Carl Skånberg Sold at Auction Prices

Landscape painter, Painter, b. 1850 - d. 1883

    • Carl Emmerik Skanberg, 1850,
      Oct. 26, 2024

      Carl Emmerik Skanberg, 1850,

      Est: €1,900 - €4,000

      Carl Emmerik Skanberg, 1850, Norrköping/Sweden-1883 Stockholm, sunrise over a fishing village, oil/canvas, signed lower left, approx. 50x80cm, frame approx. 62x94cm, Skanberg was the first Swedish painter to be influenced by impressionism through trips to France studied at the Stockholm Academy, after contracting tuberculosis he suffered from asthma and other illnesses that led to his early death . German Description: Carl Emmerik Skanberg, 1850 Norrköping/ Schweden-1883 Stockholm, Sonnenaufgang über einem Fischerdorf, Öl/Lwd, links unten signiert, ca. 50x80cm, R. ca. 62x94cm, Skanberg war der erste schwedische Maler, der durch Reisen nach Frankreich vom Impressionismus beeinflusst wurde, Studium an der Akademie Stockholm, nach einer Tuberkulose litt er an Asthma und anderen Krankheiten, die zu seinem frühen Tod führten

    • Carl Skånberg, "Fiskeskutor, Holland" (Fishing boats, Holland)
      Jun. 07, 2018

      Carl Skånberg, "Fiskeskutor, Holland" (Fishing boats, Holland)

      Est: kr40,000 - kr50,000

      Signed C. Skånberg and dated Paris -77. Oil on panel 43.5 x 59 cm.

      Bukowskis
    • Carl Skånberg (1850-1883) Boatman on a river, 8 x 13.5in.
      Mar. 28, 2013

      Carl Skånberg (1850-1883) Boatman on a river, 8 x 13.5in.

      Est: £300 - £500

      Carl Skånberg (1850-1883) oil on wooden panel, Boatman on a river, signed and dated '76, 8 x 13.5in.

      Gorringes
    • Carl Skånberg, Vy över Stockholm CARL SKÅNBERG
      Dec. 05, 2012

      Carl Skånberg, Vy över Stockholm CARL SKÅNBERG

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Carl Skånberg, Vy över Stockholm CARL SKÅNBERG 1850-1883 Vy över Stockholm Signerad och daterad Carl Skånberg 1876 Olja på papp-pannå, 30 x 46 cm. PROVENIENS: Grosshandlare Albert Grumme, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • Carl Skånberg, Fiskebåt i insjövik CARL SKÅNBERG
      Dec. 05, 2012

      Carl Skånberg, Fiskebåt i insjövik CARL SKÅNBERG

      Est: kr15,000 - kr20,000

      Carl Skånberg, Fiskebåt i insjövik CARL SKÅNBERG 1850-1883 Fiskebåt i insjövik Stämpelsignerad Carl Skånberg. Olja på duk, 46 x 69 cm. UTSTÄLLD: Opponenterna av 1885, Nationalmuseum, Stockholm 1945

      Stockholms Auktionsverket
    • SKÅNBERG, CARL, 1850-1883 Hamnmotiv från Holland.
      May. 05, 2012

      SKÅNBERG, CARL, 1850-1883 Hamnmotiv från Holland.

      Est: - kr220

      SKÅNBERG, CARL, 1850-1883 Hamnmotiv från Holland. Medföljer brev /intyg. Duk, 18x31.

      Crafoord Auktioner
    • Carl Skånberg 1850-1883. Holländsk stadsvy med
      Jan. 31, 2012

      Carl Skånberg 1850-1883. Holländsk stadsvy med

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Auktionskammare Uppsala
    • CARL SKÅNBERG, 1850-1883, Franskt flodlandskap
      Dec. 07, 2011

      CARL SKÅNBERG, 1850-1883, Franskt flodlandskap

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Stockholms Auktionsverket
    • Carl Skanberg
      Sep. 10, 2011

      Carl Skanberg

      Est: $6,000 - $9,000

      Carl Skanberg (Swedish, 1850-1883) GRAND CANAL OVERLOOKING SANTA MARIA DELLA SALUTE oil on canvas, framed, signed, located & dated: lower right, C. Skanberg, Venice, 81 H21" W33" Provenance: Estate of Augusta Mowinckel "Momse" Hyde, Rutherfordton, North Carolina.

      Charlton Hall
    • Carl Skånberg 1850-1883. Insjölandskap med barn
      Aug. 29, 2011

      Carl Skånberg 1850-1883. Insjölandskap med barn

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Carl Skånberg 1850-1883. Hamnmotiv. Signerad och
      Aug. 29, 2011

      Carl Skånberg 1850-1883. Hamnmotiv. Signerad och

      Est: kr3,000 - kr4,000

      Auktionskammare Uppsala
    • CARL SKÅNBERG 1850-1883 Hamnen i Honfleur Signerad
      Jun. 03, 2010

      CARL SKÅNBERG 1850-1883 Hamnen i Honfleur Signerad

      Est: kr20,000 - kr25,000

      CARL SKÅNBERG 1850-1883 Hamnen i Honfleur Signerad C. Skånberg. Olja på duk, 40 x 53 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • SKÅNBERG, CARL, 1850-1883 Insjövik med fiskare i
      Apr. 25, 2009

      SKÅNBERG, CARL, 1850-1883 Insjövik med fiskare i

      Est: - kr8,000

      SKÅNBERG, CARL, 1850-1883 Insjövik med fiskare i båt. Signerad med stämpel (sterbhuset). Duk, 46x68,5. Utställd: Nationalmuseum 1945, 'Opponenterna av 1885'. Litt: Viggo Los, Carl Skånberg, nr 189.

