Kristoffer Thomas Sold at Auction Prices

Portrait painter, Painter

  • CHRISTOPHER THOMAS 1670-1715 Porträtt
    May. 29, 2008

    CHRISTOPHER THOMAS 1670-1715 Porträtt

    Est: kr40,000 - kr50,000

    CHRISTOPHER THOMAS 1670-1715 Porträtt föreställande grevinnan Ulrika Elisabeth Horn, född Lewenhaupt (1691-1734) iklädd guldfärgad dräkt med röd sjal midjebild Olja på duk, oval 78,5 x 64,5 cm. Förgylld och bronserad ram med ymnig dekor i barockstil Grevinnan Ulrika Elisabeth var gift med friherre Bengt Horn af Rantzien PROVENIE...

    Stockholms Auktionsverket