Philipp Jakob (1682) Thelott Sold at Auction Prices

Painter, copperplate engraver, Wood cutter

  • PHILIP JACOB THELOTT 1682-1750 Jaktrast Signerad
    Jun. 03, 2010

    PHILIP JACOB THELOTT 1682-1750 Jaktrast Signerad

    Est: kr10,000 - kr12,000

    PHILIP JACOB THELOTT 1682-1750 Jaktrast Signerad och daterad Thelot 1740 samt på baksidan JPThelott: fecit 1740. Gouache på pergament fäst på originalpannå, 15,5 x 23 cm. Monterad i Karl Johan ram Variant efter David Klöcker Ehrenstrahls målning från 1671 i Drottningholms slott LITTERATUR: Bertil Rapp: Djur och stilleben i karoli...

    Stockholms Auktionsverket
  • PHILIP JACOB THELOTT 1682-1750 Isbjörn Ursum hune
    Jun. 03, 2010

    PHILIP JACOB THELOTT 1682-1750 Isbjörn Ursum hune

    Est: kr10,000 - kr12,000

    PHILIP JACOB THELOTT 1682-1750 Isbjörn Ursum hune aquaticum Signerad Thelot: f. samt på baksidan Thelott: fec. 1733 Holmiæ. Gouache på pergament fäst på originalpannå, 15,5 x 23 cm. Monterad i Karl Johan ram Variant efter David Klöcker Ehrenstrahls målning från 1686 i Drottningholms slott LITTERATUR: Bertil Rapp: Djur och still...

    Stockholms Auktionsverket