      Crafoord Auktioner
    • SKÅNBERG, CARL, 1850-1883 'Utsikt vid Taormina med
      Apr. 25, 2009

      SKÅNBERG, CARL, 1850-1883 'Utsikt vid Taormina med

      Est: - kr18,000

      SKÅNBERG, CARL, 1850-1883 'Utsikt vid Taormina med Etna'. Signerad Taormina April 81. Duk, 43x83. Litt: Viggo Los, Carl Skånberg, nr 282.

      Crafoord Auktioner
    • Carl Skånberg 1850-1883. "Nunna vid kyrkan,
      Dec. 02, 2008

      Carl Skånberg 1850-1883. "Nunna vid kyrkan,

      Est: kr6,000 - kr8,000

      Carl Skånberg 1850-1883. "Nunna vid kyrkan, Bretagne". Stämpelsignerad Carl Skånberg. Olja på duk lagd på pannå, 49 x 65.

      Auktionskammare Uppsala
    • Carl Skånberg 1850-1883. "Torg i Taormina
      Dec. 02, 2008

      Carl Skånberg 1850-1883. "Torg i Taormina

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Carl Skånberg 1850-1883. "Torg i Taormina (Sicilien)". Signerad och daterad C. Skånberg Mars -81. Olja på duk lagd på pannå, 36 x 54. Obetydligt färgbortfall.

      Auktionskammare Uppsala
    • Carl Skånberg 1850-1883. "Stigen i hagen, sommar".
      Dec. 02, 2008

      Carl Skånberg 1850-1883. "Stigen i hagen, sommar".

      Est: kr8,000 - kr10,000

      Carl Skånberg 1850-1883. "Stigen i hagen, sommar". Signerad C.F. Skånberg. Olja på duk, 35 x 27,5. Uppfodrad.

      Auktionskammare Uppsala
    • Carl Skånberg 1850-1883. Barbizon - " I
      Dec. 02, 2008

      Carl Skånberg 1850-1883. Barbizon - " I

      Est: kr40,000 - kr60,000

      Carl Skånberg 1850-1883. Barbizon - " I gröngräset". Signerad och daterad C. Skånberg 78 Barbizon. Olja på duk, 72 x 116.

      Auktionskammare Uppsala
    • CARL SKÅNBERG 1850-1883 Strandmotiv med
      May. 29, 2008

      CARL SKÅNBERG 1850-1883 Strandmotiv med

      Est: kr12,000 - kr15,000

      CARL SKÅNBERG 1850-1883 Strandmotiv med fiskarflicka Olja på pannå, 34,5 x 22 cm. PROVENIENS: Med. dr L Ehrenbergs samling, Falun LITTERATUR: Viggo Loos: Carl Skånberg, Stockholm 1947, sidan 116, avbildad sidan 115

      Stockholms Auktionsverket
    • Carl Skanberg (1850-1883). Signerad. Kvarn. Olja
      Jan. 28, 2008

      Carl Skanberg (1850-1883). Signerad. Kvarn. Olja

      Est: kr6,000 - kr7,000

      Carl Skanberg (1850-1883). Signerad. Kvarn. Olja pa duk. Uppfodrad pa panna 1938. 25 x 34.

      Auktionskammare Uppsala
    • CARL SKaNBERG 1850-1883 Stockholms inlopp Signerad
      Nov. 29, 2007

      CARL SKaNBERG 1850-1883 Stockholms inlopp Signerad

      Est: kr10,000 - kr12,000

      CARL SKaNBERG 1850-1883 Stockholms inlopp Signerad CS. Olja pa panna, 14 x 24 cm. PROVENIENS: Gsta Stenman, Stockholm UTSTALLD: Carl Skanberg, Norrkpings Konstmuseum 1946, nr 10

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL SKÅNBERG 1850-1883 Holländsk hamnbild
      May. 31, 2007

      CARL SKÅNBERG 1850-1883 Holländsk hamnbild

      CARL SKÅNBERG 1850-1883 Holländsk hamnbild Signerad C. Skånberg. Olja på duk, 49 x 81 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • CARL SKÅNBERG 1850-1883 Hemvändande fiskeflotta
      May. 31, 2007

      CARL SKÅNBERG 1850-1883 Hemvändande fiskeflotta

      CARL SKÅNBERG 1850-1883 Hemvändande fiskeflotta Signerad och daterad C. Skånberg Paris 1876. Olja på duk, 71 x 121 cm. PROVENIENS: Tidigare i fru Ellen Hjelmars samling, Stockholm. UTSTÄLLD: Blaafarveverket, Norge 1994, katalognummer 15, avbildad på helsida i utställningskatalogen. LITTERATUR: Viggo Loos, Carl Skånberg, Stockholm ...

      Stockholms Auktionsverket