Jenny (1854) Nyström Sold at Auction Prices

Painter, Illustrator

      • JENNY NYSTROM (1854 - 1946)
        Oct. 19, 2024

        JENNY NYSTROM (1854 - 1946)

        Est: €3,000 - €5,000

        JENNY NYSTROM (1854 - 1946) La jeune laitière Toile Signée en bas à gauche. 54 x 35 cm

        HVMC - Hôtel des Ventes de Monte-Carlo
      • Gladelig Jul! Merry Christmas Art Card Signed by Jenny Nystrom (118676)
        Dec. 19, 2020

        Gladelig Jul! Merry Christmas Art Card Signed by Jenny Nystrom (118676)

        Est: $40 - $60

        Merry Christmas in Danish. Nice art card by Jenny Nystrom. Jenny Eugenia Nystr[x=#246/]m (1854- 1946)was a Swedish painter and illustrator who is mainly known as the person who created the Swedish image of the jultomte on numerous Christmas cards and magazine covers, thus linking the Swedish version of Santa Claus to the gnomes of Scandinavian folklore (wiki). Depicts two children maybe making out their Christmas lists. Colorful card in good condition. Date: Country (if not USA): Sweden State: City: Provenance: Ken Prag Collection ATTENTION CHRISTMAS SHOPPERS! If you[x=#8217/]ll be needing your auction winnings for Christmas delivery, please let us know right away. We realize there is a very tight window for Christmas shopping, and we will do our best to get the goods out. We are only able to offer this service to a select few and expedited fees will apply! The rest of the shipments will go out after Christmas. Contact us for further assistance or questions about Christmas delivery.

        Holabird Western Americana
      • Jenny Nyström
        Aug. 27, 2013

        Jenny Nyström

        Est: kr7,000 - kr8,000

        Jenny Nyström 1854-1946. Sittande barn. Signerad Jenny Nyström. Tuschlavering med täckvitt, 12,5 x 14,5.

        Auktionskammare Uppsala
      • Jenny Nyström 1854-1946 "En otrefvlig påhälsning".
        Jun. 13, 2013

        Jenny Nyström 1854-1946 "En otrefvlig påhälsning".

        Est: kr15,000 - kr20,000

        Jenny Nyström 1854-1946 "En otrefvlig påhälsning". Signerad och daterad Jenny Nyström 1901 Akvarell, 35 x 24 Signed and dated Jenny Nyström 1901. Watercolour, 35 x 24 cm. Illustration för jultidningen "Snöflingan".

        Auktionskammare Uppsala
      • Jenny Nyström 1854-1946 Påskparaden. Signerad
        Jun. 13, 2013

        Jenny Nyström 1854-1946 Påskparaden. Signerad

        Est: kr15,000 - kr20,000

        Jenny Nyström 1854-1946 Påskparaden. Signerad Jenny Nyström. Akvarell, 15 x 24 Signed Jenny Nyström. Watercolour, 15 x 24 cm.

        Auktionskammare Uppsala
      • Jenny Nyström 1854-1946 "Är mannens karaktär hans
        Jun. 13, 2013

        Jenny Nyström 1854-1946 "Är mannens karaktär hans

        Est: kr15,000 - kr20,000

        Jenny Nyström 1854-1946 "Är mannens karaktär hans öde?". Signerad Jenny Nyström. Akvarell, 24 x 20,5 Signed Jenny Nyström. Watercolour, 24 x 20.5 cm. Omslagsbild till "Är mannens karaktär hans öde?" Volym 2. Åhlén & Åkerlunds förlag 1915. Utställd: Riddersberg, december 1992.

        Auktionskammare Uppsala
      • JENNY NYSTRÖM, 1854-1946 Syrenbuske. Signerad och
        May. 18, 2013

        JENNY NYSTRÖM, 1854-1946 Syrenbuske. Signerad och

        Est: - kr8,000

        JENNY NYSTRÖM, 1854-1946 Syrenbuske. Signerad och daterad 1917. Akvarell på papper, 24,5x29,5 cm. Dagermått. Ej examinerad ur ram. (D).

