Bertil Öhlund Sold at Auction Prices

    • painting oil on canvas - kuinna med harflata - signed OHLUND Bertil
      Sep. 03, 2017

      painting oil on canvas - kuinna med harflata - signed OHLUND Bertil

      Est: €200 - €300

      Tableau HST -Kuinna med Harflata- daté 1967 signé *OHLUND B.* (Bertil) (1923. 2003) 63x69cm cadre baguette painting oil on canvas - kuinna med harflata - signed OHLUND Bertil

      Monsantic.com
    • ABSTRACT BY BERTIL OHLUND (SWEDEN, 1923-2003).
      Jul. 25, 2014

      ABSTRACT BY BERTIL OHLUND (SWEDEN, 1923-2003).

      ABSTRACT BY BERTIL OHLUND (SWEDEN, 1923-2003). Oil on canvas, signed lower center. Geometric shapes in tones of yellow, pink, green, and purple. 19.5"h. 23.5"w., in a modern black frame, 22.75"h. 27"w.

      Garth's Auctioneers & Appraisers
    • Bertil Öhlund
      Aug. 27, 2013

      Bertil Öhlund

      Est: kr3,000 - kr3,500

      Bertil Öhlund 1923-2003. Komposition. Signerad och daterad Bertil Öhlund -66. Olja på duk, 41,5 x 54.

      Auktionskammare Uppsala
    • Bertil Öhlund, Utan titel BERTIL ÖHLUND 1923-2003
      Apr. 25, 2012

      Bertil Öhlund, Utan titel BERTIL ÖHLUND 1923-2003

      Est: kr10,000 - kr12,000

      Bertil Öhlund, Utan titel BERTIL ÖHLUND 1923-2003 Utan titel Signerad Bertil Öhlund. Olja på duk, 68 x 88 cm. Utförd 1958 PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
    • Bertil Öhlund 1923-2003. "Landskapsmotiv från
      Mar. 26, 2012

      Bertil Öhlund 1923-2003. "Landskapsmotiv från

      Est: kr1,000 - kr1,500

      Auktionskammare Uppsala
      Jan. 31, 2012

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
    • D - BERTIL ÖHLUND född 1923 Dioptriska brytningar
      Apr. 13, 2011

      D - BERTIL ÖHLUND född 1923 Dioptriska brytningar

      Est: kr10,000 - kr12,000

      D - BERTIL ÖHLUND född 1923 Dioptriska brytningar Signerad och daterad Bertil Öhlund 1958. Olja på duk, 65 x 81 cm. PROVENIENS Galerie Bel Art, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • D - BERTIL ÖHLUND född 1923 Utan titel Signerad
      Apr. 13, 2011

      D - BERTIL ÖHLUND född 1923 Utan titel Signerad

      Est: kr12,000 - kr15,000

      D - BERTIL ÖHLUND född 1923 Utan titel Signerad och daterad Öhlund -57. Olja på duk, 64,5 x 80 cm. PROVENIENS: Galerie Bel Art, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • D - BERTIL ÖHLUND född 1923 Cubes jaune Signerad
      May. 06, 2010

      D - BERTIL ÖHLUND född 1923 Cubes jaune Signerad

      Est: kr15,000 - kr18,000

      D - BERTIL ÖHLUND född 1923 Cubes jaune Signerad Bertil Öhlund. Olja på duk, 69 x 99 cm. Utförd 1956 PROVENIENS: Inköpt direkt av konstnären av nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
    • BERTIL ÖHLUND född 1923 Rhodos Signerad Bertil
      Oct. 29, 2009

      BERTIL ÖHLUND född 1923 Rhodos Signerad Bertil

      Est: kr5,000 - kr6,000

      BERTIL ÖHLUND född 1923 Rhodos Signerad Bertil Öhlund. Olja på duk fäst på pannå, 36,5 x 45 cm. Utförd 1955 PROVENIENS: Galerie Bel Art, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • Bertil OHLUND (né en 1923) Paysage urbain, 1959
      Apr. 29, 2009

      Bertil OHLUND (né en 1923) Paysage urbain, 1959

      Est: €150 - €200

      Bertil OHLUND (né en 1923) Paysage urbain, 1959 Huile sur panneau. Signée et datée 59 en bas à gauche. 24 x 33 cm

    • BERTIL ÖHLUND född 1923 Arbres Signerad och
      Apr. 28, 2009

      BERTIL ÖHLUND född 1923 Arbres Signerad och

      Est: kr12,000 - kr15,000

      BERTIL ÖHLUND född 1923 Arbres Signerad och daterad Bertil Öhlund -58. Olja på duk, 35,5 x 75 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
    • BERTIL ÖHLUND född 1923 Cubes jaune Signerad
      Apr. 28, 2009

      BERTIL ÖHLUND född 1923 Cubes jaune Signerad

      Est: kr20,000 - kr25,000

      BERTIL ÖHLUND född 1923 Cubes jaune Signerad Bertil Öhlund. Olja på duk, 69 x 99 cm. Utförd 1956 PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
    • OHLUND B. - Tableau HST -Paysage avec cyprès-
      Feb. 08, 2009

      OHLUND B. - Tableau HST -Paysage avec cyprès-

      Est: €300 - €400

      OHLUND B. - Tableau HST -Paysage avec cyprès- signé et de OHLUND B. (Bertil) (1923, 2003) 38,5x46 sans cadre - (photo)

      Monsantic.com
    • OHLUND B. - Tableau HST -Blakulla- signé et de
      Feb. 08, 2009

      OHLUND B. - Tableau HST -Blakulla- signé et de

      Est: €300 - €400

      OHLUND B. - Tableau HST -Blakulla- signé et de OHLUND B. (Bertil) (1923, 2003) 33,5x41 sans cadre - (photo)

      Monsantic.com
    • BERTIL ÖHLUND född 1923 trianta signerad Bertil
      Apr. 24, 2008

      BERTIL ÖHLUND född 1923 trianta signerad Bertil

      Est: kr15,000 - kr18,000

      BERTIL ÖHLUND född 1923 trianta signerad Bertil Öhlund. Olja på duk, 89 x 69 cm. utförd 1957 pROVENIENS: Galerie Bel Art, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • BERTIL oHLUND fodd 1923 Composition dynamique
      Nov. 01, 2007

      BERTIL oHLUND fodd 1923 Composition dynamique

      Est: kr10,000 - kr12,000

      BERTIL oHLUND fodd 1923 Composition dynamique Signerad och daterad Bertil ohlund 1957. Olja pa duk, 89 x 116 cm. UTSToLLD: Exposition de la Peinture Nordique Contemporaine, Galerie Creuze, Paris 1958, katalognr 58

      Stockholms Auktionsverket
    • Untitled
      Mar. 06, 2007

      Untitled

      Est: €300 - €500

      Bertil Ohlund (SWEDISH, B.1923) Untitled signed 'Bertil Ohlund.' (lower left), and signed twice again (on the stretcher) oil and pencil on canvas 70 x 100 cm.