Fritz Emanuel Reutersvärd Sold at Auction Prices

  • FRITIOF SCHÜLDT, 1891-1978 'Landskap utanför
    May. 18, 2013

    FRITIOF SCHÜLDT, 1891-1978 'Landskap utanför

    Est: - kr6,000

    FRITIOF SCHÜLDT, 1891-1978 'Landskap utanför Siena'. Signerad. Olja på pannå, 44x61 cm. (D). Proveniens: Landskapsmålaren Fritz Reutersvärd (1878-1956). Fritz Reutersvärd blev 1920 direktör för Svensk-franska konstgalleriet i Stockholm och 1934 VD i Konstab Färg och Form.

    Crafoord Auktioner
  • FRITZ REUTERSVÄRD 1878-1956 bergslandskap med
    Apr. 24, 2008

    FRITZ REUTERSVÄRD 1878-1956 bergslandskap med

    Est: kr6,000 - kr8,000

    FRITZ REUTERSVÄRD 1878-1956 bergslandskap med vattenfall signerad F.R. Olja på duk fäst på pannå, 65 x 54 cm.

    Stockholms Auktionsverket