Georg Engelhardt Schröder Sold at Auction Prices

Portrait painter, Genre Painter, Painter, Miniature painter

    • Attributed to Georg Engelhardt Schröder (Swedish, 1684-1750) A portrait of a nobleman 23 1/4 x 19in (59.1 x 48.3cm)
      Mar. 26, 2018

      Attributed to Georg Engelhardt Schröder (Swedish, 1684-1750) A portrait of a nobleman 23 1/4 x 19in (59.1 x 48.3cm)

      Attributed to Georg Engelhardt Schröder A portrait of a nobleman unsignedoil on canvas (oval)23 1/4 x 19in (59.1 x 48.3cm)

    • Georg Engelhard Schröder 1684-1750 Attributed to
      May. 29, 2013

      Georg Engelhard Schröder 1684-1750 Attributed to

      Est: kr40,000 - kr50,000

      Georg Engelhard Schröder 1684-1750 Attributed to Ulrika Eleonora, Queen of Sweden (1688-1741). Canvas 195 x 134.5 cm.

      Bukowskis
    • Georg Engelhard Schröder, Venus - elementet Elden
      Dec. 05, 2012

      Georg Engelhard Schröder, Venus - elementet Elden

      Est: kr60,000 - kr80,000

      Georg Engelhard Schröder, Venus - elementet Elden GEORG ENGELHARD SCHRÖDER 1684-1750 Venus - elementet Elden Olja på duk, 144 x 120 cm. PROVENIENS: Göksholm, Kapten H. F. Schütz, LITTERATUR: Wilhelm Nisser: Studier i ...

      Stockholms Auktionsverket
    • GEORG ENGELHARD SCHRÖDER 1684-1750 Turkiska
      May. 25, 2011

      GEORG ENGELHARD SCHRÖDER 1684-1750 Turkiska

      Est: kr400,000 - kr500,000

      GEORG ENGELHARD SCHRÖDER 1684-1750 Turkiska sändebudet Mustafa Aga med uppvaktning 1727 i Stockholm, sedermera Mustafa Efendi Olja på duk, 122,5 x 99 cm. Med påskrift: "Mustapha Aga Envoyé a la Cour de Suède Ao 1727" PROVENIENS Möjligen utgör målningen en av de figurscener som upptas i auktionskatalogen efter Schröder, Förteckning...

      Stockholms Auktionsverket
    • GEORG ENGELHARD SCHRÖDER 1684-1750 Mytologisk scen
      May. 25, 2011

      GEORG ENGELHARD SCHRÖDER 1684-1750 Mytologisk scen

      Est: kr35,000 - kr40,000

      GEORG ENGELHARD SCHRÖDER 1684-1750 Mytologisk scen med Europa och tjuren Olja på duk, 72 ,5 x 102,5 cm. Samtida förgylld och bronserad ram i senbarock

      Stockholms Auktionsverket
    • GEORG ENGELHARD SCHRÖDER 1684-1750, tillskriven
      Jun. 03, 2010

      GEORG ENGELHARD SCHRÖDER 1684-1750, tillskriven

      Est: kr10,000 - kr15,000

      GEORG ENGELHARD SCHRÖDER 1684-1750, tillskriven Athena och Pegasus Olja på duk, 65 x 38,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
      Jun. 03, 2010

      Est: kr20,000 - kr25,000

      GEORG ENGELHARD SCHRÖDER 1684-1750, tillskriven Mytologisk scen med Dionysos som finner Ariadne på Naxos Olja på duk, 72 ,5 x 102,5 cm. Samtida förgylld och bronserad ram i senbarock

      Stockholms Auktionsverket
      Jun. 03, 2010

      Est: kr70,000 - kr80,000

      GEORG ENGELHARD SCHRÖDER 1684-1750, tillskriven Porträtt av kung Fredrik I (1676-1751) iklädd kyrass och hermelinbrämad mörkblå mantel med guldbroderad kant stående knästycke i interiör med riksregalierna Olja på duk, 142,5 x 114,5 cm. Bär påskrift på baksidan: "Friedrich I, König von Schweden. geb. 1676. 1751." samt etikettmärkt "Kön...

