Lorenz (1702) Pasch Sold at Auction Prices

Portrait painter, Painter

  • Lorens Pasch dä, Porträtt av Catharina Ehrenpreus
    Dec. 05, 2012

    Lorens Pasch dä, Porträtt av Catharina Ehrenpreus

    Est: kr18,000 - kr20,000

    Lorens Pasch dä, Porträtt av Catharina Ehrenpreus LORENS PASCH D.Ä. 1702-1766 Porträtt av friherrinnan Catharina Ehrenpreus, född Lindroth (1692-1775) klädd i ljusgrå klänning och hermelinbrämad mantel - midjebild Signerad och daterad på ...

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHAN HENRIK SCHEFFEL 1690-1781 LORENS PASCH D.Ä.
    Jun. 03, 2010

    JOHAN HENRIK SCHEFFEL 1690-1781 LORENS PASCH D.Ä.

    Est: kr30,000 - kr40,000

    JOHAN HENRIK SCHEFFEL 1690-1781 LORENS PASCH D.Ä. 1702-1766 Porträtt föreställande major adelsmannen Daniel Pfeiff (1691-1768) iklädd harnesk och uniformsrock och hans maka Anna Beata Lilliemarck (1703-1778) iklädd vit klänning med blå kappa och röd mantel 1 par midjebilder Damporträttet signerat Lorentz Pasch. Olja på duk, vardera...

    Stockholms Auktionsverket
  • LORENS PASCH D.Y. hans krets, 1700-talets andra
    May. 29, 2008

    LORENS PASCH D.Y. hans krets, 1700-talets andra

    Est: kr15,000 - kr18,000

    LORENS PASCH D.Y. hans krets, 1700-talets andra hälft Porträtt av svensk officer vid livdrabanterna iklädd kyrass med Gustaf III:s monogram behängd med Nordstjärneorden midjebild Olja på duk, oval 63 x 52 cm. Bronserad gustaviansk ram med träskuren dekor av bandfläta och pärlstav På baksidan med etikett: "Madame de Roy" PROVENIE...

    Stockholms Auktionsverket
  • LORENS PASCH D.Ä. 1702-1766, tillskrivna Porträtt
    May. 31, 2007

    LORENS PASCH D.Ä. 1702-1766, tillskrivna Porträtt

    LORENS PASCH D.Ä. 1702-1766, tillskrivna Porträtt av greve Carl Fredrik Piper (1700-1770) och hans maka Ulrika Kristina, född Mörner af Morlanda (1709-1778)

    Stockholms Auktionsverket
  • LORENS PASCH D.Y. efter, 1700-talets slut Porträtt
    May. 31, 2007

    LORENS PASCH D.Y. efter, 1700-talets slut Porträtt

    LORENS PASCH D.Y. efter, 1700-talets slut Porträtt av kung Gustav III (1746-1792)

    Stockholms Auktionsverket