Niels Reumert Sold at Auction Prices

    • Niels Reumert (born 1949)
      Oct. 05, 2024

      Niels Reumert (born 1949)

      Est: kr400 - kr800

      9 Compositions in postcard format, mixed media on postcards, all signed. Frame size, sheet size 10,5 x 14,5/CD. Appears with some traces of use.

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Niels Reumert - o.T., 1992
      Oct. 07, 2023

      Niels Reumert - o.T., 1992

      NIELS REUMERT (geb. 1949 in Hellerup) o.T., 1992 Öl auf Leinwand, 202 x 112 cm, rückseitig signiert, datiert (19)92 und mit Ortsbezeichnung Berlin.

      Kunstauktionshaus Leipzig
    • Niels Reumert (f.1949) - Triptykon, 3 litografier sammensat til ét, komp
      Nov. 01, 2020

      Niels Reumert (f.1949) - Triptykon, 3 litografier sammensat til ét, komp

      Niels Reumert (f.1949) Triptykon, 3 litografier sammensat til ét, komposition, sign., dateret og nummeret med blyant, 5/25, dat. 1992, 76 x 160/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
      Oct. 10, 2020

      Est: kr500 - kr1,000

      Niels Reumert (f.1949)# Triptykon, 3 litografier sammensat til ét, komposition, sign., dateret og nummeret med blyant, 5/25, dat. 1992, 76 x 160/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Niels Reumert# Litografi, Kompositioner, nr. 38/60, signeret og nummereret i bly
      Aug. 20, 2020

      Niels Reumert# Litografi, Kompositioner, nr. 38/60, signeret og nummereret i bly

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Niels Reumert (f.1949)# Triptykon, 3 litografier sammensat til ét, komposition, sign., dateret og nu
      Aug. 15, 2020

      Niels Reumert (f.1949)# Triptykon, 3 litografier sammensat til ét, komposition, sign., dateret og nu

      Est: kr500 - kr1,000

      Svendborg Auktionerne ApS
    • REUMERT, NIELS - 1949 Hellerup - (?)
      Dec. 08, 2012

      REUMERT, NIELS - 1949 Hellerup - (?)

      Est: - €90

      REUMERT, NIELS 1949 Hellerup - (?) Abstraktion Farblithographie auf cremefarbenem Papier, Blattmaß 121 cm x 79 cm, unten rechts signiert 'Niels Reumert' sowie datiert '(19)91', unten links Exemplarnummer '28/90'.

    • Reumert, Niels
      Feb. 04, 2012

      Reumert, Niels

      Est: - €75

      Reumert, Niels (1949 Hellerup). Ohne Titel. Monotypie 1988. Plgr. 59,5 x 41,5 cm. Sign., dat. u. num. Unter Glas gerahmt (nicht ausgerahmt). - Ex. 1/1.

    • Reumert, Niels (1949 Hellerup). Ohne Titel.
      Apr. 16, 2011

      Reumert, Niels (1949 Hellerup). Ohne Titel.

      Est: - €90

    • Niels Reumert: "Tidsslaven" (The Slave of Time),
      Feb. 01, 2011

      Niels Reumert: "Tidsslaven" (The Slave of Time),

      Est: - €805

      Niels Reumert: "Tidsslaven" (The Slave of Time), 1989-90. Signed, titled and dated on the reverse. Oil on canvas. 162 x 130 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers
    • Niels Reumert (Danish, born 1949) Abstract
      Sep. 22, 2010

      Niels Reumert (Danish, born 1949) Abstract

      Est: £300 - £500

      Abstract signed, inscribed and dated 1981 verso oil on canvas 91 x 134cm (35 13/16 x 52 3/4in). and another smaller oil attributed to the same hand. (2)

      Sep. 21, 2010

      Est: £300 - £500

    • Niels Reumert: Maske, Ræveskiftet. Signed on the
      Aug. 17, 2010

      Niels Reumert: Maske, Ræveskiftet. Signed on the

      Est: €405 - €535

      Niels Reumert: Maske, Ræveskiftet. Signed on the back Niels Reumert 1980. Oil on canvas. 36 x 31 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers
    • Niels Reumert: "Selvportræt" (Self portrait).
      Oct. 06, 2009

      Niels Reumert: "Selvportræt" (Self portrait).

      Est: - €405

      Niels Reumert: "Selvportræt" (Self portrait). Signed on the reverse Niels Reumert, 1974-75. Oil on canvas. 61 x 50 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers
    • Niels Reumert: Mexican in Denmark. Signed on the
      Oct. 06, 2009

      Niels Reumert: Mexican in Denmark. Signed on the

      Est: - €670

      Niels Reumert: Mexican in Denmark. Signed on the reverse Niels Reumert Ræveskiftet juli 1980. Oil on canvas. 105 x 90 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers
    • Niels Reumert, Carl-Henning Pedersen: Four
      Sep. 08, 2009

      Niels Reumert, Carl-Henning Pedersen: Four

      Est: - €200

      Niels Reumert, Carl-Henning Pedersen: Four compositions. (4)

      Bruun Rasmussen Auctioneers
    • Niels Reumert: "Til fest" (At a party), 1974.
      Aug. 18, 2009

      Niels Reumert: "Til fest" (At a party), 1974.

      Est: €535 - €805

      Niels Reumert: "Til fest" (At a party), 1974. Signed, titled and dated on the reverse. Oil on canvas. 82 x 65 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers
    • Niels Reumert, Leif Lage, Poul Winther, a.o. 28
      Apr. 14, 2009

      Niels Reumert, Leif Lage, Poul Winther, a.o. 28

      Niels Reumert, Leif Lage, Poul Winther, a.o. 28 compositions. Mostly signed. Unframed. (28)

      Bruun Rasmussen Auctioneers
    • Niels Reumert "Dansende maleri", 1976.. Signed on
      Apr. 14, 2009

      Niels Reumert "Dansende maleri", 1976.. Signed on

      Niels Reumert "Dansende maleri", 1976.. Signed on the reverse Reumert Niels 75. Oil on canvas. 60 x 74 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers
    • Reumert, Niels (1949 Hellerup). Ohne Titel. 2 Bl.
      Jan. 24, 2009

      Reumert, Niels (1949 Hellerup). Ohne Titel. 2 Bl.

      Est: - €120

      Reumert, Niels (1949 Hellerup). Ohne Titel. 2 Bl. Radierungen 1989. 29,5 x 39,5 cm. Sign., dat. u. bez. "Provetryk". - Nadellöcher in den ob. Ecken, Ränder etw. unfrisch, 1 Ecke knickf.

    • Niels Reumert "Den rejsende og arbejdende". Signed
      Oct. 07, 2008

      Niels Reumert "Den rejsende og arbejdende". Signed

      Est: €1,600 - €2,000

      Niels Reumert "Den rejsende og arbejdende". Signed on the reverse Niels Reumert 1991. Acrylic on canvas. 130 x 161 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers