Karl Axel Pehrson Sold at Auction Prices

Painter, Sculptor

  • KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 "Trabara XII", objekt
    May. 11, 2013

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 "Trabara XII", objekt

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 "Trabara XII", objekt i bemålat trä Signerad K.A Pehrson 64 1964 Längd 12 cm Proveniens: K.A Pehrsons familj, därefter Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

    Skanes Action House
  • KARL AXEL PEHRSON 1921-2005, Väggobjekt
    May. 11, 2013

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005, Väggobjekt

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005, Väggobjekt "Scutellaris I", väggobjekt i bemålat trä Signerad K.A Pehrson 1950-tal Längd 13 cm Proveniens: K.A Pehrsons familj, därefter Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

    Skanes Action House
  • KARL AXEL PEHRSON 1921-2005, Väggobjekt "Fuskus",
    May. 11, 2013

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005, Väggobjekt "Fuskus",

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005, Väggobjekt "Fuskus", väggobjekt i bemålat trä Signerad K.A Pehrson 1950-tal Längd 23 cm Proveniens: K.A Pehrsons familj, därefter Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

    Skanes Action House
    May. 11, 2013

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005, Väggobjekt "Brunneus", väggobjekt i bemålat trä Signerad K.A Pehrson 53 Möjligen utförd 1953 Längd 14 cm Proveniens: K.A Pehrsons familj, därefter Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

    Skanes Action House
  • KARL AXEL PEHRSON 1921-2005, TVÅ STYCKEN
    May. 11, 2013

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005, TVÅ STYCKEN

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005, TVÅ STYCKEN Akvareller Kompositioner i färger Signerade och daterade -55 6 x 5 cm Ej examinerad ur ram (2) Proveniens: Tandläkare Karl-Johan Hedin (1925-2013), Kristianstad 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

    Skanes Action House
  • Karl Axel Pehrson, Vattendrickningsstället KARL
    Apr. 25, 2013

    Karl Axel Pehrson, Vattendrickningsstället KARL

    Est: kr25,000 - kr30,000

    Karl Axel Pehrson, Vattendrickningsstället KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Vattendrickningsstället Signerad K. A. Pehrson. Olja på duk, 65 x 48 cm. PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Moderna Kvalitén, hösten 1994, katalognr 1319

    Stockholms Auktionsverket
  • Karl Axel Pehrson, Okänd flora KARL AXEL PEHRSON
    Apr. 25, 2013

    Karl Axel Pehrson, Okänd flora KARL AXEL PEHRSON

    Est: kr10,000 - kr12,000

    Karl Axel Pehrson, Okänd flora KARL AXEL PEHRSON född 1921 Okänd flora Signerad K.A. Pehrson. Olja på duk, 60 x 73 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • Karl Axel Pehrson, Kall och marig KARL AXEL
    Apr. 25, 2013

    Karl Axel Pehrson, Kall och marig KARL AXEL

    Est: kr100,000 - kr125,000

    Karl Axel Pehrson, Kall och marig KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Kall och marig Signerad och daterad K. A. Pehrson -54. Tempera på pannå, 62 x 122 cm. UTSTÄLLD: Fem målare, Riksförbundet

    Stockholms Auktionsverket
  • Karl Axel Pehrson 1921-2005. "Autumnalis".
    Mar. 05, 2013

    Karl Axel Pehrson 1921-2005. "Autumnalis".

    Est: kr800 - kr1,000

    Karl Axel Pehrson 1921-2005. "Autumnalis". Signerad och daterad K.A Pehrson - 62. Provtryck. Färglitografi, 40,5 x 52.

    Auktionskammare Uppsala
    Jan. 29, 2013

    Est: kr1,000 - kr1,500

    Auktionskammare Uppsala
  • Karl Axel Pehrson 1921-2005. "Tass-ståndarört,
    Aug. 28, 2012

    Karl Axel Pehrson 1921-2005. "Tass-ståndarört,

    Est: kr1,000 - kr1,500

    Auktionskammare Uppsala
  • Karl Axel Pehrson 1921-2005. Komposition.
    Aug. 28, 2012

    Karl Axel Pehrson 1921-2005. Komposition.

