Lene Regius Sold at Auction Prices

    • Lene Regius
      Aug. 31, 2024

      Lene Regius

      Est: kr2,000 - kr4,000

      Vase af stentøj med indridsede motiver og mønstre i relief, dekoreret med polykrome glasurer, h. 28,5 cm./CD Fremstår med minimale brugsspor.

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Lene Regius (f. 1940)
      Dec. 10, 2022

      Lene Regius (f. 1940)

      Est: kr500 - kr1,000

      Stor vase, delvist glaseret stentøj, dekoreret med reliefdekoration, dia. 19 cm., h. 32 cm./CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Lene Regius (f. 1940)
      Oct. 15, 2022

      Lene Regius (f. 1940)

      Est: kr750 - kr1,500

      Vase, delvist glaseret stentøj, prydet med dekoration i relief, h. 32 cm./CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Lene Regius (f. 1940)
      Oct. 15, 2022

      Lene Regius (f. 1940)

      Est: kr2,000 - kr4,000

      Kuglevase, glaseret keramik, betitlet Ritual, dateret 2014, h. 28 cm., dia. 30 cm./CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • LENE REGIUS - KERAMIK: "VASE"
      Oct. 21, 2020

      LENE REGIUS - KERAMIK: "VASE"

      REGIUS, LENE (Dänische Keramikkünstlerin, 20. Jh.), Studiokeramik: "Vase", heller Scherben, partiell blau glasiert, unter dem Stand signiert und mit Ortsbezeichnung DK für Dänemark. Ovale Form mit mehrpassig geschweifter und leicht ausgestellter Mündung; untere Wandung mit textil-geprägter Reliefstruktur. H. 25,5 x B. 15,3 x B. 10 cm. (Literatur: Vgl. Europäische Keramik seit 1950, Nr. 57, S. 589).

      Auktionshaus Rheine
      Sep. 16, 2020

      LENE REGIUS - KERAMIK: "VASE"

      Auktionshaus Rheine
    • Lene Regius: Colossal vase, 1997. Signed monogram.
      Jun. 28, 2011

      Lene Regius: Colossal vase, 1997. Signed monogram.

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Lene Regius: Colossal vase, 1997. Signed monogram. Decorated and glazed stoneware. H. 87 cm. H. icl. base 117 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers