Carl Palme Sold at Auction Prices

    • Carl Palme, Cityscape
      May. 22, 2018

      Carl Palme, Cityscape

      Est: kr30,000 - kr40,000

      Signed with monogram and dated -30. Canvas 42 x 66 cm.

      Bukowskis
    • Carl Palme 1879-1960. Nakenakt. Signerad och
      Jun. 12, 2013

      Carl Palme 1879-1960. Nakenakt. Signerad och

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Carl Palme 1879-1960. Nakenakt. Signerad och daterad CP-11. Olja på pannå, 49,5 x 61. English Text: Signed and dated CP-11. Oil on panel, 49.5 x 61 cm.

      Auktionskammare Uppsala
    • Carl Palme, Damer i landskap CARL PALME 1879-1960
      Apr. 25, 2013

      Carl Palme, Damer i landskap CARL PALME 1879-1960

      Est: kr25,000 - kr30,000

      Carl Palme, Damer i landskap CARL PALME 1879-1960 Damer i landskap Monogramsignerad, samt signerad och daterad på baksidan Carl Palme 1901 Tyrolen. Olja på pannå, 22 x 36 cm. UTSTÄLLD

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL PALME 1879-1960 Landskap, Kallmünz Signerad
      Nov. 27, 2008

      CARL PALME 1879-1960 Landskap, Kallmünz Signerad

      Est: kr1,050 - kr1,575

      CARL PALME 1879-1960 Landskap, Kallmünz Signerad och daterad med monogram CP -02. Akvarell, 24 x 38 cm. LITTERATUR: Carl Palme: Konstens karyatider, Stockholm 1950, Münchenakademien och Kandinskys målarskola sidorna 43f: "Någon gång i början av maj gjorde Kandinsky och jag en kombinerad tåg och cykelresa som orientering efter en läm...

      Stockholms Auktionsverket