        Crafoord Auktioner
      • Jenny Nyström 1854-1946. Sittande barn. Signerad
        Apr. 09, 2013

        Jenny Nyström 1854-1946. Sittande barn. Signerad

        Est: kr10,000 - kr12,000

        Auktionskammare Uppsala
      • Jenny Nyström, Flicka vid gärdesgård JENNY NYSTRÖM
        Dec. 05, 2012

        Jenny Nyström, Flicka vid gärdesgård JENNY NYSTRÖM

        Est: kr60,000 - kr80,000

        Jenny Nyström, Flicka vid gärdesgård JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Flicka vid gärdesgård Signerad och daterad J.N. -90 Pastell på papper, 52 x 42 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • Jenny Nyström, Fjärden och ån JENNY NYSTRÖM
        Dec. 05, 2012

        Jenny Nyström, Fjärden och ån JENNY NYSTRÖM

        Est: kr12,000 - kr15,000

        Stockholms Auktionsverket
      • Jenny Nyström, Badande pojke JENNY NYSTRÖM
        Dec. 05, 2012

        Jenny Nyström, Badande pojke JENNY NYSTRÖM

        Est: kr20,000 - kr25,000

        Jenny Nyström, Badande pojke JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Badande pojke Signerad och daterad Jenny Nyström 1921 Olja på duk, 100 x 41 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • Jenny Nyström, Vingåkerskulla JENNY NYSTRÖM
        Dec. 05, 2012

        Jenny Nyström, Vingåkerskulla JENNY NYSTRÖM

        Est: kr20,000 - kr25,000

        Stockholms Auktionsverket
      • Jenny Nyström 1854-1946. "Gott Nytt År". Signerad
        Oct. 09, 2012

        Jenny Nyström 1854-1946. "Gott Nytt År". Signerad

        Est: kr5,000 - kr7,000

        Auktionskammare Uppsala
      • Jenny Nyström 1854-1946. Elvira vid porten - ur
        Jan. 30, 2012

        Jenny Nyström 1854-1946. Elvira vid porten - ur

        Est: kr2,000 - kr3,000

        Auktionskammare Uppsala
      • Jenny Nyström 1854-1946. Flicka vid rosenbuske.
        Jan. 30, 2012

        Jenny Nyström 1854-1946. Flicka vid rosenbuske.

        Est: kr2,000 - kr3,000

        Auktionskammare Uppsala
      • JENNY NYSTRÖM, 1854-1946, Kattunge vid
        Dec. 07, 2011

        JENNY NYSTRÖM, 1854-1946, Kattunge vid

        Est: kr12,000 - kr15,000

        Stockholms Auktionsverket
      • JENNY NYSTRÖM, 1854-1946, Barnens egen
        Dec. 07, 2011

        JENNY NYSTRÖM, 1854-1946, Barnens egen

        Est: kr20,000 - kr25,000

        Stockholms Auktionsverket
      • JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Tomtefars sagor och
        May. 25, 2011

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Tomtefars sagor och

        Est: kr25,000 - kr30,000

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Tomtefars sagor och berättelser nr 1 Signerad Jenny Nyström. Tusch och akvarell på papper, 30 x 20 cm. Kalenderomslag utfört 1898 för Svensk Lärartidnings serie Barnbiblioteket SAGA LITTERATUR: Stig Lindholm: Jenny Nyström - Med penseln som trollspö, Stockholm 2004, nr 182, sidan 113, kalenderomslaget avbilda...

        Stockholms Auktionsverket
      • JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Tomte med julklappar
        May. 25, 2011

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Tomte med julklappar

        Est: kr60,000 - kr80,000

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Tomte med julklappar Signerad Jenny Nyström. Akvarell och täckvitt på papper, 20 x 43 cm. PROVENIENS: Utförd i slutet av 1945 åt Konstförlaget Strållin & Persson i Dalarna, som förlaga till en julbonad

        Stockholms Auktionsverket
      • JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Flicka med docka Signerad
        May. 25, 2011

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Flicka med docka Signerad

        Est: kr100,000 - kr125,000

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Flicka med docka Signerad och daterad Jenny Nyström -89. Pastell på papper, 118 x 73 cm. PROVENIENS Donerades till Samariterhemmet i Uppsala 1889 tillsammans med en pendang föreställande flickans bror UTSTÄLLD Jenny Nyström, Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 1977-78, nr 17 Jenny Nyström - Målaren...

