Lenke Rothman Sold at Auction Prices

Painter, Mosaizist, Illustrator

    • LENKE ROTHMAN ARNER (HUNGARIAN / SWEDISH, 1929-2008) - PASTEL ON PAPER, 1958.
      Sep. 19, 2022

      LENKE ROTHMAN ARNER (HUNGARIAN / SWEDISH, 1929-2008) - PASTEL ON PAPER, 1958.

      Lenke Rothman Arner (Hungarian / Swedish, 1929-2008) - Pastel on Paper, 1958. Signed and dated. 44x32.5cm. Flaws.

      Pasarel
    • LENKE ROTHMAN 1929-2008 På tennisplan, gamla
      May. 05, 2011

      LENKE ROTHMAN 1929-2008 På tennisplan, gamla

      Est: kr8,000 - kr10,000

      LENKE ROTHMAN 1929-2008 På tennisplan, gamla teckningar och ett djur Signerad och daterad Lenke Rothman 1971. Tempera på duk, 65 x 54 cm. UTSTÄLLD: Akademien, september 1946 Sale room notice Utställd på Akademien 1976, ej 1946. Exhibited 1976, not 1946.

      Stockholms Auktionsverket
    • LENKE ROTHMAN 1929-2008 Recitatris Signerad och
      Oct. 27, 2010

      LENKE ROTHMAN 1929-2008 Recitatris Signerad och

      Est: kr10,000 - kr12,000

      LENKE ROTHMAN 1929-2008 Recitatris Signerad och daterad Lenke Rothman 1967. Tempera på duk, 100 x 81 cm. PROVENIENS Konsthallen, Göteborg 1969

      Stockholms Auktionsverket