Otte Sköld Sold at Auction Prices

Painter, b. 1894 - d. 1958

  • Otte Sköld, Fermant les Volets OTTE SKÖLD
    Apr. 25, 2013

    Otte Sköld, Fermant les Volets OTTE SKÖLD

    Est: kr80,000 - kr100,000

    Otte Sköld, Fermant les Volets OTTE SKÖLD 1894-1958 Fermant les Volets Signerad Otte S. Rue Boulard -29 Paris. Olja på kopparplåt, 25 x 16,5 cm. På baksidan märkt; No

    Stockholms Auktionsverket
  • Otte Sköld 1894-1958. Stadsscen. Signerad och
    Apr. 09, 2013

    Otte Sköld 1894-1958. Stadsscen. Signerad och

    Est: kr800 - kr1,000

    Otte Sköld 1894-1958. Stadsscen. Signerad och numrerad Otte S 292/300. Träsnitt, 31,5 x 42.

    Auktionskammare Uppsala
  • Otte Sköld 1894-1958. Parismotiv. Akvarell, 11 x
    Oct. 09, 2012

    Otte Sköld 1894-1958. Parismotiv. Akvarell, 11 x

    Est: kr1,000 - kr1,200

    Otte Sköld 1894-1958. Parismotiv. Akvarell, 11 x 17,5 (dagermått).

    Auktionskammare Uppsala
  • SKÖLD, Otte (1894-1958): "Stockholmskt
    Mar. 21, 2011

    SKÖLD, Otte (1894-1958): "Stockholmskt

    Est: - kr15,000

    SKÖLD, Otte (1894-1958): "Stockholmskt mälarmotiv", signerad Otte S, olja på pannå, 54x65

    Stockholms Auktionsverket
  • OTTE SKÖLD 1894-1958 Utsikt över Paris Signerad
    Oct. 28, 2010

    OTTE SKÖLD 1894-1958 Utsikt över Paris Signerad

    Est: kr175,000 - kr200,000

    OTTE SKÖLD 1894-1958 Utsikt över Paris Signerad Otte S. Olja på duk, 40 x 31,5 cm. Utförd i Paris på 1920-talet 1918 och 1919 deltog Otte Sköld vid utställningarna på Liljevalchs Konsthall med flertalet kubistiska målningar. Responsen blev omedelbar - succé! Konstnären nådde nu sitt stora genombrott på den svenska konstscenen. I och ...

    Stockholms Auktionsverket
  • Sköld, Otte
    Jun. 12, 2010

    Sköld, Otte

    Nypon. Oil on panel. Signed lower right. Verso signed, titled and indistinctly inscribed. 1894 Wuchang - 1958 Stockholm. Öl/Holz. «Nypon». In starkem Komplementärkontrast die Darstellung eines Hagebuttenstrauches. U.r. sign. Verso mit Bleistift sign., bet. und undeutlich bez. H. 80,5, B. 64 cm. Starting Bid - EUR 4000

    Auktionshaus Kaupp GmbH
  • D - OTTE SKÖLD 1894-1958 Mitt fönster Signerad
    May. 06, 2010

    D - OTTE SKÖLD 1894-1958 Mitt fönster Signerad

    Est: kr10,000 - kr12,000

    D - OTTE SKÖLD 1894-1958 Mitt fönster Signerad Otte S., daterad på baksidan 1931. Olja på duk, 19,5 x 27,5 cm. PROVENIENS: Moderna Kvalitén, Stockholms Auktionsverk våren 2003 LITTERATUR: Ulf Hård af Segerstad: Otte Sköld, Stockholm 1945, avbildad sidan 194

    Stockholms Auktionsverket
  • D - OTTE SKÖLD 1894-1958 Ambulerande korgflätare
    May. 06, 2010

    D - OTTE SKÖLD 1894-1958 Ambulerande korgflätare

    Est: kr30,000 - kr40,000

    D - OTTE SKÖLD 1894-1958 Ambulerande korgflätare Signerad Otte S. Olja på duk, 39 x 31cm. PROVENIENS Svensk - Franska Konstgalleriet, Stockholm. UTSTÄLLD Otte Sköld, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1999, katalognr 31, avbildad sidan 54 i utställningskatalogen LITTERATUR Bengt Lagerkvist: "Konst i ropet," avbildad helsida

    Stockholms Auktionsverket
  • Otte Sköld 1894-1958. "Laimaluokta" - norrländskt
    Jan. 25, 2010

    Otte Sköld 1894-1958. "Laimaluokta" - norrländskt

    Est: kr1,500 - kr2,000

    Otte Sköld 1894-1958. "Laimaluokta" - norrländskt älvlandskap. Signerad Otte S. Blandteknik, 18,5 x 24,5.

