Ulrika Fredrika Pasch Sold at Auction Prices

Portrait painter, Painter

  • Ulrica Fredrica Pasch 1735-1796 Gustav Vasa, Johan
    May. 29, 2013

    Ulrica Fredrica Pasch 1735-1796 Gustav Vasa, Johan

    Est: kr60,000 - kr80,000

    Ulrica Fredrica Pasch 1735-1796 Gustav Vasa, Johan III, Sigismund, Karl X Gustav, Karl XI, Fredrik I, Lovisa Ulrika. Seven Royal Portraits, all of them signed Ulrica Fridericia Pasch pinx "during her 15th year". Oil on panel, each 21,5 x 15,5 cm. Contemporary gilded and bronzed frames. Six of them crowned with a rocaille of three crowns.

    Bukowskis
  • Den svenska regentlängden, 1700-talets andra hälft
    Dec. 04, 2012

    Den svenska regentlängden, 1700-talets andra hälft

    Est: kr150,000 - kr175,000

    Den svenska regentlängden, 1700-talets andra hälft DEN SVENSKA REGENTLÄNGDEN, 14 porträtt, tillskrivna Ulrika Fredrika Pasch (1735-1796), omfattande samtliga regenter från Gustav Vasa till Adolf Fredrik och hans maka Lovisa Ulrika, flertalet ...

    Stockholms Auktionsverket
  • ULRIKA FREDRIKA PASCH 1735-1796, tillskrivna
    May. 25, 2011

    ULRIKA FREDRIKA PASCH 1735-1796, tillskrivna

    Est: kr15,000 - kr18,000

    ULRIKA FREDRIKA PASCH 1735-1796, tillskrivna Porträtt av kung Gustav III (1746-1792) och hans maka drottning Sofia Magdalena (1746-1813) - 1 par midjebilder Olja på duk, vardera 28,5 x 22,5 cm. Jämför snarlika porträtt registrerade i Svenska Porträttarkivet, Gustav III, SPA 1957:2391 respektive Sofia Magdalena, SPA 1937:149 PROVENIEN...

    Stockholms Auktionsverket
  • ULRICA FREDRIKA PASCH 1735-1796 Den Gustavianska
    Jun. 03, 2010

    ULRICA FREDRIKA PASCH 1735-1796 Den Gustavianska

    Est: kr500,000 - kr600,000

    ULRICA FREDRIKA PASCH 1735-1796 Den Gustavianska Familjen Signerad Ulrica Fr: Pasch pinx. Olja på duk, 143 x 108 cm. Äldre bronserad ram Utförd omkring 1785 Registrerad i Svenska Porträttarkivet, SPA 1965:1 PROVENIENS Gåva från Gustav III till drogman Ingnatius Mouradgea, förste tolk vid Svenska beskiktningen i Konstantinop...

    Stockholms Auktionsverket
  • Ulrika Fredericke Pasch (Stockholm 1735-1796)
    Jul. 04, 2007

    Ulrika Fredericke Pasch (Stockholm 1735-1796)

    Est: £6,000 - £8,000

    Portrait of a young girl, half-length, in a gold dress with blue trim and a lace cuffs, holding a rose oil on canvas 51.5 x 41 cm. (20¼ x 16 1/8 in.)

    May. 31, 2007

    ULRIKA FREDRIKA PASCH 1735-1796, tillskrivna Porträtt av kung Adolf Fredrik (1710-1771) och hans maka drottning Lovisa Ulrika (1720-1782)

    Stockholms Auktionsverket