Fredrik Wilhelm Scholander Sold at Auction Prices

Painter, Illustrator

  • FREDRIK WILHELM SCHOLANDER 1816-1881 Akvarell
    May. 11, 2013

    FREDRIK WILHELM SCHOLANDER 1816-1881 Akvarell

    FREDRIK WILHELM SCHOLANDER 1816-1881 Akvarell uppfodrad på kartong Kyrkoscen Signerad Scholander 62 x 43 cm Ej examinerad ur ram

    Skanes Action House
  • Fredrik Wilhelm Scholander 1816-1881. "Port i
    Jan. 31, 2012

    Fredrik Wilhelm Scholander 1816-1881. "Port i

    Est: kr1,500 - kr2,000

    Auktionskammare Uppsala
  • FREDRIK WILHELM SCHOLANDER 1816-1881 Dekoration
    May. 28, 2009

    FREDRIK WILHELM SCHOLANDER 1816-1881 Dekoration

    Est: kr15,000 - kr20,000

    FREDRIK WILHELM SCHOLANDER 1816-1881 Dekoration till Torkel Knutsson Akvarell/gouache på papper, 55 x 75cm. Med påskrift: "Esquisse Dekoration till Torkel Knutsson af Prof. Scholander"

    Stockholms Auktionsverket