Roland Svensson Sold at Auction Prices

Painter, Illustrator

    • Portfolio, Roland Svensson, Liberia
      Jan. 20, 2019

      Portfolio, Roland Svensson, Liberia

      Roland Svensson (Swedish, 1910 - 2003), "Liberia," 1969, from "Twentyone Views from Watercolours," offset prints after watercolors, printed by Bengtsons Litografiska AB (Stockholm, Sweden), published by LAMCO Joint Venture, overall (with portolio cover): 18"h x 23"w. Note: Svensson was commissioned by the Liberian-American Mining Company to do sketches of their operations in Buchanan and Yekepa, where LAMCO had its iron ore operations. The resulting series of 20 views was collected in a portfolio that was given to departing LAMCO employees as a souvenir of their time in Liberia. It remains one of the most romantic sets of pre-war Liberian images. Provenance: Stanford Research Institute International (Menlo Park, CA)

      Clars Auctions
    • Roland Svensson, 'Liberia', twenty-one views from watercolours, loose folio
      Oct. 24, 2017

      Roland Svensson, 'Liberia', twenty-one views from watercolours, loose folio

      Est: £10 - £20

      Roland Svensson, 'Liberia', twenty-one views from watercolours, loose folio, published by Lamco Joint Venture, 1969.

      Gildings Auctioneers
    • Roland Svensson (1910-2003)
      May. 20, 2014

      Roland Svensson (1910-2003)

      Est: €100 - €150

      Roland Svensson (1910-2003) 'New Year's Day'. Gesigneerd en genummerd 9/30 r.o. Verso een etiket van de Svenska Institutet för kulturellt utbyte med utlandet. Litho 25 x 39 cm.

      Vendu Rotterdam
    • Roland Svensson 1910-2003 "Version till
      May. 28, 2013

      Roland Svensson 1910-2003 "Version till

      Est: kr60,000 - kr80,000

      Roland Svensson 1910-2003 "Version till 'Vinterväggen' " (Version of "Vinterväggen"). (d) Signed roland s. Oil and mixed media on panel 35 x 100 cm.

      Bukowskis
    • Roland Svensson 1910-2003. "Bloeberg. Foula,
      Apr. 09, 2013

      Roland Svensson 1910-2003. "Bloeberg. Foula,

      Est: kr4,000 - kr5,000

      Roland Svensson 1910-2003. "Bloeberg. Foula, Shetland". Signerad och daterad Roland S 1953. Blandteknik, 43,5 x 28,5

      Auktionskammare Uppsala
    • ROLAND SVENSSON (1910-2003), färglitografi
      Mar. 18, 2013

      ROLAND SVENSSON (1910-2003), färglitografi

      Est: - kr500

      ROLAND SVENSSON (1910-2003), färglitografi "Björkar vid havet, 1947". Träd framför vatten. Signerad och numrerad 48/250. 54x67 cm. Startprice 100 SEK

      Auktionshuset i Solna
    • Roland Svensson 1910-2003. Fiskeläge i skärgården.
      Mar. 05, 2013

      Roland Svensson 1910-2003. Fiskeläge i skärgården.

      Est: kr1,500 - kr2,000

      Roland Svensson 1910-2003. Fiskeläge i skärgården. Signerad och numrerad Roland S. 216/360. Färglitografi, 31 x 47.

      Auktionskammare Uppsala
    • Roland Svensson, Porkala ROLAND SVENSSON 1910-2003
      Dec. 05, 2012

      Roland Svensson, Porkala ROLAND SVENSSON 1910-2003

      Est: kr18,000 - kr20,000

      Roland Svensson, Porkala ROLAND SVENSSON 1910-2003 Porkala Signerad Roland S. Akvarell på papper, 41 x 28 cm. Utförd 1956 PROVENIENS: Konstnären Pelle Swedlunds familj

      Stockholms Auktionsverket
    • Roland Svensson, Sandhamn ROLAND SVENSSON
      Dec. 05, 2012

      Roland Svensson, Sandhamn ROLAND SVENSSON

      Est: kr25,000 - kr30,000

      Roland Svensson, Sandhamn ROLAND SVENSSON 1910-2003 Sandhamn Signerad Roland S. Pastell på papper, 42 x 52 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • Roland Svensson, Möja ROLAND SVENSSON 1910-2003
      Dec. 05, 2012

      Roland Svensson, Möja ROLAND SVENSSON 1910-2003

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Roland Svensson, Möja ROLAND SVENSSON 1910-2003 Möja Signerad och daterad Roland S, Möja 1958 Pastell på papper, 23 x 20 cm. Med dedikation till Gustav och Christina Dahl.

