Nikolaj Semenovic Sustov Sold at Auction Prices

Portrait painter, Genre Painter

  • Nikolai Semionovich Shustov Ryssland 1835-1868.
    Jun. 05, 2008

    Nikolai Semionovich Shustov Ryssland 1835-1868.

    Est: kr40,000 - kr50,000

    Nikolai Semionovich Shustov Ryssland 1835-1868. Porträtt av Karin Pallander Poppius. Signerad och daterad N. Shustov 1867. Olja på duk, 125 x 103. Skador, retuscher.

    Auktionskammare Uppsala
  • Nikolaj Semenovich Shustov Ryssland 1835-1868.
    Jan. 28, 2008

    Nikolaj Semenovich Shustov Ryssland 1835-1868.

    Est: kr8,000 - kr10,000

    Nikolaj Semenovich Shustov Ryssland 1835-1868. Efter. Portratt - midjebild forestallande Maria Veljacheff, f. Mitkoff. Olja pa duk 125 x 103. Dukskada. After. Oil on canvas. 125 x 103 cm. 125?103??.

    Auktionskammare Uppsala