    Est: kr1,000 - kr1,500

    Auktionskammare Uppsala
  • KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Stilleben Signerad och
    Sep. 21, 2011

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Stilleben Signerad och

    Est: kr30,000 - kr40,000

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Stilleben Signerad och daterad K.A. Pehrson -46. Olja på pannå, 50 x 61 cm. Karl Axel Pehrson visade ett alldeles särskilt intresse för naturen och insekterna, det var också dessa inspirationskällor som skulle komma att prägla hela hans konstnärskap. Samlandet som sådant spelade även det en stor roll för vå...

    Stockholms Auktionsverket
  • Karl Axel Pehrson 1921-2005. "Alternus XIII".
    Aug. 29, 2011

    Karl Axel Pehrson 1921-2005. "Alternus XIII".

    Est: kr1,200 - kr1,500

    Auktionskammare Uppsala
  • D - KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Brenthisoma och
    Apr. 13, 2011

    D - KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Brenthisoma och

    Est: kr22,000 - kr25,000

    D - KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Brenthisoma och Pristiglossa Signerad K. A. Pehrson. Olja på duk, 42 x 72 cm. Utförd på 1980-talet LITTERATUR Nils-Erik Landell: Dessa våra minsta, avbildad

    Stockholms Auktionsverket
  • D - KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Flikkrage,
    Apr. 13, 2011

    D - KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Flikkrage,

    Est: kr22,000 - kr25,000

    D - KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Flikkrage, blåborre och gaffelkröka Signerad K. A. Pehrson. Akryl på duk fäst på pannå, 40 x 59,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • PEHRSON, Karl Axel (född 1921): "Vinterrot",
    Mar. 22, 2011

    PEHRSON, Karl Axel (född 1921): "Vinterrot",

    Est: - kr5,000

    PEHRSON, Karl Axel (född 1921): "Vinterrot", signerad och daterad K.A. Pehrson -61, olja på pannå, 40x42 UTSTÄLLD: Riksförbundert för bildande konst, nr 251 "Natur i förvandling"

    Stockholms Auktionsverket
  • PEHRSON, Karl Axel (1921-2005): Exotiska blommor,
    Mar. 22, 2011

    PEHRSON, Karl Axel (1921-2005): Exotiska blommor,

    Est: - kr1,200

    PEHRSON, Karl Axel (1921-2005): Exotiska blommor, signerad K.A. Persson -83, 260/380, färglitografi, 49x61

    Stockholms Auktionsverket
    Mar. 22, 2011

    Est: - kr1,200

    PEHRSON, Karl Axel (1921-2005): Exotiska blommor, signerad K.A. Persson -80, 141/385, färglitografi, 40x59

    Stockholms Auktionsverket
  • PEHRSON, Karl Axel (1921-2005): (2) Exotiska
    Mar. 22, 2011

    PEHRSON, Karl Axel (1921-2005): (2) Exotiska

    Est: - kr1,500

    PEHRSON, Karl Axel (1921-2005): (2) Exotiska blommor, signerad K.A. Persson -75 resp -76, PT resp 142/350, färglitografi, 21x27 resp 21x28,5

    Stockholms Auktionsverket
  • PEHRSON, Karl Axel (1921-2005): "Fyrstrutspira och
    Mar. 21, 2011

    PEHRSON, Karl Axel (1921-2005): "Fyrstrutspira och

    Est: - kr8,000

    PEHRSON, Karl Axel (1921-2005): "Fyrstrutspira och pagodört", signerad och daterad K. A. Pehrson -67, olja på duk, 60x42

    Stockholms Auktionsverket
  • Karl Axel Pehrson 1921-2005. Blomster och
    Jan. 31, 2011

    Karl Axel Pehrson 1921-2005. Blomster och

    Est: - kr800

    Auktionskammare Uppsala
  • Karl Axel Pehrson 1921-2005. "Ballad i G-moll"-
    Jan. 31, 2011

    Karl Axel Pehrson 1921-2005. "Ballad i G-moll"-

    Est: - kr800

    Auktionskammare Uppsala
  • Karl Axel Pehrson 1921-2005. Exotiska växter.
    Jan. 31, 2011

    Karl Axel Pehrson 1921-2005. Exotiska växter.

