Zakris Persson Sold at Auction Prices

Sculptor / Carver, Engraver

  • SKULPTUR, signerad och daterad ZPS, 1857 (Zakris
    May. 30, 2008

    SKULPTUR, signerad och daterad ZPS, 1857 (Zakris

    Est: kr10,000 - kr12,000

    SKULPTUR, signerad och daterad ZPS, 1857 (Zakris Pehrsson 1793-1871), skulpterat trä i form av liggande lejon på sockel, höjd 9, 10 x 3,5 cm; tungan med smärre flisa LITTERATUR: Fataburen, Nordiska Museet 1920, Stockholm 1922, sidan 129ff, jfr lejonbild i Nordiska Museets samlingar sidan 136; "Friskulpturen tillhör sällsynheterna och idkades... Ändring/Sale room notice Ej/not droit de suite

    Stockholms Auktionsverket