        Stockholms Auktionsverket
      • JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Solglitter Signerad och
        May. 25, 2011

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Solglitter Signerad och

        Est: kr10,000 - kr12,000

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Solglitter Signerad och daterad Jenny Nyström -88. Pastell på papper, 34,5 x 52 cm. Samtida ram

        Stockholms Auktionsverket
      • JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Vita syrener Signerad och
        May. 25, 2011

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Vita syrener Signerad och

        Est: kr12,000 - kr15,000

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Vita syrener Signerad och daterad Jenny Nyström 1917. Akvarell på papper, 24 x 29 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • JENNY NYSTRÖM 1854-1946 På promenad Signerad och
        May. 25, 2011

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 På promenad Signerad och

        Est: kr50,000 - kr60,000

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 På promenad Signerad och daterad Jenny Nyström -87. Akvarell på papper, 43,5 x 30 cm. PROVENIENS: Enligt etikett på baksidan gåva från konstnärinnan till John Fjellner

        Stockholms Auktionsverket
      • NYSTRÖM, JENNY, 1854-1946 Sagomotiv. Fest hos
        May. 07, 2011

        NYSTRÖM, JENNY, 1854-1946 Sagomotiv. Fest hos

        Est: - kr15,000

        NYSTRÖM, JENNY, 1854-1946 Sagomotiv. Fest hos trollkungen. Akvarell. Signerad J.N. 53x54.

        Crafoord Auktioner
      • NYSTRÖM, Jenny (1854-1946): Bergsgetter, signerad
        Mar. 21, 2011

        NYSTRÖM, Jenny (1854-1946): Bergsgetter, signerad

        Est: - kr1,500

        NYSTRÖM, Jenny (1854-1946): Bergsgetter, signerad JN, tusch, 20x15; pappersskador

        Stockholms Auktionsverket
      • Jenny Nyström 1854-1946. Vinterlandskap med hus -
        Jan. 31, 2011

        Jenny Nyström 1854-1946. Vinterlandskap med hus -

        Est: - kr2,000

        Auktionskammare Uppsala
      • JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Tomtar med julpaket på
        Dec. 08, 2010

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Tomtar med julpaket på

        Est: kr18,000 - kr20,000

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Tomtar med julpaket på släde Signerad Jenny Nyström. Akvarell med täckvitt på papper, 11,5 x 17,5 cm. Förlaga till julkort, Axel Eliassons förlag, nr 4702/10, 1947 Originalet från 1945 beskars 1947 till nuvarande format

        Stockholms Auktionsverket
      • JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Liten gosse vid dukat
        Dec. 08, 2010

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Liten gosse vid dukat

        Est: kr15,000 - kr18,000

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Liten gosse vid dukat kaffebord Signerad Jenny Nyström. Akvarell på papper, 18 x 12,5 cm. Förlaga till gratulationskort, Axel Eliassons förlag, nr 11161, 1921 PROVENIENS: Gåva från konstnären till målaren Valter Anderberg för väl utfört arbete

        Stockholms Auktionsverket
        Dec. 08, 2010

        Est: kr150,000 - kr200,000

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Flicka med docka Signerad och daterad Jenny Nyström -89. Pastell på papper, 118 x 73 cm. PROVENIENS Donerades till Samariterhemmet i Uppsala 1889 tillsammans med en pendang föreställande flickans bror UTSTÄLLD Jenny Nyström, Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 1977-78, katalognr 17 Jenny Nyström - ...

