Aage Petersen Sold at Auction Prices

    • Aage Petersen for Le Klint
      Aug. 31, 2024

      Aage Petersen for Le Klint

      Est: kr1,250 - kr2,500

      Standerlampe, model 349, sortlakeret metal med messingbeslag, plisseret skærm. H. 113-158 cm. Fremstår med lidt brugsspor.

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Aage Petersen for Le Klint
      Jun. 16, 2024

      Aage Petersen for Le Klint

      Est: kr300 - kr600

      Bordlampe, model 352, sortlakeret og messing, fremstår med brugsspor, ridser samt med manglende skærm, totalhøjde 46 cm.

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Aage Petersen for Le Klint
      Jan. 28, 2024

      Aage Petersen for Le Klint

      Est: kr400 - kr800

      Bordlampe, model 352, sortlakeret og messing, fremstår med brugsspor, ridser samt med manglende skærm, totalh. 46 cm.

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Aage Petersen for Le Klint
      Aug. 26, 2023

      Aage Petersen for Le Klint

      Est: kr1,000 - kr2,000

      Standerlampe, model 351, højdejustérbare stamme af sortlakeret stål og messing, med plisseret skærm, produceret hos Le Klint, h. 121/170 cm., fremstår med minimale brugsspor dog lidt skævhed på skærm.

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Aage Petersen for Le Klint
      Aug. 26, 2023

      Aage Petersen for Le Klint

      Est: kr750 - kr1,500

      Bordlampe, model 352, højdejustérbare stamme af sortlakeret stål og messing, med plisseret skærm, produceret hos Le Klint, h. 62-88 cm., fremstår med minimale brugsspor dog lidt skævhed på skærm

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Aage Petersen: Telescope floor lamp with frame of
      Jan. 25, 2011

      Aage Petersen: Telescope floor lamp with frame of

      Est: €270 - €405

      Aage Petersen: Telescope floor lamp with frame of brass and black lacquered metal. Shade of pleated acrylic. H. 133. - 180 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers