse: "Rauens / of / Ireland / P. / Nyborg / 2000 / 1999 HID01801242017

        Heritage Auctions
      • NYBORG Peter 1937-
        Feb. 11, 2015

        NYBORG Peter 1937-

        Est: €120 - €150

        Lithographie originale signée en bas à droite, dédicacée et datée 86 - 65 x 50 cm

        The Bru Sale Gallery
      • NYBORG Peter 1937- Lithographie originale signée en bas à droite, dédicacée et datée 86-
        Oct. 17, 2014

        NYBORG Peter 1937- Lithographie originale signée en bas à droite, dédicacée et datée 86-

        Est: €150 - €250

        NYBORG Peter 1937- Lithographie originale signée en bas à droite, dédicacée et datée 86- 65 x 50 cm

        The Bru Sale Gallery
      • NYBORG Peter 1937-
        Apr. 24, 2014

        NYBORG Peter 1937-

        Est: €150 - €250

        NYBORG Peter 1937- Lithographie originale signée en bas à droite, dédicacée et datée 86 - 65 x 50 cm

        The Bru Sale Gallery
      • NYBORG Peter 1937- Lithographie originale signée en bas à droite, dédicacée et datée 86 - 65 x 50 cm
        Feb. 28, 2014

        Est: €150 - €250

        Rossini Maison de Ventes aux Enchères
      • NYBORG Peter 1937-
        Oct. 30, 2013

        NYBORG Peter 1937-

        Est: €150 - €250

        NYBORG Peter 1937- Lithographie originale Signée en bas à droite Justifiée E.A. et numérotée 24/40 65 x 50 cm

        The Bru Sale Gallery
      • NYBORG Peter 1937-
        Oct. 30, 2013

        NYBORG Peter 1937-

        Est: €150 - €250

        NYBORG Peter 1937- Lithographie originale Signée en bas à droite Dédicacée et datée 86 65 x 50 cm

        The Bru Sale Gallery
      • Peter Nyborg: "Rökvatn". 1971. Signed Nyborg. Oil
        May. 24, 2011

        Peter Nyborg: "Rökvatn". 1971. Signed Nyborg. Oil

        Est: - kr4,000

        Peter Nyborg: "Rökvatn". 1971. Signed Nyborg. Oil on canvas. 81 x 95 cm.

        Bruun Rasmussen Auctioneers
      • Peter Nyborg : "Mod teknikken". Signed Nyborg
        Feb. 15, 2011

        Peter Nyborg : "Mod teknikken". Signed Nyborg

        Est: - kr2,500

        Peter Nyborg : "Mod teknikken". Signed Nyborg 1970. Oil on canvas. 29 x 44 cm.

        Bruun Rasmussen Auctioneers
      • NYBORG, PETER, FÖDD 1937 'Shadows of Spring'.
        Nov. 20, 2010

        NYBORG, PETER, FÖDD 1937 'Shadows of Spring'.

        Est: - kr540

        NYBORG, PETER, FÖDD 1937 'Shadows of Spring'. Signerad och daterad 1992. Acryl på duk, 60x80. (D).

        Crafoord Auktioner