      Stockholms Auktionsverket
      May. 28, 2009

      Est: kr30,000 - kr35,000

      GEORG ENGELHARD SCHRÖDER 1684-1750, tillskriven Porträtt av drottning Ulrika Eleonora d.y. (1688-1741) iklädd vit klänning samt guldbroderad hermelinmantel, stående med riksregalierna i interiör knästycke Olja på duk, 117,5 x 100,5 cm. Samtida bronserad och förgylld ram med hörndekor av kungliga kronor Registrerad i Svenska Porträt...

      Stockholms Auktionsverket
    • GEORG ENGELHARD SCHRÖDER 1684-1750 Porträttstudie
      May. 28, 2009

      GEORG ENGELHARD SCHRÖDER 1684-1750 Porträttstudie

      Est: kr4,000 - kr5,000

      GEORG ENGELHARD SCHRÖDER 1684-1750 Porträttstudie av drottning Ulrika Eleonora d.y. (1688-1741) Bär senare signatur och datering Schröder f. 1750. Krita på papper, 29 x 23 cm. PROVENIENS: Jean Bolinders samling, Stockholm Bukowski Auktioner, Stockholm 1978, katalognr 408, nr 401

      Stockholms Auktionsverket
      Nov. 27, 2008

      Est: kr2,100 - kr3,150

      Stockholms Auktionsverket
    • GEORG ENGELHARD SCHRÖDER 1684-1750, hans ateljé
      May. 29, 2008

      GEORG ENGELHARD SCHRÖDER 1684-1750, hans ateljé

      Est: kr25,000 - kr30,000

      GEORG ENGELHARD SCHRÖDER 1684-1750, hans ateljé Jungfru Maria och Jesusbarnet Olja på duk, 82 x 63 cm. Äldre bronserad och svärtad ram :

      Stockholms Auktionsverket
    • GEORG ENGELHARD SCHRODER 1684-1750 Turkiska
      Nov. 29, 2007

      GEORG ENGELHARD SCHRODER 1684-1750 Turkiska

      Est: kr80,000 - kr100,000

      GEORG ENGELHARD SCHRODER 1684-1750 Turkiska sndebudet Said Mehmet Efendi 1733 med svit i Stockholm, sedermera Said Mehmet Pascha Olja pa duk, 49,5 x 43 cm. Med paskrift a tergo: N: 4. Mehemet Effendi Erivouy‚ a la cour de Suede Lïan 1733 Med frgylld 1700-tals ram EXPERTIS Stockholms Auktionsverk ber att fa framfra sitt tac...

      Stockholms Auktionsverket
      Nov. 29, 2007

      Est: kr80,000 - kr100,000

      GEORG ENGELHARD SCHRODER 1684-1750 Turkiska sndebudet Mustafa Aga med uppvaktning 1727 i Stockholm, sedermera Mustafa Efendi Olja pa duk, 44,5 x 36 cm. Med paskrift: Mustapha Aga Erivoye a la Cour de Suede lïAn 1727 Med frgylld dekorerad 1700-tals list i samma utfrande som anvndes av konstsamlaren greve Carl Gustaf Tessin EX...

      Stockholms Auktionsverket
    • GEORG ENGELHARD SCHRODER 1684-1750, tillskriven
      Nov. 29, 2007

      GEORG ENGELHARD SCHRODER 1684-1750, tillskriven

      Est: kr200,000 - kr300,000

      GEORG ENGELHARD SCHRODER 1684-1750, tillskriven Portratt av Fredrik I (1676-1751) ikldd harnesk och hermelinbrmad mantel med kungliga kronor - staende helfigur i interir med riksregalierna Olja pa duk, 242 x 146 cm. Med paskrift: Fredericus. Svecorum. Gothorum. Wandalorum. Skulpterad och frgylld genombruten ram i nyrokoko, krn...

      Stockholms Auktionsverket