Erik Tommy Östmar Sold at Auction Prices

Painter, Sculptor

  • Tommy Östmar, Kvinna
    Nov. 13, 2012

    Tommy Östmar, Kvinna

    Est: kr10,000 - kr12,000

    Stockholms Auktionsverket
  • Tommy Östmar född 1934. "Annonsflickor". Signerad
    Jan. 31, 2012

    Tommy Östmar född 1934. "Annonsflickor". Signerad

    Est: kr800 - kr1,000

    Auktionskammare Uppsala
  • TOMMY ÖSTMAR, 1934-2007, Kvinna, Signerad Tommy
    Nov. 15, 2011

    TOMMY ÖSTMAR, 1934-2007, Kvinna, Signerad Tommy

    Est: kr10,000 - kr12,000

    Stockholms Auktionsverket
  • TOMMY ÖSTMAR 1934-2007 Rembrandt och Hokusai
    May. 05, 2011

    TOMMY ÖSTMAR 1934-2007 Rembrandt och Hokusai

    Est: kr8,000 - kr10,000

    TOMMY ÖSTMAR 1934-2007 Rembrandt och Hokusai tecknar Signerad Tommy Östmar. Olja på duk, 80 x 61 cm. PROVENIENS: Galleriet, Lund 1976 UTSTÄLLD: Tommy Östmar, Galleriet, Lund 1976 Norrköpings Konstmuseum, 1976 Linköpings Landsting 1976

    Stockholms Auktionsverket
  • D - TOMMY ÖSTMAR 1934-2007 Kök Signerad Tommy
    May. 03, 2010

    D - TOMMY ÖSTMAR 1934-2007 Kök Signerad Tommy

    Est: kr10,000 - kr12,000

    D - TOMMY ÖSTMAR 1934-2007 Kök Signerad Tommy Östmar. Olja på duk, 88 x 63 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt av konstnären LITTERATUR: Konstakademien, 4 jan-2 feb 1997, sid 70.

    Stockholms Auktionsverket
  • D - TOMMY ÖSTMAR 1934-2007 Vägvisare Signerad och
    May. 03, 2010

    D - TOMMY ÖSTMAR 1934-2007 Vägvisare Signerad och

    Est: kr25,000 - kr30,000

    D - TOMMY ÖSTMAR 1934-2007 Vägvisare Signerad och numrerad Tommy Östmar I/III. Brons, höjd 46 cm. Gjutarmärkt Herman Bergman Fud. UTSTÄLLD: Tommy Östmar, Thielska Galleriet 1987. Avbildad på utställningskatalogens framsida.

    Stockholms Auktionsverket
  • TOMMY ÖSTMAR 1934-2007 Stilleben med kastrull och
    Oct. 31, 2008

    TOMMY ÖSTMAR 1934-2007 Stilleben med kastrull och

    Est: kr25,000 - kr30,000

    TOMMY ÖSTMAR 1934-2007 Stilleben med kastrull och blomma Signerad Tommy Östmar. Olja på duk, 98 x 70 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • TOMMY oSTMAR 1934-2007 Figurkomposition Signerad
    Nov. 02, 2007

    TOMMY oSTMAR 1934-2007 Figurkomposition Signerad

    Est: kr10,000 - kr12,000

    TOMMY oSTMAR 1934-2007 Figurkomposition Signerad Tommy ostmar. Olja pa duk, 90 x 56 cm. PROVENIENS: InKOpt direkt av konstnoren av nuvarande ogaren

    Stockholms Auktionsverket