Olle Skagerfors Sold at Auction Prices

    • Olle Skagerfors (1920-1997) Swedish, artists painting in Montmartre, oil on board, signed, 21.75" x
      May. 24, 2023

      Olle Skagerfors (1920-1997) Swedish, artists painting in Montmartre, oil on board, signed, 21.75" x

      Est: £200 - £300

      Olle Skagerfors (1920-1997) Swedish, artists painting in Montmartre, oil on board, signed, 21.75" x 18" (55 x 46cm), unframed.

      John Nicholson's Fine Art Auctioneers & Valuers
    • Olof Skagerfors 1920-1997. Landskap.
      Oct. 09, 2012

      Olof Skagerfors 1920-1997. Landskap.

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Auktionskammare Uppsala
      Aug. 27, 2012

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Olof Skagerfors 1920-1997. "Grönska vid kust".
      Aug. 27, 2012

      Olof Skagerfors 1920-1997. "Grönska vid kust".

      Est: kr4,000 - kr6,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Olof Skagerfors 1920-1997. "Fjordlandskap".
      Aug. 27, 2012

      Olof Skagerfors 1920-1997. "Fjordlandskap".

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Olof Skagerfors 1920-1997. Stilleben.
      Mar. 26, 2012

      Olof Skagerfors 1920-1997. Stilleben.

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Auktionskammare Uppsala
      Mar. 26, 2012

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Auktionskammare Uppsala
    • OLLE SKAGERFORS 1920-1997 Agne Signerad och
      Oct. 28, 2010

      OLLE SKAGERFORS 1920-1997 Agne Signerad och

      Est: kr10,000 - kr12,000

      OLLE SKAGERFORS 1920-1997 Agne Signerad och daterad O.S 1977. Kol/blyerts på papper, 32 x 24,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • OLLE SKAGERFORS 1920-1997 Stilleben - vit kruka
      Oct. 27, 2010

      OLLE SKAGERFORS 1920-1997 Stilleben - vit kruka

      Est: kr30,000 - kr40,000

      OLLE SKAGERFORS 1920-1997 Stilleben - vit kruka och lökar Signerad OS. Olja på duk, 43 x 60 cm. Enligt uppgift på baksidan utförd 1963 PROVENIENS Gummesons Konstgalleri, Stockholm 1967 UTSTÄLLD Olle Skagerfors - retrospektiv, Göteborgs Konstmuseum 2000 Som målare gick Olle Skagerfors sin egen väg, en väg som nog inte allt...

      Stockholms Auktionsverket
    • OLLE SKAGERFORS 1920-1997 Agne Signerad OS. Olja
      Oct. 27, 2010

      OLLE SKAGERFORS 1920-1997 Agne Signerad OS. Olja

      Est: kr40,000 - kr50,000

      OLLE SKAGERFORS 1920-1997 Agne Signerad OS. Olja på duk, 76 x 53 cm. PROVENIENS Galleri Roy Uddenberg, Göteborg 1979 UTSTÄLLD Olle Skagerfors, Sveriges Allmänna Konstförening 1982 Olle Skagerfors, Göteborgs Konstmuseum 1982 Olle Skagerfors, Linköpings Konstmuseum 1983 Thielska galleriet, Stockholm 1985

      Stockholms Auktionsverket
    • OLLE SKAGERFORS 1920-1997 Självporträtt Signerad
      Oct. 27, 2010

      OLLE SKAGERFORS 1920-1997 Självporträtt Signerad

      Est: kr8,000 - kr10,000

      OLLE SKAGERFORS 1920-1997 Självporträtt Signerad och daterad OS 1986. Kol på papper, 29,5 x 23 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • OLLE SKAGERFORS 1920-1997 Knäppta händer Signerad
      Oct. 27, 2010

      OLLE SKAGERFORS 1920-1997 Knäppta händer Signerad

      Est: kr10,000 - kr12,000

      OLLE SKAGERFORS 1920-1997 Knäppta händer Signerad med dedikation Skager. Kol på papper, 37,5 x 28 cm. PROVENIENS Galleri Roy Uddenberg, Göteborg 1977 UTSTÄLLD Galerie Blanche, Stockholm 1979 Galleri Roy Uddenberg, Göteborg 1979 Sveriges Allmänna Konstförening, Stockholm 1982 Olle Skagerfors, Göteborgs Konstmuseum 1982<...

      Stockholms Auktionsverket
    • SKAGERFORS, OLLE, 1920-1997 'Herblay'.
      May. 08, 2010

      SKAGERFORS, OLLE, 1920-1997 'Herblay'.

      Est: - kr2,000

      SKAGERFORS, OLLE, 1920-1997 'Herblay'. Monogramsignerad OS och a tergo daterad 1950. Duk, 32x43. (D). Proveniens: Marja Orstadius

      Crafoord Auktioner
    • SKAGERFORS, OLLE, 1920-1997 'Tjörn'.
      May. 08, 2010

      SKAGERFORS, OLLE, 1920-1997 'Tjörn'.

      Est: - kr5,000

      SKAGERFORS, OLLE, 1920-1997 'Tjörn'. Monogramsignerad OS och a tergo daterad 1949. Duk, 48x62. (D). Proveniens: Marja Orstadius

      Crafoord Auktioner
    • OLLE SKAGERFORS 1920-1997 Porträtt av en gallerist
      Oct. 29, 2009

      OLLE SKAGERFORS 1920-1997 Porträtt av en gallerist

      Est: kr8,000 - kr10,000

      OLLE SKAGERFORS 1920-1997 Porträtt av en gallerist Signerad OS samt signerad och daterad på baksidan Skagerfors -54. Olja på duk, 38 x 30,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • OLLE SKAGERFORS 1920-1997 Interiör med stilleben
      Oct. 29, 2009

      OLLE SKAGERFORS 1920-1997 Interiör med stilleben

      Est: kr30,000 - kr40,000

      OLLE SKAGERFORS 1920-1997 Interiör med stilleben Signerad O.S. samt signerad och daterad på baksidan Skagerfors -55. Olja på duk, 69 x 56 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • OLLE SKAGERFORS 1920-1997 Porträtt Mona Signerad
      Oct. 29, 2009

      OLLE SKAGERFORS 1920-1997 Porträtt Mona Signerad

      Est: kr40,000 - kr50,000

      OLLE SKAGERFORS 1920-1997 Porträtt Mona Signerad OS samt signerad och daterad på baksidan O. Skagerfors 1957. Olja på duk, 85 x 64 cm.

      Stockholms Auktionsverket