Gösta Sandels Sold at Auction Prices

Portrait painter, Landscape painter, Painter, b. 1887 - d. 1919

  • Gösta Sandels, Café Royal - Paris GÖSTA SANDELS
    Apr. 25, 2013

    Gösta Sandels, Café Royal - Paris GÖSTA SANDELS

    Est: kr250,000 - kr300,000

    Gösta Sandels, Café Royal - Paris GÖSTA SANDELS 1887-1919 Café Royal - Paris Olja på duk, 65 x 58 cm. PROVENIENS Fru Sandels Gösta Sandels var ett barn av sin tid, så

    Stockholms Auktionsverket
  • Gösta Sandels 1887-1919. Flickan vilar. Signerad
    Apr. 09, 2013

    Gösta Sandels 1887-1919. Flickan vilar. Signerad

    Est: kr3,000 - kr4,000

    Gösta Sandels 1887-1919. Flickan vilar. Signerad och daterad Sandels 1910. Akvarell, 17 x 19 (dagermått).

    Auktionskammare Uppsala
  • Gösta Sandels 1887-1919. Sjöjungfru. Signerad och
    Oct. 09, 2012

    Gösta Sandels 1887-1919. Sjöjungfru. Signerad och

    Est: kr1,500 - kr2,000

    Auktionskammare Uppsala
    Aug. 28, 2012

    Est: kr3,000 - kr4,000

    Auktionskammare Uppsala
  • Gösta Sandels 1887-1919. Kvinnostudie. Signerad
    Jan. 30, 2012

    Gösta Sandels 1887-1919. Kvinnostudie. Signerad

    Est: kr1,500 - kr2,000

    Auktionskammare Uppsala
  • GÖSTA SANDELS 1887-1919 Landskap vid Göta älv
    Oct. 28, 2010

    GÖSTA SANDELS 1887-1919 Landskap vid Göta älv

    Est: kr30,000 - kr40,000

    GÖSTA SANDELS 1887-1919 Landskap vid Göta älv Signerad och daterad G. Sandels 1919, med dedikation till Carl ? Olja på pannå, 21 x 26 cm. PROVENIENS: Svensk-Franska Konstgalleriet, Fritz H. Erikssons samling, auktion 73, 1960

    Stockholms Auktionsverket
  • GÖSTA SANDELS 1887-1919 Strandfynd Signerad och
    Oct. 29, 2009

    GÖSTA SANDELS 1887-1919 Strandfynd Signerad och

    Est: kr30,000 - kr35,000

    GÖSTA SANDELS 1887-1919 Strandfynd Signerad och daterad Sandels 1916. Olja på duk, 46 x 57 cm. LITTERATUR: Bengt Lagerkvist: Riddar Drömmare av sol och snö, Stockholm 1999, jämför litografin Strandfynd från 1914, sidan 130

    Stockholms Auktionsverket
  • GÖSTA SANDELS 1887-1919 Lövbränning Signerad och
    Oct. 29, 2009

    GÖSTA SANDELS 1887-1919 Lövbränning Signerad och

    Est: kr30,000 - kr40,000

    GÖSTA SANDELS 1887-1919 Lövbränning Signerad och daterad Sandels 1916. Olja på duk, 34 x 38,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket