Ulf Rahmberg Sold at Auction Prices

    • "Juli-Augusti"
      Apr. 19, 2018

      "Juli-Augusti"

      Est: kr30,000 - kr35,000

      Signed and dated 1964. Mixed media on canvas mounted on wooden panel with a clockwork, ovoid 115 x 98 cm.

      Bukowskis
    • Ulf Rahmberg (Swedish, b. 1935), Plansch 4
      Mar. 16, 2013

      Ulf Rahmberg (Swedish, b. 1935), Plansch 4

      Est: $2,000 - $4,000

      Ulf Rahmberg (Swedish, b. 1935), Plansch 4 oil on canvas, signed on the verso, inscribed "Plansch 4 / til malnin nr. 17," remnants of a paper label on the lower strecher, presented in a simple wooden frame. DOA 47.75 x 40 in. This painting is illustrated on the artist's website. His work, both surreal and grotesque, harkens back to Bosch and critiques contemporary society in a cerebral, and disturbing, way. From a Collection in Myrtle Beach, SC Untouched estate condition.

      Leland Little Auctions
    • ULF RAHMBERG född 1935 Mannen som brojler kvinnan
      May. 05, 2011

      ULF RAHMBERG född 1935 Mannen som brojler kvinnan

      Est: kr6,000 - kr8,000

      ULF RAHMBERG född 1935 Mannen som brojler kvinnan som maskin Monogramsignerad. Blandteknik på papper, 40 x 29 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Ulf Rahmberg född 1935. Livets gång.
      Jan. 31, 2011

      Ulf Rahmberg född 1935. Livets gång.

      Est: kr5,000 - kr7,000

      Auktionskammare Uppsala
    • ULF RAHMBERG född 1935 Skiss till plansch 9
      Oct. 27, 2010

      ULF RAHMBERG född 1935 Skiss till plansch 9

      Est: kr3,000 - kr4,000

      ULF RAHMBERG född 1935 Skiss till plansch 9 Akvarell/tusch på papper, 25 x 31 cm. Utförd 1968 PROVENIENS Inköpt från konsthandlare Björn Bengtsson, Varberg 1969

      Stockholms Auktionsverket
    • ULF RAHMBERG född 1935 Förstudie till målning 23
      Oct. 27, 2010

      ULF RAHMBERG född 1935 Förstudie till målning 23

      Est: kr6,000 - kr8,000

      ULF RAHMBERG född 1935 Förstudie till målning 23 Monogramsignerad och daterad på baksidan 1974. Olja på duk, 34 x 40 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • ULF RAHMBERG född 1935 Kugghjulet Akvarell/tusch
      Oct. 27, 2009

      ULF RAHMBERG född 1935 Kugghjulet Akvarell/tusch

      Est: kr5,000 - kr6,000

      ULF RAHMBERG född 1935 Kugghjulet Akvarell/tusch på papper, 24 x 31 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • ULF RAHMBERG född 1935 Kapitalismens offer
      Oct. 27, 2009

      ULF RAHMBERG född 1935 Kapitalismens offer

      Est: kr4,000 - kr5,000

      ULF RAHMBERG född 1935 Kapitalismens offer Signerad med monogram. Handkolorerad akvatintetsning, 24,5 x 24,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket