Karel Plicka Sold at Auction Prices

b. 1894 - d. 1987

    • Karel Plicka (1894-1987)
      Oct. 07, 2017

      Karel Plicka (1894-1987)

      OLD TOWN BRIDGE TOWER (FROM THE CYCLE MODERN CZECH PHOTOGRAPHY). 1936. Vintage matte gelatin silver print, mounted on beige paper. 389x286 mm (494x345 mm). Signed lower right in pencil on board, titled in English and dated in pencil on the verso. Photograph from folio „Moderní česká fotografie, Album deseti původních snímků“. Foreword by Karel Teige. Published by Národní práce Praha. The album consisted of vintage prints by Josef Sudek, Josef Ehm, Jaromír Funke, Miroslav Hák and Karel Plicka, 2 photographs from each artist, published in 1943, 55 copies.  Provenance: Private collection, Czech Republic, Baruch Foundation, Chicago. Condition A.  STAROMĚSTSKÁ MOSTECKÁ VĚŽ (Z CYKLU MODERNÍ ČESKÁ FOTOGRAFIE). 1936. Černobílá bromostříbrná fotografie na matném papíru, původní autorská zvětšenina adjustovaná na béžovém papíru 389x286 mm (494x345 mm). Recto tužkou vpravo dole podepsáno na podložce, verso tužkou název díla v angličtině a datace. Fotografie pochází z folia: Moderní česká fotografie, Album deseti původních snímků. Úvodní slovo napsal Karel Teige. Vydala Národní práce Praha. Album obsahovalo zvětšeniny z původních negativů J. Sudka, J. Ehma, J. Funkeho, M. Háka a K. Plicky. Od každého autora byly v albu zastoupeny 2 fotografie. Album vyšlo v roce 1943 nákladem 55 kusů.  Provenience: Soukromá sbírka, Česko, Baruch Foundation, Chicago. Stav A.  ALTSTÄDTER BRÜCKENTURM (AUS DEM ZYKLUS MODERNÍ ČESKÁ FOTOGRAFIE). 1936. Silbergelatineabzug auf Mattpapier, vintage, adjustiert auf Beigepapier. 389x286 mm (494x345 mm). Recto in Bleistift rechts unten auf der Grundlage signiert, Verso in Bleistift Werktitel in Englisch und Datum. Provenienz: böhmische Privatsammlung, Baruch Foundation, Chicago. Zustand A.

      Auction House Zezula
    • Karel Plicka (1894-1987)
      Oct. 08, 2016

      Karel Plicka (1894-1987)

      CHARLES BRIDGE. 1965. Vintage ferrotyped gelatin silver print on Agfa double weight paper. 393x243 mm. New Year 1966 dedication with signature by the photographer in ink and photographer’s stamp on the verso. Condition A. Estimated price: 10 000 - 14 000 CZK / 370 - 519 € KARLŮV MOST. 1965. Černobílá bromostříbrná fotografie na lesklém papíru agfa dvojnásobné gramáže, původní autorská zvětšenina. 393x243 mm. Verso značeno autorským razítkem, perem věnování k Novému roku 1966 s podpisem autora. Stav A. Odhadní cena: 10 000 - 14 000 Kč / 370 - 519 € KARLSBRÜCKE. 1965. Silbergelatineabzug auf doppelgewicht-Glanzpapier agfa, vintage. 393x243 mm. Verso Künstlerstempel, in Feder Widmung zu Neujahr 1966 mit Signatur des Künstlers. Zustand A. Schätzpreis: 10 000 - 14 000 CZK / 370 - 519 EUR

      Auction House Zezula
    • Karel Plicka (1894-1987)
      Nov. 08, 2014

      Karel Plicka (1894-1987)

      Est: Kč10,000 - Kč20,000

      Karel Plicka (1894-1987) Without title. 1968/1969. Black and white silver bromide photograph on glossy paper, original authorial enlargement. 326x245 mm (403x303 mm). Recto signed in blue ink lower right, verso authorial stamp. Condition A/B. Karel Plicka (1894-1987) BEZ NÁZVU. 1968/1969. Černobílá bromostříbrná fotografie na lesklém papíru, původní autorská zvětšenina. 326x245 mm (403x303 mm). Recto vpravo dole podepsáno modrým inkoustem, verso autorské razítko. Stav A/B. Karel Plicka (1894-1987) OHNE TITEL. 1968/1969. Schwarzweiß-Fotografie, Vintage Bromsilbergelatineabzug auf Glanzpapier, 326x245 mm (403x303 mm). Recto rechts unten mit Tinte signiert, verso mit Künstlerstempel versehen. Zustand A/B. Karel Plicka - český fotograf, etnograf, sběratel, filmař a pedagog. Narodil se ve Vídni, ale brzy se rodina přestěhovala do České Třebové. V 10 letech začal fotografovat vlastnoručně vyrobeným fotoaparátem. Vystudoval Učitelský ústav v Hradci Králové (1909-1913) a poté pracoval jako pedagog, zároveň se věnoval také dokumentaci lidové kultury. V letech 1924-1928 studoval na bratislavské univerzitě národopis a hudební vědy. Od roku 1926 se zabýval také filmem, mezi léty 1937-1939 působil na filmovém oboru Školy umeleckých remesiel v Bratislavě. Během druhé světové války pracoval na fotografické dokumentaci Prahy ve Státním fotoměřickém ústavu. Po válce se vrátil do Bratislavy, ale podílel se také na založení FAMU v roce 1946, jejímž se stal prvním děkanem a také mimořádným profesorem; působil zde až do roku 1950. V roce 1968 byl jmenován Národním umělcem. K jeho nejvýznamnějším publikacím patří Praha ve fotografiích K. P. (1940), Slovensko ve fotografiích K. P. (1949), Československo (1974) či vzpomínky na filmařskou tvorbu Zlatá brána (1964). Věnoval se především tématu člověka jako nositele tradic, ale také architektuře či přírodě. Jeho snímky jsou zcela realistické, klasické a nadčasové. Odhadní cena: 15 000 - 20 000 Kč / 549 - 733 € 15 000 - 20 000 CZK / 549 - 733 €

      Auction House Zezula