Johan (1706) Pasch Sold at Auction Prices

Decoration painter, Portrait painter, copperplate engraver, Etcher, Painter

  • Johan Pasch, Allegori över de fyra elementen JOHAN
    Dec. 05, 2012

    Johan Pasch, Allegori över de fyra elementen JOHAN

    Est: kr40,000 - kr50,000

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHAN PASCH D.Ä., 1706-1769, Allegori över de
    Dec. 07, 2011

    JOHAN PASCH D.Ä., 1706-1769, Allegori över de

    Est: kr50,000 - kr60,000

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHAN PASCH D.Ä., 1706-1769, tillskriven
    Dec. 07, 2011

    JOHAN PASCH D.Ä., 1706-1769, tillskriven

    Est: kr30,000 - kr40,000

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHAN PASCH D.Ä. 1706-1769 Väggfält med motiv av
    May. 25, 2011

    JOHAN PASCH D.Ä. 1706-1769 Väggfält med motiv av

    Est: kr100,000 - kr125,000

    JOHAN PASCH D.Ä. 1706-1769 Väggfält med motiv av parklandskap med postament och rocailleplint krönt av vas med blomstergirlang och papegoja Olja på duk, 169 x 95, inklusive omfattning 181,5 x 107 cm. Samtida bronserad omfattning PROVENIENS Beijers auktioner, Stockholm november 1984, auktionsnr 121 LITTERATUR Ingrid Böhn-Jul...

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHAN PASCH D.Ä. 1706-1769 Allegori över Musiken
    Jun. 03, 2010

    JOHAN PASCH D.Ä. 1706-1769 Allegori över Musiken

    Est: kr80,000 - kr100,000

    JOHAN PASCH D.Ä. 1706-1769 Allegori över Musiken samt Målarkonsten 1 par Olja på duk, vardera 56 x 47,5 cm. Bronserade ramar i svensk senempire LITTERATUR: Ingrid Böhn-Jullander: Johan Pasch och rokokons dekorativa måleri i Sverige, Stockholm 1987, jämför varianter på samma tema i Bellinga, plansch X Sale room notice Johan Pasch d.ä 1706-1769

    Stockholms Auktionsverket