Torsten Palm Sold at Auction Prices

Landscape painter, Portrait painter, Painter, Still life painter

  • Torsten Palm, Vid Liljeholmen - Stockholm TORSTEN
    Apr. 25, 2012

    Torsten Palm, Vid Liljeholmen - Stockholm TORSTEN

    Est: kr18,000 - kr20,000

    Torsten Palm, Vid Liljeholmen - Stockholm TORSTEN PALM 1885-1934 Vid Liljeholmen - Stockholm Signerad och daterad T. Palm -18. Olja på pannå, 30,5 x 40 cm. UTSTÄLLD: Torsten Palms minnesutställning, Nationalmuseum ...

    Stockholms Auktionsverket
  • PALM, Torsten (1885-1934): Motiv från Pau,
    Mar. 21, 2011

    PALM, Torsten (1885-1934): Motiv från Pau,

    Est: - kr5,000

    PALM, Torsten (1885-1934): Motiv från Pau, Frankrike, signerad T Palm, olja på pannå, 55x64

    Stockholms Auktionsverket
  • PALM, TORSTEN, 1885-1934 Betande kor, utsikt mot
    May. 08, 2010

    PALM, TORSTEN, 1885-1934 Betande kor, utsikt mot

    Est: - kr4,000

    PALM, TORSTEN, 1885-1934 Betande kor, utsikt mot Allvaret, Öland. Signerad. Pannå, 33x40.

    Crafoord Auktioner
  • D - TORSTEN PALM 1885-1934 Franskt landskap
    May. 06, 2010

    D - TORSTEN PALM 1885-1934 Franskt landskap

    Est: kr12,000 - kr15,000

    D - TORSTEN PALM 1885-1934 Franskt landskap Signerad T Palm. Olja på kartong, 37,5 x 45,5 cm. LITTERATUR Torsten Palm, Folke Holmér, SAK 1949, omnämnd sidan 259

    Stockholms Auktionsverket
  • TORSTEN PALM 1885-1934 stadsbild, Pau signerad och
    Apr. 24, 2008

    TORSTEN PALM 1885-1934 stadsbild, Pau signerad och

    Est: kr8,000 - kr10,000

    TORSTEN PALM 1885-1934 stadsbild, Pau signerad och daterad T Palm 31. Olja på pannå, 33 x 24 cm. med dedikation: Till Jessie från tillg. förf. pROVENIENS: Direktör Fritz H. Erikssons samling svensk-Franska Konstgalleriets i Stockholm auktion 1960, katalognr 150, nr 73 uTSTÄLLD: Minnesutställning, Nationalmuseum, Stockholm 194...

    Stockholms Auktionsverket