Philip von Schantz Sold at Auction Prices

    • Philip von Schantz (1928-1998) Sutare t
      Dec. 10, 2015

      Philip von Schantz (1928-1998) Sutare t

      Est: CHF150 - CHF200

      Philip von Schantz (1928-1998) Sutare ti'ncati' (1989), lithographie signée et no 14/170, 42x59 cm

      Geneve Encheres
    • PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Färglitografi 72/160
      May. 11, 2013

      PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Färglitografi 72/160

      PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Färglitografi 72/160 Stilleben med blå druvor Signerad och daterad -86 Bildstorlek 50 x 72.5 cm Ej examinerad ur ram 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

      Skanes Action House
    • Philip von Schantz, Landskap PHILIP VON SCHANTZ
      Apr. 25, 2013

      Philip von Schantz, Landskap PHILIP VON SCHANTZ

      Est: kr40,000 - kr50,000

      Philip von Schantz, Landskap PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Landskap Signerad och daterad PvS -89. Olja på duk, 81 x 100 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Philip von Schantz 1928-1998. "Kvällsstilleben
      Mar. 05, 2013

      Philip von Schantz 1928-1998. "Kvällsstilleben

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Philip von Schantz 1928-1998. "Kvällsstilleben III". Signerad, daterad och numrerad v. Schantz 89, 29/40. Färglitografi, 34 x 50.

      Auktionskammare Uppsala
    • Philip von Schantz 1928-1998. "Burk och lökar".
      Jan. 29, 2013

      Philip von Schantz 1928-1998. "Burk och lökar".

      Est: kr4,000 - kr6,000

      Philip von Schantz 1928-1998. "Burk och lökar". Signerad och daterad v. Schantz - 56. Olja på duk, 30 x 64.

      Auktionskammare Uppsala
    • Philip von Schantz Swedish, 1928-1998 Decoy, 1973-74
      Nov. 13, 2012

      Philip von Schantz Swedish, 1928-1998 Decoy, 1973-74

      Est: $4,000 - $6,000

      Philip von Schantz Swedish, 1928-1998 Decoy, 1973-74 Signed with initials and dated PvS 73-74 (lr); stamped twice with artist's name and address in Vallingby on the stretcher Oil on canvas 36 1/4 x 28 3/4 inches (92 x 73 cm) C

      DOYLE Auctioneers & Appraisers
    • Philip von Schantz, Två urnor
      Nov. 13, 2012

      Philip von Schantz, Två urnor

      Est: kr50,000 - kr60,000

      Philip von Schantz, Två urnor PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Två urnor Signerad och daterad PvS -88. Olja på duk, 116 x 89 cm. UTSTÄLLD: Sveriges Allmänna Konstförening, Konstakademien, Stockholm 1989

      Stockholms Auktionsverket
    • Philip von Schantz, Vinbärsberg PHILIP VON SCHANTZ
      Sep. 19, 2012

      Philip von Schantz, Vinbärsberg PHILIP VON SCHANTZ

      Est: kr15,000 - kr20,000

      Philip von Schantz, Vinbärsberg PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Vinbärsberg Färglitografi, 1981, signerad v. Schantz 32/195 I. 50 x 74,5 cm LITTERATUR: Bjurström 201

      Stockholms Auktionsverket
    • Philip von Schantz 1928-1998. Stilleben med svarta
      Mar. 27, 2012

      Philip von Schantz 1928-1998. Stilleben med svarta

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Philip von Schantz 1928-1998. "De tre krusen".
      Mar. 26, 2012

      Philip von Schantz 1928-1998. "De tre krusen".