    Auktionskammare Uppsala
  • OTTE SKÖLD 1894-1958 Nature morte Signerad Otte S.
    Oct. 29, 2009

    OTTE SKÖLD 1894-1958 Nature morte Signerad Otte S.

    Est: kr60,000 - kr80,000

    OTTE SKÖLD 1894-1958 Nature morte Signerad Otte S. Olja på duk, 62 x 79 cm. UTSTÄLLD: Otte Skölds minnesutställning, Moderna Museet, Stockholm, 1959

    Stockholms Auktionsverket
  • OTTE SKÖLD 1894-1958 Från Tuilerieträdgården Paris
    Oct. 29, 2009

    OTTE SKÖLD 1894-1958 Från Tuilerieträdgården Paris

    Est: kr12,000 - kr15,000

    OTTE SKÖLD 1894-1958 Från Tuilerieträdgården Paris Signerad Otte S. Olja på pannå, 40 x 50 cm. UTSTÄLLD: Minnesutställning, Moderna Museet, Stockholm 1959 LITTERATUR: Rolf Söderberg, Otte Sköld, SAK 1968, avbildad sidan 179

    Stockholms Auktionsverket
  • OTTE SKÖLD 1894-1958 Modellen på soffan Signerad
    Apr. 28, 2009

    OTTE SKÖLD 1894-1958 Modellen på soffan Signerad

    Est: kr175,000 - kr200,000

    OTTE SKÖLD 1894-1958 Modellen på soffan Signerad Otte S. Olja på duk, 89 x 120 cm. Utförd i Köpenhamn 1918 PROVENIENS Direktör Gösta Olson, Stockholm UTSTÄLLD Otte Sköld - Minnesutställning, Moderna Museet, Stockholm 1959, katalognr 19 20 svenska konstnärer, Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, utställning 301, kat...

    Stockholms Auktionsverket
  • OTTE SKÖLD 1894-1958 Ryttare Signerad Otte S. Olja
    Apr. 28, 2009

    OTTE SKÖLD 1894-1958 Ryttare Signerad Otte S. Olja

    Est: kr100,000 - kr125,000

    OTTE SKÖLD 1894-1958 Ryttare Signerad Otte S. Olja på duk, 61 x 46 cm. Utförd i Köpenhamn 1916/17 PROVENIENS Konstnärens hustru Arna Sköld UTSTÄLLD Minnesutställning, Moderna Museet, Stockholm 1959, katalognr 15 LITTERAUR Rolf Söderberg: Otte Sköld, SAK 1968, jämför målningen Ryttarna eller Ett ridsällskap från 1916...

    Stockholms Auktionsverket
  • SKÖLD, OTTE, 1894-1958 'Jukasjärvi'. Signerad.
    Apr. 26, 2008

    SKÖLD, OTTE, 1894-1958 'Jukasjärvi'. Signerad.

    SKÖLD, OTTE, 1894-1958 'Jukasjärvi'. Signerad. Pannå, 32x40. (D). Proveniens: Svensk-Franska Konstgalleriet Stockholm. 3000 (€320)

    Crafoord Auktioner
  • OTTE SKOLD 1894-1958 Nature Morte Signerad och
    Nov. 01, 2007

    OTTE SKOLD 1894-1958 Nature Morte Signerad och

    Est: kr20,000 - kr30,000

    OTTE SKOLD 1894-1958 Nature Morte Signerad och daterad Otte S. Paris 1930. Olja pa duk, 76,5 x 156,5 cm. PROVENIENS: Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm Disponent B. AnderSon UTSToLLD: Unionalen, KOpenhamn 1931Minnesutstollning, Moderna Museet, Stockholm 1959

    Stockholms Auktionsverket