        Stockholms Auktionsverket
      • JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Den röda rosetten Signerad
        Dec. 08, 2010

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Den röda rosetten Signerad

        Est: kr60,000 - kr80,000

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Den röda rosetten Signerad och daterad Jenny Nyström Paris 1883. Akvarell med täckvitt på papper, 35 x 24 cm. Elevarbete, Paris 1883

        Stockholms Auktionsverket
      • JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Blåsa bubblor Signerad och
        Dec. 08, 2010

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Blåsa bubblor Signerad och

        Est: kr50,000 - kr60,000

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Blåsa bubblor Signerad och daterad Jenny Nyström 1925. Akvarell på papper, 37 x 27 cm. Förlaga till illustration i tidningen Julklockan 1925

        Stockholms Auktionsverket
      • JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Samer i ackjor Signerad
        Dec. 08, 2010

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Samer i ackjor Signerad

        Est: kr30,000 - kr40,000

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Samer i ackjor Signerad Jenny Nyström. Akvarell med täckvitt på papper, 38 x 27 cm. Förlaga till illustration i tidningen Julkärven 1913 med texten; "Helgdagsklädda lappar på väg till kyrkan" PROVENIENS Inköpt på Stockholms Auktionsverk Privatsamling, Östergötland

        Stockholms Auktionsverket
      • JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Nyårshälsning - gosse på
        Dec. 08, 2010

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Nyårshälsning - gosse på

        Est: kr18,000 - kr20,000

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Nyårshälsning - gosse på korg Signerad Jenny Nyström. Akvarell med täckvitt på papper, 20 x 13 cm. Förlaga till nyårskort, Axel Eliassons förlag, nr 9748, 1905 PROVENIENS: Inköpt på Stockholms Auktionsverk Privatsamling, Östergötland

        Stockholms Auktionsverket
      • JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Flygande påskkärring med
        Dec. 08, 2010

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Flygande påskkärring med

        Est: kr20,000 - kr25,000

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Flygande påskkärring med katt Signerad Jenny Nyström. Akvarell med täckvitt på papper, 18 x 27,5 cm. Med dedikation "Till Bertil från Tant Jenny 18.4.1944" Förlaga till påskkort, Axel Eliassons förlag, nr 6022, 1911 PROVENIENS: Inköpt på Stockholms Auktionsverk Privatsamling, Östergötland

        Stockholms Auktionsverket
      • JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Tomtar med hästsko
        Dec. 08, 2010

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Tomtar med hästsko

        Est: kr20,000 - kr25,000

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Tomtar med hästsko Signerad Jenny Nyström. Akvarell med täckvitt på papper, 15,5 x 25 cm. Förlaga till julkort, Axel Eliassons förlag, nr 2022, 1929 PROVENIENS: Inköpt på Stockholms Auktionsverk Privatsamling, Östergötland

        Stockholms Auktionsverket
      • JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Piprökande tomte Signerad
        Dec. 08, 2010

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Piprökande tomte Signerad

        Est: kr20,000 - kr25,000

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Piprökande tomte Signerad Jenny Nyström. Akvarell med täckvitt på papper, 14 x 20 cm. Förlaga till julkort, Axel Eliassons förlag, nr 9884, 1919 PROVENIENS: Inköpt på Stockholms Auktionsverk Privatsamling, Östergötland

        Stockholms Auktionsverket
      • JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Julgranen kommer Signerad
        Dec. 08, 2010

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Julgranen kommer Signerad

        Est: kr20,000 - kr25,000

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Julgranen kommer Signerad Jenny Nyström. Akvarell med täckvitt på papper, 15,5 x 24,5 cm. Förlaga till julkort, Axel Eliassons förlag, nr 1171, 1932 PROVENIENS: Inköpt på Stockholms Auktionsverk Privatsamling, Östergötland

        Stockholms Auktionsverket
      • JENNY NYSTRÖM 1854-1946 En last med julrosor
        Dec. 08, 2010

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 En last med julrosor

        Est: kr20,000 - kr25,000

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 En last med julrosor Signerad Jenny Nyström. Akvarell med täckvitt på papper, 17 x 15,5 cm. Förlaga till julkort, Axel Eliassons förlag, nr 9249, 1925 Bilden ursprungligen omgiven av girlander PROVENIENS: Inköpt på Stockholms Auktionsverk Privatsamling, Östergötland

        Stockholms Auktionsverket
      • JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Kälkåkande barn Signerad
        Dec. 08, 2010

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Kälkåkande barn Signerad

        Est: kr250,000 - kr300,000

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Kälkåkande barn Signerad och daterad Jenny Nyström 1910. Akvarell med täckvitt på papper, 100 x 67 cm. PROVENIENS Inköpt på Stockholms Auktionsverk Privatsamling, Östergötland LITTERATUR Stig Lindholm: Jenny Nyström - Med penseln som trollspö, 2004, nr 27 sidan 285, nr 409 sidan 288, avbildad JENN...