      Stockholms Auktionsverket
    • Roland Svensson 1910-2003. Skogsbryn. Signerad
      Oct. 09, 2012

      Roland Svensson 1910-2003. Skogsbryn. Signerad

      Est: kr800 - kr1,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Roland Svensson 1910-2003. "Ramsmora-Möja"
      Oct. 09, 2012

      Roland Svensson 1910-2003. "Ramsmora-Möja"

      Est: kr800 - kr1,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Roland Svensson 1910-2003. Segelbåt till havs.
      Oct. 09, 2012

      Roland Svensson 1910-2003. Segelbåt till havs.

      Est: kr800 - kr1,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Roland Svensson 1910-2003. "Vrakspillror på
      Aug. 27, 2012

      Roland Svensson 1910-2003. "Vrakspillror på

      Est: kr800 - kr1,000

      Auktionskammare Uppsala
    • Roland Svensson 1910-2003. Skärgårdsmotiv.
      Mar. 27, 2012

      Roland Svensson 1910-2003. Skärgårdsmotiv.

      Est: kr1,000 - kr1,500

      Auktionskammare Uppsala
      Mar. 27, 2012

      Est: kr1,500 - kr2,000

      Auktionskammare Uppsala
    • ROLAND SVENSSON (1910-2003), teckning Man vid
      Feb. 05, 2012

      ROLAND SVENSSON (1910-2003), teckning Man vid

      ROLAND SVENSSON (1910-2003), teckning Man vid köksbord. Gulnat blad. 32.5x31 (43x39) cm. Startpris 400 SEK

      Auktionshuset i Solna
    • ROLAND SVENSSON (1910-2003), färglitografi Ruin.
      Feb. 05, 2012

      ROLAND SVENSSON (1910-2003), färglitografi Ruin.

      ROLAND SVENSSON (1910-2003), färglitografi Ruin. Signerad och numrerad 25/25. 19x14.5 (43x33 cm). Startpris 300 SEK

      Auktionshuset i Solna
      Feb. 05, 2012

      ROLAND SVENSSON (1910-2003), färglitografi Fiskestugor under vintertid. Signerad och numrerad 17/30. 30x46 (50x65.5). Startpris 400 SEK

      Auktionshuset i Solna
      Feb. 05, 2012

      ROLAND SVENSSON (1910-2003), färglitografi "Sommardrömmen". Träd med fågelholk ut mot upplyst skärgård. Signerad och daterad 75 samt märkt "PT". 37.5x28.5 (54.5x42.5 cm). Startpris 400 SEK

      Auktionshuset i Solna
    • Roland Svensson 1910-2003. Skärgårdslandskap i
      Jan. 30, 2012

      Roland Svensson 1910-2003. Skärgårdslandskap i

      Est: kr1,000 - kr1,500

      Auktionskammare Uppsala
    • Roland Svensson F1910 färglitografi, Febr 1962
      Dec. 18, 2011

      Roland Svensson F1910 färglitografi, Febr 1962

      Est: - kr400

      Roland Svensson F1910 färglitografi, Febr 1962 Vinter vid Svansbryggan, sign 102/350, 30x39

      Västra Auktionsverket
    • ROLAND SVENSSON, 1910-2003, Sensommar
      Dec. 07, 2011

      ROLAND SVENSSON, 1910-2003, Sensommar

      Est: kr15,000 - kr18,000

      Stockholms Auktionsverket
    • ROLAND SVENSSON, 1910-2003, Skärgård med
      Dec. 07, 2011

      ROLAND SVENSSON, 1910-2003, Skärgård med

      Est: kr20,000 - kr25,000

      Stockholms Auktionsverket
    • [ PRINTS ]
      Jun. 16, 2011

      [ PRINTS ]

      Est: kr8,000 - kr10,000

      ROLAND SVENSSON 1910-2003 Västan - Sommarbåten Färglitografi, signerad och numrerad Roland S. 257/310. I. 29,5 x 44 cm

      Stockholms Auktionsverket
    • [ PRINTS ]
      Jun. 16, 2011

      [ PRINTS ]

      Est: kr15,000 - kr18,000

      ROLAND SVENSSON 1910-2003 Vinterbåten Färglitografi, signerad och numrerad Roland S. 178/310. I. 42 x 33 cm S. 54,5 x 45 cm Gulnad efter passepartout, missfärgningar i övre kant efter tejp.

      Stockholms Auktionsverket
    • Roland Svensson, färglitografi. 326/360, 36X27 cm.
      Apr. 09, 2011

      Roland Svensson, färglitografi. 326/360, 36X27 cm.

