Ingrid Ruin Sold at Auction Prices

Figure painter, Painter, Porträtmaler

    • Ingrid Ruin
      Oct. 29, 2017

      Ingrid Ruin

      Est: €100 - €150

      Malli, takan loisteessa. Ilman raameja, vain kiilapuissa

      Annmaris Auctions
    • Ingrid Ruin
      Oct. 29, 2017

      Ingrid Ruin

      Est: €100 - €150

      Malli, rantakaislikossa. Ilman raameja, vain kiilapuissa

      Annmaris Auctions
    • Ingrid Ruin*
      Sep. 10, 2017

      Ingrid Ruin*

      Est: €200 - €300

      Ingrid Ruin Alaston kalliolla

      Annmaris Auctions
    • Ingrid Ruin*
      Sep. 10, 2017

      Ingrid Ruin*

      Est: €200 - €300

      Ingrid Ruin Malli

      Annmaris Auctions
    • Ingrid Ruin Finland 1881-1956. Flicka i hätta.
      Jan. 31, 2012

      Ingrid Ruin Finland 1881-1956. Flicka i hätta.

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
    • INGRID RUIN 1881-1956 Dalkulla Signerad och
      May. 25, 2011

      INGRID RUIN 1881-1956 Dalkulla Signerad och

      Est: kr12,000 - kr15,000

      INGRID RUIN 1881-1956 Dalkulla Signerad och daterad I Ruin 1911. Olja på duk, 49 x 40 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • - INGRID RUIN 1881-1956 Självporträtt Signerad och
      Nov. 26, 2009

      - INGRID RUIN 1881-1956 Självporträtt Signerad och

      Est: kr15,000 - kr20,000

      - INGRID RUIN 1881-1956 Självporträtt Signerad och daterad I. Ruin 1938. Olja på duk, 82 x 69 cm. Läs mer

      Stockholms Auktionsverket
    • INGRID RUIN 1881-1956 Naken vid ett träd Signerad
      May. 29, 2008

      INGRID RUIN 1881-1956 Naken vid ett träd Signerad

      Est: kr25,000 - kr30,000

      INGRID RUIN 1881-1956 Naken vid ett träd Signerad I. Ruin. Olja på duk, 73 x 50 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • INGRID RUIN 1881-1956 Dalkulla i interir Signerad
      Nov. 29, 2007

      INGRID RUIN 1881-1956 Dalkulla i interir Signerad

      Est: kr20,000 - kr30,000

      INGRID RUIN 1881-1956 Dalkulla i interir Signerad I. Ruin. Olja pa duk, 50,5 x 46 cm. Ingrid Tigerstedt fddes i den finska staden Bjorn eborg. Vid faderns dd, adopterades hon av styvfadern professor Waldemar Ruin och tog dennes efternamn. Under aren 1897-1903 bedrev hon konststudier i Helsingfors respektive Kpenhamn, drefter tillbri...

      Stockholms Auktionsverket
    • INGRID RUIN 1881-1956 Stilleben med ringblommor
      May. 31, 2007

      INGRID RUIN 1881-1956 Stilleben med ringblommor

      INGRID RUIN 1881-1956 Stilleben med ringblommor Signerad Ingrid Ruin. Olja på duk, 62,5 x 52 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • INGRID RUIN 1881-1956 Stuginteriör med dalkulla
      May. 31, 2007

      INGRID RUIN 1881-1956 Stuginteriör med dalkulla

      INGRID RUIN 1881-1956 Stuginteriör med dalkulla Signerad och daterad med dedikation I. Ruin 1917. Olja på duk fäst på pannå, 41 x 32 cm. PROVENIENS: Tidigare i Lilly och Gunnar Drewes samling L.M. Ericssons konstförening

      Stockholms Auktionsverket