Hanna Pauli Sold at Auction Prices

    • Hanna Hirsch Pauli, Visby City Wall
      Jun. 07, 2018

      Hanna Hirsch Pauli, Visby City Wall

      Est: kr40,000 - kr50,000

      Signed Hanna Hirsch and dated 1893. Oil on canvas 76 x 55 cm. Stretcher inscribed in pencil: "Fru H. Pauli /----/ Hr. R. Bergh".

      Bukowskis
    • Hanna Hirsch Pauli 1864-1940 Serene summer eve.
      May. 28, 2013

      Hanna Hirsch Pauli 1864-1940 Serene summer eve.

      Est: kr50,000 - kr75,000

      Hanna Hirsch Pauli 1864-1940 Serene summer eve. Signed H. Hirsch. Canvas 50 x 74 cm.

      Bukowskis
    • Hanna Pauli 1864-1940. Gränd med trähus . Signerad
      Jan. 29, 2013

      Hanna Pauli 1864-1940. Gränd med trähus . Signerad

      Est: kr5,000 - kr6,000

      Hanna Pauli 1864-1940. Gränd med trähus . Signerad och daterad Hanna Pauli 1882. Olja på duk lagd på pannå, 27 x 32.

      Auktionskammare Uppsala
    • Hanna Pauli 1864-1940. Kvinna med korg - studie.
      Aug. 28, 2012

      Hanna Pauli 1864-1940. Kvinna med korg - studie.

      Est: kr800 - kr1,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Hanna Pauli 1864-1940. Kvinnor vid blå bänk samt
      Aug. 28, 2012

      Hanna Pauli 1864-1940. Kvinnor vid blå bänk samt

      Est: kr1,000 - kr1,500

      Auktionskammare Uppsala
    • HANNA PAULI, 1864-1940, Stilleben med korp
      Dec. 07, 2011

      HANNA PAULI, 1864-1940, Stilleben med korp

      Est: kr30,000 - kr40,000

      Stockholms Auktionsverket
    • HANNA PAULI 1864-1940 Flickan vid fönstret
      Dec. 08, 2010

      HANNA PAULI 1864-1940 Flickan vid fönstret

      Est: kr18,000 - kr20,000

      HANNA PAULI 1864-1940 Flickan vid fönstret Signerad Hanna Pauli. Olja på duk fäst på pannå, 29,5 x 40 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • HANNA PAULI 1864-1940 Studie till Vänner Olja på
      Dec. 08, 2010

      HANNA PAULI 1864-1940 Studie till Vänner Olja på

      Est: kr150,000 - kr200,000

      HANNA PAULI 1864-1940 Studie till Vänner Olja på duk, 44,5 x 59,5 cm. PROVENIENS Auktion Pauli 1942, katalognr 2 Inköpt från Gösta Olson på Svensk-Franska Konstgalleriet i Stockholm av Nils Delin, Djursholm därefter genom arv inom familjen till nuvarande ägare Hanna Pauli var under sin konstnärliga karriär sysselsatt med ...

      Stockholms Auktionsverket
    • HANNA PAULI 1864-1940 I gamla hemmet Betty läser
      Jun. 03, 2010

      HANNA PAULI 1864-1940 I gamla hemmet Betty läser

      Est: kr20,000 - kr25,000

      HANNA PAULI 1864-1940 I gamla hemmet Betty läser Signerad och daterad Hanna Pauli 1907. Olja på duk, 61 x 40 cm. Baksidan med egenhändig påskrift: "Hanna Hirsch-Pauli Till min son Göran" PROVENIENS: Konstnärens familj LITTERATUR: Hans Henrik Brummer m

      Stockholms Auktionsverket
    • HANNA PAULI 1864-1940 Pojkarna på bänken Göran och
      Jun. 03, 2010

      HANNA PAULI 1864-1940 Pojkarna på bänken Göran och

      Est: kr20,000 - kr25,000

      HANNA PAULI 1864-1940 Pojkarna på bänken Göran och Torsten Pauli Signerad och daterad Hanna Pauli 1895. Olja på duk, 30 x 35,5 cm. PROVENIENS: Konstnärens familj LITTERATUR: Hans Henrik Brummer m.fl.: Konstnärsparet Hanna och Georg Pauli, Stockholm 19

      Stockholms Auktionsverket
    • HANNA PAULI 1864-1940 Landskap i aftonrodnad
      Jun. 03, 2010

      HANNA PAULI 1864-1940 Landskap i aftonrodnad

      Est: kr30,000 - kr40,000

      HANNA PAULI 1864-1940 Landskap i aftonrodnad Signerad och daterad Hanna Pauli 1899. Olja på duk, 74 x 137 cm. Sale room notice utrop/estimate 30000-40000:

      Stockholms Auktionsverket
    • HANNA PAULI 1864-1940 Den italienska modellen Olja
      Jun. 03, 2010

      HANNA PAULI 1864-1940 Den italienska modellen Olja

      Est: kr10,000 - kr12,000

      HANNA PAULI 1864-1940 Den italienska modellen Olja på duk, 51 x 43 cm. Utförd 1924 i Rom PROVENIENS: Auktion Pauli 1942 Konstnärens familj

      Stockholms Auktionsverket
    • HANNA PAULI 1864-1940 Lille Göran tre månader
      Jun. 03, 2010

      HANNA PAULI 1864-1940 Lille Göran tre månader

      Est: kr12,000 - kr15,000

      HANNA PAULI 1864-1940 Lille Göran tre månader Signerad Hanna Pauli. Olja på duk, 40 x 32,5 cm. PROVENIENS: Auktion Pauli 1942 Konstnärens familj

      Stockholms Auktionsverket
    • HANNA PAULI 1864-1940 I vänthallen sittande
      May. 28, 2009

      HANNA PAULI 1864-1940 I vänthallen sittande

      Est: kr20,000 - kr25,000

      HANNA PAULI 1864-1940 I vänthallen sittande kvinnor Signerad och daterad Hanna Pauli 1890. Olja på duk fäst på kartong, 40 x 32,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • HANNA PAULI 1864-1940 Portratt av ung kvinna
      Nov. 29, 2007

      HANNA PAULI 1864-1940 Portratt av ung kvinna

      Est: kr20,000 - kr25,000

      HANNA PAULI 1864-1940 Portratt av ung kvinna Signerad och daterad Hanna Pauli 1919. Olja pa duk, 37 x 27,5 cm. PROVENIENS Direktr Oscar Palmers, Gteborg Genom arv dennes dotter Elisabeth Palmers Behallningen av frsljningen kommer genom Elisabeth Palmers stiftelse att tillfalla GteborgsOperan

      Stockholms Auktionsverket
    • HANNA PAULI 1864-1940 Georg Pauli i länsstolen
      May. 31, 2007

      HANNA PAULI 1864-1940 Georg Pauli i länsstolen

      HANNA PAULI 1864-1940 Georg Pauli i länsstolen Signerad och daterad Hanna Pauli 1927. Olja på duk, 46 x 38 cm. PROVENIENS: Konstnärens familj

      Stockholms Auktionsverket