    Est: kr1,000 - kr1,500

    Auktionskammare Uppsala
  • Karl Axel Pehrson 1921-2005. Exotiska blommor.
    Jan. 31, 2011

    Karl Axel Pehrson 1921-2005. Exotiska blommor.

    Est: kr1,000 - kr1,500

    Auktionskammare Uppsala
  • Karl Axel Pehrson 1921-2005. Landskap med blommor.
    Jan. 31, 2011

    Karl Axel Pehrson 1921-2005. Landskap med blommor.

    Est: kr1,000 - kr1,200

    Auktionskammare Uppsala
  • KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Branta stup vid Epram
    Oct. 28, 2010

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Branta stup vid Epram

    Est: kr12,000 - kr15,000

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Branta stup vid Epram Signerad K. A. Pehrson. Akryl på duk, 65,5 x 40 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Air Signerad K.A.
    Oct. 28, 2010

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Air Signerad K.A.

    Est: kr20,000 - kr25,000

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Air Signerad K.A. Pehrson. Akryl på duk, 60 x 73 cm. PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Ny realitet - Hans Eklunds samling, våren 2006, katalognr 102

    Stockholms Auktionsverket
  • KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Stenbrottet Signerad
    Oct. 28, 2010

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Stenbrottet Signerad

    Est: kr40,000 - kr50,000

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Stenbrottet Signerad K. A. Pehrson. Olja på duk, 66 x 74 cm. PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Moderna Kvalitén, hösten 2007, katalognr 931

    Stockholms Auktionsverket
  • [ PRINTS ]
    Jun. 15, 2010

    [ PRINTS ]

    Est: kr3,000 - kr4,000

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Rött bryter in Färglitografi, 1956, signerad och numrerad 226/260. I. 34 x 55 cm S. 48 x 68,5 cm

    Stockholms Auktionsverket
  • D - KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Trådsvävare
    May. 06, 2010

    D - KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Trådsvävare

    Est: kr10,000 - kr12,000

    D - KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Trådsvävare Signerad K. A. Pehrson. Olja på duk, 60 x 73 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnärens familj av nuvarande ägare

    Stockholms Auktionsverket
  • D - KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Springvända
    May. 06, 2010

    D - KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Springvända

    Est: kr20,000 - kr25,000

    D - KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Springvända Tempera på pannå, 60,5 x 79,5 cm. Utförd 1957 På baksidan äkthetsintyg av Max Pehrson Förlaga till väggmålning i Svenska Handelsbankens kontor, Hötorgcity/Sveavägen, Stockholm PROVENIENS: Konstnärens kvarlåtenskap LITTERATUR: Per Bjurström: Karl Axel Pehrsson, SAK 1992, jämför sidorna...

    Stockholms Auktionsverket
  • D - KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Klubbgubbar
    May. 06, 2010

    D - KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Klubbgubbar

    Est: kr10,000 - kr12,000

    D - KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Klubbgubbar Signerad K. A. Pehrson. Olja på duk, 60 x 73 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnärens familj av nuvarande ägare

    Stockholms Auktionsverket
  • D - KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Jätterosenvinge
    May. 06, 2010

    D - KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Jätterosenvinge

    Est: kr10,000 - kr12,000

    D - KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Jätterosenvinge och sågläppviol Signerad och daterad K. A. Pehrson -67. Akryl på duk, 57,5 x 39,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • KARL AXEL PEHRSON Sweden 1921-2005 Traba XVIII
    Mar. 17, 2010

    KARL AXEL PEHRSON Sweden 1921-2005 Traba XVIII

    Est: kr2,000 - kr3,000

    KARL AXEL PEHRSON Sweden 1921-2005 Traba XVIII Signed and dated K.A. Pehrson -64. Painted wood, height 9 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Gren Bemålat trä, höjd
    Oct. 29, 2009

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Gren Bemålat trä, höjd

    Est: kr10,000 - kr12,000

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Gren Bemålat trä, höjd 29,5 cm. Utförd omkring 1950 PROVENIENS: Konstnärens kvarlåtenskap

    Stockholms Auktionsverket
  • KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Cruziatus II
    Oct. 29, 2009

