Anders Pålsson Sold at Auction Prices

Painter, Möbelmaler

  • BONAD, Brearedsskolan, mjligen Anders Palsson
    Nov. 30, 2007

    BONAD, Brearedsskolan, mjligen Anders Palsson

    Est: kr12,000 - kr15,000

    BONAD, Brearedsskolan, mjligen Anders Palsson (1781-1849), Breareds socken, Halland, motiv frestllande Profeten Elias, Kocken kokar mat som blir smaklig samt Brllopet i Kana, malad pa vv, 83 x 346; smrre slitage och skador, a tergo mrkt 4, uppfodrad pa vv PROVENIENS: Anette och Zea Anders‚ns samlingar UTSTALLD: Sydsvenskt bygdemal... Not allowed for export

    Stockholms Auktionsverket