      Est: kr2,000 - kr3,000

      Auktionskammare Uppsala
    • D - PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Hötjuga Signerad
      Apr. 13, 2011

      D - PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Hötjuga Signerad

      Est: kr50,000 - kr60,000

      D - PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Hötjuga Signerad och daterad PvS -77. Olja på duk, 116 x 89 cm. PROVENIENS Galerie Aronowitsch, Stockholm Nordén Auktioner, Stockholm, auktion 23, hösten 1996, nr 224 UTSTÄLLD Galerie Aronowitsch, Stockholm 1978, nr 10

      Stockholms Auktionsverket
    • SCHANTZ, Philip von (född 1928): Stilleben med
      Mar. 22, 2011

      SCHANTZ, Philip von (född 1928): Stilleben med

      Est: - kr8,000

      SCHANTZ, Philip von (född 1928): Stilleben med röda vinbär, signerad v. Schantz, p.t., färglitografi, 49x73

      Stockholms Auktionsverket
    • SCHANTZ, Philip von (1928-1998): Torskskallar,
      Mar. 22, 2011

      SCHANTZ, Philip von (1928-1998): Torskskallar,

      Est: - kr1,500

      SCHANTZ, Philip von (1928-1998): Torskskallar, 1979, signerad von Schantz, 130/150, färglitografi, 27x38,

      Stockholms Auktionsverket
    • SCHANTZ, Philip von (1928-1998): "Sutare",
      Mar. 22, 2011

      SCHANTZ, Philip von (1928-1998): "Sutare",

      Est: - kr2,500

      SCHANTZ, Philip von (1928-1998): "Sutare", signerad och daterad v Schantz -84, litografi PT, 37x54

      Stockholms Auktionsverket
    • SCHANTZ, Philip von (1928-1998): Svarta vinbär,
      Mar. 21, 2011

      SCHANTZ, Philip von (1928-1998): Svarta vinbär,

      Est: - kr10,000

      SCHANTZ, Philip von (1928-1998): Svarta vinbär, signerad v Schantz 78, 101/265, grafiskt blad, 50x75

      Stockholms Auktionsverket
    • Philip von Schantz 1928-1998. Komposition med
      Jan. 31, 2011

      Philip von Schantz 1928-1998. Komposition med

      Est: - kr1,500

      Auktionskammare Uppsala
    • PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Rött Färglitografi,
      Dec. 17, 2010

      PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Rött Färglitografi,

      Est: kr12,000 - kr15,000

      PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Rött Färglitografi, 1978, signerad och numrerad 146/265. I. 50 x 76,5 cm S. 61 x 86 cm LITTERATUR: Bjurström 184

      Stockholms Auktionsverket
    • PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Urnor Signerad och
      Oct. 28, 2010

      PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Urnor Signerad och

      Est: kr20,000 - kr25,000

      PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Urnor Signerad och daterad v Schantz 87. Akvarell på papper, 47 x 60,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • [ PRINTS ]
      Jun. 15, 2010

      [ PRINTS ]

      Est: kr5,000 - kr6,000

      PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Vattenmeloner Färglitografi, 1985, signerad och numrerad v. Schantz 96/150. I. 39,5 x 55 cm LITTERATUR: Bjurström 226

      Stockholms Auktionsverket
    • [ PRINTS ]
      Jun. 15, 2010

      [ PRINTS ]

      Est: kr5,000 - kr6,000

      PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Kejsaren Akvatint, 1964, signerad och numrerad v. Schantz 1/20. I. 43,3 x 35,5 cm LITTERATUR: Bjurström 118

      Stockholms Auktionsverket
    • D - PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Vid Väddö kanal
      May. 03, 2010

      D - PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Vid Väddö kanal

      Est: kr20,000 - kr25,000

      D - PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Vid Väddö kanal Signerad och daterad v Schantz 89. Akvarell på papper, 56 x 75,5 cm. UTSTÄLLD: Philip von Schantz, Galerie Aronwitsch, Stockholm 1990, katalognr 6

      Stockholms Auktionsverket
    • D - PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Potatisskopan
      May. 03, 2010

      D - PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Potatisskopan

      Est: kr20,000 - kr25,000

      D - PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Potatisskopan Signerad och daterad PvS -76. Olja på duk, 33 x 41 cm. PROVENIENS: Moderna, Bukowski Auktioner

      Stockholms Auktionsverket
    • von SCHANTZ, PHILIP, 1928-1998 Låda med röda
      Nov. 28, 2009

      von SCHANTZ, PHILIP, 1928-1998 Låda med röda

      Est: - kr3,000

      von SCHANTZ, PHILIP, 1928-1998 Låda med röda vinbär. Signerad P.T. (provtryck) och daterad 82. 36x49. Ej examinerad utan ram. (D).