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Cruziatus II

    Est: kr2,000 - kr2,500

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Cruziatus II väggobjekt Signerad och daterad K.A Pehrson. -60. Bemålat trä, höjd 13,5 cm. PROVENIENS: Konstnärens kvarlåtenskap

    Stockholms Auktionsverket
  • KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Traba XXVII Signerad
    Oct. 29, 2009

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Traba XXVII Signerad

    Est: kr2,000 - kr2,500

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Traba XXVII Signerad och daterad K.A Pehrson -68. Bemålat trä, höjd 17 cm. PROVENIENS: Konstnärens kvarlåtenskap

    Stockholms Auktionsverket
  • KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Sommarlandskap
    Oct. 29, 2009

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Sommarlandskap

    Est: kr15,000 - kr18,000

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Sommarlandskap Signerad och daterad K.A. Pehrson -45. Olja på pannå, 27 x 35 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Människan i det fria
    Oct. 29, 2009

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Människan i det fria

    Est: kr20,000 - kr25,000

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Människan i det fria Signerad och daterad K.A. Pehrson -46. Olja på pannå, 50 x 73 cm. PROVENIENS: Konstnärens kvarlåtenskap UTSTÄLLD: Riksförbundet för bildande konst, utställning 288, katalognr 19

    Stockholms Auktionsverket
  • KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Trädgård vid sjön
    Oct. 29, 2009

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Trädgård vid sjön

    Est: kr8,000 - kr10,000

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Trädgård vid sjön Signerad och daterad K.A. Pehrson -46. Akvarell, 27 x 28 cm. PROVENIENS: Fru B. Nisser UTSTÄLLD: Riksförbunder för bildande konst, utställning 171: Älvsborgs läns landsting, utställning 181: Svensk sommar, utställning 240: 100 års svenska akvareller

    Stockholms Auktionsverket
  • KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Komposition Signerad
    Oct. 29, 2009

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Komposition Signerad

    Est: kr18,000 - kr20,000

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Komposition Signerad och daterad K.A. Pehrson -47. Olja på pannå, 50 x 61 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Stänk och flikar
    Oct. 29, 2009

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Stänk och flikar

    Est: kr3,000 - kr4,000

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Stänk och flikar Signerad och daterad K.A. Pehrson -81. Krita på papper, 22,5 x 30 cm. PROVENIENS: Konstnärens kvarlåtenskap

    Stockholms Auktionsverket
  • KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Utan titel Signerad
    Oct. 29, 2009

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Utan titel Signerad

    Est: kr3,000 - kr4,000

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Utan titel Signerad K.A. Pehrson. Krita på papper, 19 x 30,5 cm. Utförd omkring 1980 PROVENIENS: Konstnärens kvarlåtenskap

    Stockholms Auktionsverket
  • KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Scutellaris IV
    Oct. 29, 2009

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Scutellaris IV

    Est: kr2,000 - kr2,500

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Scutellaris IV väggobjekt Signerad K.A Pehrson. Bemålat trä, oval 16 x 10 cm. PROVENIENS: Konstnärens kvarlåtenskap

    Stockholms Auktionsverket
  • KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Invectus XVI
    Oct. 29, 2009

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Invectus XVI

    Est: kr2,000 - kr2,500

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Invectus XVI väggobjekt Signerad och daterad K.A. Pehrson -60. Bemålat trä/blandteknik, längd 14 cm. PROVENIENS: Konstnärens kvarlåtenskap

    Stockholms Auktionsverket
  • KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Variation på bruten
    Oct. 29, 2009

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Variation på bruten

    Est: kr3,000 - kr4,000

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Variation på bruten vertikal Signerad och daterad K.A. Pehrson -49. Tusch/täckvitt på papper, 14 x 17 cm. PROVENIENS: Konstnärens kvarlåtenskap

    Stockholms Auktionsverket
    Oct. 29, 2009

    Est: kr3,000 - kr4,000

    KARL AXEL PEHRSON 1921-2005 Utan titel Signerad K.A. Pehrson. Krita på papper, 28,5 x 20 cm. Utförd omkring 1975 PROVENIENS: Konstnärens kvarlåtenskap

    Stockholms Auktionsverket