      Crafoord Auktioner
    • Roland Svensson, färglitografi, 130/360, 30X45 cm.
      Apr. 09, 2011

      Roland Svensson, färglitografi, 130/360, 30X45 cm.

      Crafoord Auktioner
    • Svensson, Roland. Lonely Isles. Being an account
      Apr. 07, 2011

      Svensson, Roland. Lonely Isles. Being an account

      Est: - kr600

      Svensson, Roland. Lonely Isles. Being an account of several voyages to the Hebrides and Shetland written and illustrated by Roland Svensson. Rabén & Sjögren-VI, Stockholm, 1954. Hardbound 4:o in publisher's decorated linen cloth binding. Very good condition. Illustrated in color and b-w. 139 pages.

      Crafoord Auktioner
    • SVENSSON, Roland (1910-2003): Litografi under
      Mar. 22, 2011

      SVENSSON, Roland (1910-2003): Litografi under

      Est: - kr2,000

      SVENSSON, Roland (1910-2003): Litografi under arbete, 13 st, varav en signerad och daterad Roland S Apr 1959, färgltiografi, bladmått 39x58; med dedikation o gulnader

      Stockholms Auktionsverket
    • Roland Svensson 1910-2003. "Gistgården"-
      Jan. 31, 2011

      Roland Svensson 1910-2003. "Gistgården"-

      Est: - kr800

      Auktionskammare Uppsala
    • Roland Svensson, litografi, 42X39.
      Dec. 18, 2010

      Roland Svensson, litografi, 42X39.

      Crafoord Auktioner
    • ROLAND SVENSSON 1910-2003 Vinterbåten
      Dec. 17, 2010

      ROLAND SVENSSON 1910-2003 Vinterbåten

      Est: kr25,000 - kr30,000

      ROLAND SVENSSON 1910-2003 Vinterbåten Färglitografi, signerad och numrerad Roland S. 90/310. I. 42 x 33 cm

      Stockholms Auktionsverket
    • ROLAND SVENSSON 1910-2003 Karlsson´s boställe i
      Dec. 08, 2010

      ROLAND SVENSSON 1910-2003 Karlsson´s boställe i

      Est: kr15,000 - kr18,000

      ROLAND SVENSSON 1910-2003 Karlsson´s boställe i Storskärgår´n Signerad Roland S. St. Nassa. Gouache på papper, 24,5 x 41,5 cm. Utförd 1980

      Stockholms Auktionsverket
    • ROLAND SVENSSON 1910-2003 Höstmorgon Storskärgår´n
      Dec. 08, 2010

      ROLAND SVENSSON 1910-2003 Höstmorgon Storskärgår´n

      Est: kr20,000 - kr25,000

      ROLAND SVENSSON 1910-2003 Höstmorgon Storskärgår´n Signerad och daterad Roland S. 1961. Akvarell med täckvitt på papper, 37 x 55,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • ROLAND SVENSSON 1910-2003 Gillöga - Storskär
      Dec. 08, 2010

      ROLAND SVENSSON 1910-2003 Gillöga - Storskär

      Est: kr25,000 - kr30,000

      ROLAND SVENSSON 1910-2003 Gillöga - Storskär Signerad och daterad Roland S. 1962. Akvarell med täckvitt på papper, 42 x 62 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • ROLAND SVENSSON 1910-2003 Möja i vinterskrud
      Dec. 08, 2010

      ROLAND SVENSSON 1910-2003 Möja i vinterskrud

      Est: kr6,000 - kr8,000

      ROLAND SVENSSON 1910-2003 Möja i vinterskrud Signerad och daterad Roland S Möja -46. Pastell på papper, 31 x 42 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • ROLAND SVENSSON 1910-2003 Höst - Gillöga Signerad
      Dec. 08, 2010

      ROLAND SVENSSON 1910-2003 Höst - Gillöga Signerad

      Est: kr15,000 - kr18,000

      ROLAND SVENSSON 1910-2003 Höst - Gillöga Signerad och daterad Roland S. 82. Akvarell på papper, 22,5 x 38,5 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • ROLAND SVENSSON 1910-2003 Morgon Gillöga Signerad
      Jun. 03, 2010

      ROLAND SVENSSON 1910-2003 Morgon Gillöga Signerad

      Est: kr25,000 - kr30,000

      ROLAND SVENSSON 1910-2003 Morgon Gillöga Signerad och daterad Roland S 1964. Blandteknik på pannå, 35 x 100 cm. Med text: "Ideskiss Morgon Gillöga, överlämnad till Thore Olovson juli 1964"PROVENIENS: Överläkare Thore Olovson

