Johan Henrik Scheffel Sold at Auction Prices

Portrait painter, Miniaturist, Painter

    • SCHEFFEL, JOHAN HENRIK
      Oct. 03, 2023

      SCHEFFEL, JOHAN HENRIK

      Est: CHF1,200 - CHF1,800

      (Wismar 1690–1781 Västeras) zugeschrieben Bildnis eines Mitglieds des schwedischen Königshauses. Öl auf Leinwand. 81x62 cm. Gerahmt. - Doubliert.

    • SCHEFFEL, JOHAN HENRIK
      Sep. 18, 2023

      SCHEFFEL, JOHAN HENRIK

      Est: CHF1,200 - CHF1,800

    • Johan Henrik Scheffel (Attributed to), "Hans Gustaf Gyllengranat" (1721-1801)
      Jun. 07, 2018

      Johan Henrik Scheffel (Attributed to), "Hans Gustaf Gyllengranat" (1721-1801)

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Canvas 80 x 64 cm.

      Bukowskis
    • Johan Henrik Scheffel 1690-1781 Attributed to Erik
      May. 29, 2013

      Johan Henrik Scheffel 1690-1781 Attributed to Erik

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Johan Henrik Scheffel 1690-1781 Attributed to Erik Adolf Printzensköld (1718-1796). Canvas 44.5 x 38 cm.

      Bukowskis
    • Attributed to Johann Henrik Scheffel (1690 -1781)
      May. 18, 2013

      Attributed to Johann Henrik Scheffel (1690 -1781)

      Est: £250 - £350

      Attributed to Johann Henrik Scheffel (1690 -1781) A portrait of a gentleman wearing a white cravat and blue jacket Inscribed verso, oil on canvas laid onto board, 39.5cm by 34cm

      Tennants
    • JOHAN HENRIK SCHEFFEL 1690-1781, hans ateljé
      Jun. 03, 2010

      JOHAN HENRIK SCHEFFEL 1690-1781, hans ateljé

      Est: kr30,000 - kr35,000

      JOHAN HENRIK SCHEFFEL 1690-1781, hans ateljé Porträtt föreställande friherrinnan kanonissa Johanna Catharina (Jane) Hamilton af Hageby (1689-1746) iklädd svartvitt stiftdamsdräkt med vit slöja avbildad i arkitektonisk trompe l´oeil omfattning midjebild Olja på duk, 79 x 64 cm. Bronserad ram i rokoko Registerad i Svenska Porträttark...

      Stockholms Auktionsverket
      Jun. 03, 2010

      Est: kr30,000 - kr35,000

      JOHAN HENRIK SCHEFFEL 1690-1781, hans ateljé Porträtt föreställande friherrinnan Hedvig Ulrika Hamilton af Hageby (1706-1766) iklädd grå brokadklänning med blå drapering i arkitektonisk trompe l´oeil omfattning midjebild Olja på duk, 79,5 x 64 cm. Bronserad ram i rokoko Registerad i Svenska Porträttarkivet, SPA 1919:520, jämför min...

      Stockholms Auktionsverket
    • - JOHAN HENRIK SCHEFFEL 1690-1781 Porträtt
      Nov. 26, 2009

      - JOHAN HENRIK SCHEFFEL 1690-1781 Porträtt

      - JOHAN HENRIK SCHEFFEL 1690-1781 Porträtt sannolikt föreställande översten friherre Nils von Ungern Sternberg (1696-1756) iklädd harnesk och blå uniformsrock - midjebild Olja på duk, 78 x 62 cm. Registerad i Svenska Porträttarkivet, SPA 1921:107, porträt

      Stockholms Auktionsverket
      Nov. 26, 2009

      - JOHAN HENRIK SCHEFFEL 1690-1781 Porträtt föreställande majoren och adelsmannen Arvid Reinhold von Gardemein (1723-1779) iklädd harnesk och blå uniformsrock behängd med svärdsorden - midjebild Olja på duk, 40,5 x 55,5 cm. Bronserad och förgylld ram i rok

      Stockholms Auktionsverket
    • JOHAN HENRIK SCHEFFEL "Samuel Troili (1693-1752"
      Aug. 26, 2008

      JOHAN HENRIK SCHEFFEL "Samuel Troili (1693-1752"

      Est: kr20,000 - kr25,000

      JOHAN HENRIK SCHEFFEL "Samuel Troili (1693-1752" och "Agneta Troili 1706-1775" (född Kolthoff).

      Bukowskis