Anders Ferdinand Södergren Sold at Auction Prices

Painter, Lithographer, Photographer

  • Ferdinand Södergren 1811-1892. Landskap. En
    Jan. 30, 2012

    Ferdinand Södergren 1811-1892. Landskap. En

    Est: kr5,000 - kr7,000

    Auktionskammare Uppsala
  • ANDERS FERDINAND SÖDERGREN 1811-1892 Flicka och
    May. 29, 2008

    ANDERS FERDINAND SÖDERGREN 1811-1892 Flicka och

    Est: kr8,000 - kr10,000

    ANDERS FERDINAND SÖDERGREN 1811-1892 Flicka och vandringsman i pastoralt landskap Signerad Södergren. Olja på duk, 31 x 27,5 cm. Påskrift på baksidan: "Målad af Litografen Södergren i fängelset" Norrköpingssonen Anders Ferdinand Södergren råkade redan som 28-åring i klammeri med rättvisan. 1839 arresterades han och hans akademikamrat...

    Stockholms Auktionsverket