Arvid Jarle Pettersen Sold at Auction Prices

  • ARVID PETTERSEN Norge född 1943 Scen Signerad AJP.
    Oct. 27, 2010

    ARVID PETTERSEN Norge född 1943 Scen Signerad AJP.

    Est: kr4,000 - kr5,000

    ARVID PETTERSEN Norge född 1943 Scen Signerad AJP. Blandteknik på papper, 76 x 58 cm. Utförd 1987 Executed 1987. Mixed media on paper. PROVENIENS Galleri 33, Göteborg 1987

    Stockholms Auktionsverket
  • ARVID PETTERSEN Norge född 1943 Utan titel
    Oct. 27, 2010

    ARVID PETTERSEN Norge född 1943 Utan titel

    Est: kr4,000 - kr5,000

    ARVID PETTERSEN Norge född 1943 Utan titel Signerad på baksidan Arvid Pettersen. Olja på plåt, 35 x 33 cm. Signed verso. Oil on plate.

    Stockholms Auktionsverket
  • D - ARVID PETTERSEN Norge född 1943 Komposition
    May. 06, 2010

    D - ARVID PETTERSEN Norge född 1943 Komposition

    Est: kr20,000 - kr25,000

    D - ARVID PETTERSEN Norge född 1943 Komposition Signerad och daterad på baksidan, AJP -90. Olja på duk, 90 x 220 cm. Signed and dated verso. Oil on canvas. PROVENIENS: Galleri Lars Bohman, Stockholm

    Stockholms Auktionsverket
  • ARVID PETTERSEN Norge, fodd 1943 Untitled Signerad
    Nov. 02, 2007

    ARVID PETTERSEN Norge, fodd 1943 Untitled Signerad

    Est: kr10,000 - kr12,000

    ARVID PETTERSEN Norge, fodd 1943 Untitled Signerad AJP samt signerad och daterad a tergo Arvid Pettersen -89. Olja pa duk, 35 x 31 cm. PROVENIENS: Galleri Lars Bohman, Stockholm

    Stockholms Auktionsverket
    Nov. 02, 2007

    Est: kr10,000 - kr12,000

    ARVID PETTERSEN Norge, fodd 1943 Untitled Signerad a tergo AJP. Maleri pa kylelement (metall), 41 x 30 cm. PROVENIENS: Galleri Lars Bohman, Stockholm

    Stockholms Auktionsverket