      Stockholms Auktionsverket
    • ROLAND SVENSSON 1910-2003 Vinterväggen panorama
      Jun. 03, 2010

      ROLAND SVENSSON 1910-2003 Vinterväggen panorama

      Est: kr30,000 - kr35,000

      ROLAND SVENSSON 1910-2003 Vinterväggen panorama över Stockholms ytterskärgård Signerad Roland S. Olja på pannå, 35 x 100 cm.Med text: "Ideskiss Vinterväggen, överlämnad till överläkare Thore Olovson juli 1969" PROVENIENS: Överläkare Thore Olovson

      Stockholms Auktionsverket
    • ROLAND SVENSSON 1910-2003 Sommarmoln Gillöga
      Jun. 03, 2010

      ROLAND SVENSSON 1910-2003 Sommarmoln Gillöga

      Est: kr30,000 - kr40,000

      ROLAND SVENSSON 1910-2003 Sommarmoln Gillöga Signerad och daterad Roland S. 1969. Pastell på papper, 61 x 46 cm.

      Stockholms Auktionsverket
    • ROLAND SVENSSON 1910-2003 Stora Nassa Signerad och
      Jun. 03, 2010

      ROLAND SVENSSON 1910-2003 Stora Nassa Signerad och

      Est: kr6,000 - kr8,000

      ROLAND SVENSSON 1910-2003 Stora Nassa Signerad och daterad Roland S. 1953. Gouache på papper, 27 x 43 cm. PROVENIENS: Överläkare Thore Olovson

      Stockholms Auktionsverket
    • ROLAND SVENSSON 1910-2003 Hos Karlssons i
      Jun. 03, 2010

      ROLAND SVENSSON 1910-2003 Hos Karlssons i

      Est: kr10,000 - kr12,000

      ROLAND SVENSSON 1910-2003 Hos Karlssons i Storskärgårn, Skiss 1961 Signerad och daterad med dedikation Roland S. Sept. 1961. Gouache på papper 22,5 x 33 cm. PROVENIENS: Överläkare Thore Olovson

      Stockholms Auktionsverket
    • ROLAND SVENSSON 1910-2003 Gillöga Signerad med
      Jun. 03, 2010

      ROLAND SVENSSON 1910-2003 Gillöga Signerad med

      Est: kr15,000 - kr20,000

      ROLAND SVENSSON 1910-2003 Gillöga Signerad med dedikation Till Lennart Gram från vännen Roland S. Olja på pannå, 20,5 x 70 cm. PROVENIENS: Konstnären Lennart Gram

      Stockholms Auktionsverket
      Jun. 03, 2010

      Est: kr800,000 - kr1,000,000

      ROLAND SVENSSON 1910-2003 Morgon Gillöga Signerad och daterad Roland S. 1967. Olja på pannå, 90 x 300 cm. Jämför katalognr 2023Ingen har som Roland Svensson skildrat hela den stockholmska skärgårdsmiljön det speciella landskapets särart med båtar, d

      Stockholms Auktionsverket
    • Roland Svensson 1910-2003. "Blankt sund". Signerad
      Jan. 25, 2010

      Roland Svensson 1910-2003. "Blankt sund". Signerad

      Est: kr1,000 - kr1,500

      Roland Svensson 1910-2003. "Blankt sund". Signerad och numrerad Roland S. 346/360. Färglitografi, 31,5 x 44.

      Auktionskammare Uppsala
    • Roland Svensson 1910-2003. "Bidevind" - Segelbåt.
      Jan. 25, 2010

      Roland Svensson 1910-2003. "Bidevind" - Segelbåt.

      Est: kr1,000 - kr1,500

      Roland Svensson 1910-2003. "Bidevind" - Segelbåt. Signerad och numrerad Roland S. 217/300. Färglitografi, 36 x 43.

      Auktionskammare Uppsala
    • - ROLAND SVENSSON 1910-2003 Nysnö - Lilla Nassa
      Nov. 26, 2009

      - ROLAND SVENSSON 1910-2003 Nysnö - Lilla Nassa

      - ROLAND SVENSSON 1910-2003 Nysnö - Lilla Nassa skärgård Signerad Roland S. Olja på duk, 70 x 120 cm. Utförd 1987-1990 Ändring Inför en utställning med verk av Roland Svensson i september 2010 önskar Prins Eugens Waldemarsudde i Stockholm inlåna denna mål

      Stockholms Auktionsverket