        Stockholms Auktionsverket
      • Jenny Nyström 1854-1946. Julmarknad -
        Jan. 25, 2010

        Jenny Nyström 1854-1946. Julmarknad -

        Est: kr3,000 - kr4,000

        Jenny Nyström 1854-1946. Julmarknad - bokillustration. Monogramsignerad J.N. Tusch med täckvitt, 21 x 14,7.

        Auktionskammare Uppsala
      • Jenny Nyström 1854-1946. Ladugårdsinteriör med
        Jan. 25, 2010

        Jenny Nyström 1854-1946. Ladugårdsinteriör med

        Est: kr3,000 - kr4,000

        Jenny Nyström 1854-1946. Ladugårdsinteriör med figurer - bokillustration. Signerad Jenny Nyström. Tusch med täckvitt, 22 x 14.

        Auktionskammare Uppsala
      • Jenny Nyström 1854-1946. Skrivlektion -
        Jan. 25, 2010

        Jenny Nyström 1854-1946. Skrivlektion -

        Est: kr3,000 - kr4,000

        Jenny Nyström 1854-1946. Skrivlektion - illustration till Onkel Toms stuga. Signerad Jenny Nyström. Tusch med täckvitt, 21,5 x 14.

        Auktionskammare Uppsala
      • - JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Segelbåt i solnedgång
        Nov. 26, 2009

        - JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Segelbåt i solnedgång

        Est: kr8,000 - kr10,000

        - JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Segelbåt i solnedgång Signerad och daterad Jenny Nyström 1899. Olja på duk fäst på kartong, 35 x 26 cm. Läs mer

        Stockholms Auktionsverket
      • - JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Porträtt av ung kvinna
        Nov. 26, 2009

        - JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Porträtt av ung kvinna

        Est: kr10,000 - kr12,000

        - JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Porträtt av ung kvinna med solfjäder Signerad och daterad Jenny Nyström 1913. Olja på duk, oval 70 x 57 cm. Läs mer

        Stockholms Auktionsverket
      • - JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Vingåkerskulla -
        Nov. 26, 2009

        - JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Vingåkerskulla -

        Est: kr20,000 - kr25,000

        - JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Vingåkerskulla - bröstbild Signerad och daterad Jenny Nyström 1921. Olja på duk, oval 66 x 47 cm. Jämför snarlikt motiv av konstnärinnan utfört 1910 i pastell, såld på Stora Kvalitén våren 2008, katalognr 2276 Läs mer

        Stockholms Auktionsverket
      • JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Gråtande flicka vid grind
        May. 28, 2009

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Gråtande flicka vid grind

        Est: kr8,000 - kr10,000

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Gråtande flicka vid grind Signerad J.N. Tusch och täckvitt på papper, 25 x 19 cm. Förlaga till en av de 90 illustrationerna i boken Carl Michael Bellman och Ulla Winblad av Ulrik Uhland (signatur för Fanny Alving, mor till journalisten Barbro Alving), Stockholm 1907, sidan 97

        Stockholms Auktionsverket
      • JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Liten flicka vid fågelbur
        May. 28, 2009

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Liten flicka vid fågelbur

        Est: kr15,000 - kr20,000

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Liten flicka vid fågelbur Signerad Jenny Nyström. Akvarell på papper, 16,5 x 26 cm. UTSTÄLLD: Jenny Nyström, Österbybruk 1996

        Stockholms Auktionsverket
      • JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Gott Nytt År! ung dam vid
        May. 28, 2009

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Gott Nytt År! ung dam vid

        Est: kr20,000 - kr25,000

        JENNY NYSTRÖM 1854-1946 Gott Nytt År! ung dam vid spindelnät Signerad Jenny Nyström. Akvarell/tusch/täckvitt på papper, 17,5 x 28 cm. Förlaga till nyårskort, Axel Eliassons förlag 1911, nr 1662

        Stockholms Auktionsverket