Sigmund Petersen Sold at Auction Prices

b. 1904 - d. 1973

    • Sigmund Petersen (Færøerne, 1904-1975)
      Aug. 26, 2023

      Sigmund Petersen (Færøerne, 1904-1975)

      Est: kr500 - kr1,000

      Landskab fra Færøerne, olie på lærred signeret SP 1965, 51 x 75/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
      Aug. 26, 2023

      Est: kr500 - kr1,000

      Landskab fra Færøerne, olie på lærred, signeret SP 1965, 67 x 100/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Sigmund Petersen : Whale hunting. Signed with
      Jun. 15, 2011

      Sigmund Petersen : Whale hunting. Signed with

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Sigmund Petersen : Whale hunting. Signed with monogram and dated 1960. Pastel on paper mounted on cardboard. Sheet size 32.5 x 49.5 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers