Fritiof Schüldt Sold at Auction Prices

  • FRITIOF SCHÜLDT 1895-1978 Utsikt från Sjövillans
    Oct. 28, 2010

    FRITIOF SCHÜLDT 1895-1978 Utsikt från Sjövillans

    Est: kr150,000 - kr175,000

    FRITIOF SCHÜLDT 1895-1978 Utsikt från Sjövillans balkong, Smedsudden - Stockholm Signerad och daterad Schüldt -20. Olja på duk, 44 x 32,5 cm. PROVENIENS Fru Siri Fahlström, Stockholm Fil. lic. Jan Magnus Fahlström, Stockholm UTSTÄLLD Målarna på Smedsudden, Stockholms Stadsmuseum, Stockholm Smedsudden, Stockholms Stadsmuse...

    Stockholms Auktionsverket
  • FRITIOF SCHÜLDT 1895-1978 stilleben med gladiolus
    Apr. 24, 2008

    FRITIOF SCHÜLDT 1895-1978 stilleben med gladiolus

    Est: kr15,000 - kr18,000

    FRITIOF SCHÜLDT 1895-1978 stilleben med gladiolus signerad Schüldt. Olja på duk, 72 x 56 cm.

    Stockholms Auktionsverket