Carl Johan Sjöstrand Sold at Auction Prices

Historical-scenes painter, Portrait painter, Landscape painter, Painter

  • Carl Johan Sjöstrand 1789-1857. Porträtt
    Jan. 31, 2012

    Carl Johan Sjöstrand 1789-1857. Porträtt

    Est: kr3,000 - kr4,000

    Auktionskammare Uppsala
  • SJÖSTRAND, Carl Johan (1789-1857), tillskriven:
    Dec. 14, 2009

    SJÖSTRAND, Carl Johan (1789-1857), tillskriven:

    Est: kr8,000 - kr10,000

    SJÖSTRAND, Carl Johan (1789-1857), tillskriven: Martyr, olja på duk, 100x82; dukskador, lagningar

    Stockholms Auktionsverket
  • CARL JOHAN SJOSTRAND 1789-1857 Barnportratt
    Nov. 29, 2007

    CARL JOHAN SJOSTRAND 1789-1857 Barnportratt

    Est: kr10,000 - kr12,000

    CARL JOHAN SJOSTRAND 1789-1857 Barnportratt frestllande konstnrens dotter Clara Walborg Malvia Sjstrand - staende helfigur Signerad och daterad a tergo Carl Johan Sjstrand Juli 1848. Olja pa duk, 56,5 x 43 cm. A tergo med paskrift av konstnren: Clara Walborg Malvine Sjstrand. Fdd uti 8 october 1844. Maladt Juli 1848, af dess f...

    Stockholms Auktionsverket