      Crafoord Auktioner
    • PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Vittrad hink Signerad
      Oct. 27, 2009

      PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Vittrad hink Signerad

      Est: kr25,000 - kr30,000

      PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Vittrad hink Signerad och daterad PvS -87. Olja på duk, 36,5 x 31 cm. PROVENIENS: Inköpt från konstnären av nuvarande ägare

      Stockholms Auktionsverket
    • PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Väddö kanal Signerad
      Oct. 27, 2009

      PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Väddö kanal Signerad

      Est: kr20,000 - kr25,000

      PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Väddö kanal Signerad och daterad PvS 88. Olja på duk, 29,5 x 51,5 cm. PROVENIENS: Museimannen Gunnar Sandberg, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • Schantz, Philip von, färglito, stilleben med
      Aug. 27, 2009

      Schantz, Philip von, färglito, stilleben med

      Schantz, Philip von, färglito, stilleben med vaser, sign, dat 1990 o numr 65/125, 50 x 67 cm

      Hallands Auktionsverk
      Jun. 25, 2009

      Hallands Auktionsverk
    • PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Grep Signerad och
      Apr. 29, 2009

      PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Grep Signerad och

      Est: kr30,000 - kr35,000

      PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Grep Signerad och daterad PvS -79. Olja på duk, 116 x 89 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • SCHANTZ, PHILIP, VON, 1928-1998 Röda vinbär.
      Apr. 25, 2009

      SCHANTZ, PHILIP, VON, 1928-1998 Röda vinbär.

      Est: - kr4,000

      SCHANTZ, PHILIP, VON, 1928-1998 Röda vinbär. Färglitografi. Signerad 27/195 och daterad -81. 49,5x74. (D).

      Crafoord Auktioner
    • PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Stilleben med lök
      Oct. 31, 2008

      PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Stilleben med lök

      Est: kr30,000 - kr35,000

      PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Stilleben med lök Signerad och daterad PvS -91. Olja på duk, 24,5 x 33 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • SCHANTZ, PHILIP, VON, 1928-1998 Svarta vinbär.
      Apr. 26, 2008

      SCHANTZ, PHILIP, VON, 1928-1998 Svarta vinbär.

      SCHANTZ, PHILIP, VON, 1928-1998 Svarta vinbär. Färglitografi. Signerad 148/265 och daterad -78. 50x77. (D). 4000 (€430)

      Crafoord Auktioner
      Apr. 26, 2008

      SCHANTZ, PHILIP, VON, 1928-1998 Röda vinbär. Färglitografi. Signerad 148/265 och daterad -78. 50x77. (D). 4000 (€430)

      Crafoord Auktioner
    • Philip von Schantz 1928-1998. Abstrakt stilleben.
      Mar. 31, 2008

      Philip von Schantz 1928-1998. Abstrakt stilleben.

      Est: kr1,000 -

      Philip von Schantz 1928-1998. Abstrakt stilleben. Signerad, daterad och v. schantz 55, épreuve d'artiste. Etsning, 17,4 x 23,6.

      Auktionskammare Uppsala
      Nov. 02, 2007

      Est: kr40,000 - kr50,000

      PHILIP VON SCHANTZ 1928-1998 Urnor Signerad och daterad PvS 81. Olja pa duk, 89 x 116 cm.

      Stockholms Auktionsverket